Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-17 10:39
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Biskupi Europy i Afryki o globalizacji

O wyzwaniach jakie globalizacja stawia przed Kościołami i kulturami Europy oraz Afryki rozmawiali w Fatimie biskupi obu tych kontynentów. Zaapelowali o większą troskę o rodziny i wspomożenie rodziców w wychowaniu dzieci.

Autor/źródło: Pixabay, jill111, licencja: CC0

Biskupi Europy i Afryki przypomnieli, że bez odważnej ewangelizacji oraz zakorzenienia w Chrystusie i Ewangelii życie przyszłych pokoleń zdominuje postępująca sekularyzacja.

Wskazali oni, że globalizacja jest procesem złożonym i bardzo dynamicznym, który dotyka zarówno życie indywidualne, jak i społeczne również w jego wymiarze gospodarczym, politycznym, kulturowym i religijnym. Z jednej strony przynosi pozytywne efekty np. w postaci solidarności między narodami mogąc przyczynić się do lepszego dzielenia się bogactwami duchowymi i materialnymi na płaszczyźnie lokalnej i światowej. Z drugiej strony jednak globalizacja znacząco pogłębia przepaść między bogatymi i biednymi, a jednocześnie niszczy dziedzictwo kulturowe, duchowe i godność człowieka inicjując totalną dekonstrukcję fundamentów ludzkiego życia, jak np. prawo do życia. Lansuje aborcje, eutanazje, eugenizm. 

Biskupi podkreślali, że Kościół zdecydowanie musi stawić czoło tym ideologiom coraz bardziej oplatającym świat wraz z procesom globalizacji. Mówią m.in. o erotyzacji społeczeństwa, panseksualności i torii gender, które zagrażają instytucji małżeństwa i rodzinie. Jako kolejne niebezpieczeństwo wynikające z globalizacji wymieniali coraz większą atomizację społeczeństwa, w którym coraz mniej jest trwałych i prawdziwych relacji, i które skazują rzesze ludzi na coraz większą samotność. Biskupi wskazali, że wszystko to negatywnie odbija się na młodym pokoleniu, stąd, jak piszą, z nadzieją spoglądają na październikowy Synod Biskupów.

źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-17 09:16:30
miniaturka

Arcybiskup Paryża odwiedza migrantów, Macron uszczelnia granice

We Francji rząd wprowadza nowe atymigracyjne prawo. W przededniu parlamentarnej debaty arcybiskup Paryża odwiedził stołeczne koczowisko migrantów. Wyraził przekonanie, że Francję stać na więcej.
2018-04-17 09:43:22
miniaturka

Kard. Blázquez: import kapłanów z innych krajów to rozwiązanie tymczasowe

W Madrycie rozpoczęła się wiosenna sesja plenarna Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Obrady, które potrwają do piątku otworzył kard. Ricardo Blázquez.
2018-04-17 10:23:53
miniaturka
play

Konferencja prasowa przed beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej

- Praca charytatywna, której celem jest niesienie pomocy ze względu na Pana Jezusa. Tego nauczyła swoje pielęgniarki i swoje uczennice - mówił w Warszawie o Hannie Chrzanowskiej abp Marek Jędraszewski.
2018-04-17 11:18:20
miniaturka

Pakistan: kolejny atak na katolicki kościół

Chrześcijanie Pakistanu znów stali się celem krwawego zamachu. Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych po tym, jak islamiści ostrzelali wiernych wychodzących z niedzielnej Mszy w miejscowości Kweta.
2018-04-17 11:33:11
miniaturka

Abp Jeanbart: aby w Syrii nastał pokój obce wojska muszą wyjechać

Abp Jean-Clement Jeanbart z Aleppo apeluje, aby obce wojska opuściły Syrię, bo ich obecność uniemożliwia osiągnięcie pokoju.
2018-04-17 12:00:00
miniaturka

Jubileusz kanonizacji św. Andrzeja Boboli

We wtorek 17 kwietnia Ojcowie jezuici zapraszają do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie na Mszę św. dziękczynną w związku z 80. rocznicą kanonizacji św. Andrzeja Boboli.