Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-04-17 10:39
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Biskupi Europy i Afryki o globalizacji

O wyzwaniach jakie globalizacja stawia przed Kościołami i kulturami Europy oraz Afryki rozmawiali w Fatimie biskupi obu tych kontynentów. Zaapelowali o większą troskę o rodziny i wspomożenie rodziców w wychowaniu dzieci.

Autor/źródło: Pixabay, jill111, licencja: CC0

Biskupi Europy i Afryki przypomnieli, że bez odważnej ewangelizacji oraz zakorzenienia w Chrystusie i Ewangelii życie przyszłych pokoleń zdominuje postępująca sekularyzacja.

Wskazali oni, że globalizacja jest procesem złożonym i bardzo dynamicznym, który dotyka zarówno życie indywidualne, jak i społeczne również w jego wymiarze gospodarczym, politycznym, kulturowym i religijnym. Z jednej strony przynosi pozytywne efekty np. w postaci solidarności między narodami mogąc przyczynić się do lepszego dzielenia się bogactwami duchowymi i materialnymi na płaszczyźnie lokalnej i światowej. Z drugiej strony jednak globalizacja znacząco pogłębia przepaść między bogatymi i biednymi, a jednocześnie niszczy dziedzictwo kulturowe, duchowe i godność człowieka inicjując totalną dekonstrukcję fundamentów ludzkiego życia, jak np. prawo do życia. Lansuje aborcje, eutanazje, eugenizm. 

Biskupi podkreślali, że Kościół zdecydowanie musi stawić czoło tym ideologiom coraz bardziej oplatającym świat wraz z procesom globalizacji. Mówią m.in. o erotyzacji społeczeństwa, panseksualności i torii gender, które zagrażają instytucji małżeństwa i rodzinie. Jako kolejne niebezpieczeństwo wynikające z globalizacji wymieniali coraz większą atomizację społeczeństwa, w którym coraz mniej jest trwałych i prawdziwych relacji, i które skazują rzesze ludzi na coraz większą samotność. Biskupi wskazali, że wszystko to negatywnie odbija się na młodym pokoleniu, stąd, jak piszą, z nadzieją spoglądają na październikowy Synod Biskupów.

źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: biskupi, rodzina, Europa, Afryka, sekularyzacja, ideologia gender, globalizacja