Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-25 14:48
S. Zielińska / KAI

Biskupi COMEC modlili się w 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej

„Wszyscy ludzie dobrej woli są wezwani do współpracy przy pokojowym projekcie Unii Europejskiej, strzegąc różnorodności pamięci historycznej w Europie". – oświadczyli Członkowie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.

Autor/źródło: episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Członkowie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMEC) upamiętnili w belgijskim mieście Ypern 24 października ofiary pierwszej wojny światowej w 100. rocznicę jej zakończenia. „Wszyscy ludzie dobrej woli są wezwani do współpracy przy pokojowym projekcie Unii Europejskiej, strzegąc różnorodności pamięci historycznej w Europie". – podkreślili uczestnicy uroczystości we wspólnym oświadczeniu.

Jednocześnie zwrócili uwagę, że biskupi katoliccy są orędownikami trwałego pokoju na naszym kontynencie. Przypomnieli też, że w czasie I wojny światowej Ypern [po francusku Ypres – KAI] było miejscem „jednej z najbardziej mrocznych i najokrutniejszych stron konfliktu”. To tam właśnie 12 lipca 1917 Niemcy użyli po raz pierwszy gazu bojowego, nazwanego od tego miejsca „iperytem”.

W Ypernie biskupi sprawowali liturgię w miejscowej katedrze św. Marcina oraz wzięli udział w modlitwie ekumenicznej w kościele św. Jerzego – pomniku tragicznych wydarzeń sprzed ponad stu lat. Przeszli też pod pomnik „In Flanders Fields” i odmówili modlitwy na miejscowych cmentarzach – żołnierzy niemieckich i wojsk alianckich Tyne Cot.

Przypomnienie 100. rocznicy zakończenia tego pierwszego światowego konfliktu zbrojnego i uczczenie jego ofiar zapoczątkowało jesienne zebranie COMECE w Brukseli w dniach 25-26 października. Głównymi tematami obrad są zaplanowane na maj 2019 wybory do Parlamentu Europejskiego, polityka wewnętrzna i sprawy bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz Brexit. Gośćmi spotkania są minister spraw zagranicznych UE Federica Mogherini, unijny przewodniczący delegacji ds. Brexitu Michel Barnier oraz przewodniczący Europejskiej Komisji ds. Gospodarczych i Społecznych Luca Jahier.

W obradach najprawdopodobniej nie będzie uczestniczył przewodniczący COMECE arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich, gdyż przebywa on obecnie na Synodzie Biskupów w Rzymie.


Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE (Commissio Episcopatuum Communitatis Europaeae) powstała 3 marca 1980. Obecnie skupia biskupów reprezentujących episkopaty krajowe i pojedynczych hierarchów z takich państw jak Cypr, Estonia i Luksemburg, w których nie ma konferencji biskupich – łącznie z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto członkami stowarzyszonymi są episkopat Szwajcarii i Międzynarodowa Konferencja Biskupia św. Cyryla i Metodego, obejmująca biskupów z Czarnogóry, Macedonii i Serbii (razem z Kosowem).

Stały sekretariat COMECE mieści się w Brukseli. Od marca br. przewodniczącym COMECE jest arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich. Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje w Komisji biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

ts, kg (KAI) / Ypern/Bruksela

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-25 13:23:18
miniaturka

Szkoła nie dla LGBTQ, rodzice mają prawo decydować

„Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ” przypomina Komisja Wychowania Katolickiego KEP w związku z zaplanowanym na 26 października „tęczowym piątkiem” w polskich szkołach.
2018-10-25 14:01:51
miniaturka

Papież dziękuje Polakom za inicjatywy pokoju i solidarności

Papież Franciszek pobłogosławił dwóm polskim inicjatywom na rzecz pokoju i solidarności – „Kartce pokoju” i Dniowi Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2018-10-25 14:34:16
miniaturka

XXI Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” w Kętach

Po raz 21. w Kętach na Podbeskidziu rusza Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo”. Impreza w tym roku wpisana jest w projekt „Wokół św. Jana Kantego”.
2018-10-25 15:25:33
miniaturka

Zasłużeni dla misji uhonorowani. Wręczono Medale „Benemerenti”

Kapituła Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego postanowiła nagrodzić Medalem 3 misjonarzy, którzy całe swe życie poświęcili misjom.
2018-10-25 16:04:50
miniaturka

Papież pyta: Kim jest dla ciebie Jezus Chrystus?

Poznanie Jezusa Chrystusa jest przygodą podjętą na serio. O potrzebie osobistego doświadczenia spotkania z Panem mówił Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.
2018-10-25 18:02:28
miniaturka

Kościół w Polsce jest Kościołem hojnym i wyczulonym na potrzeby innych

O pomocy duchowej i materialnej, która wpisuje się w duchowość chrześcijańską, mówił abp Tadeusz Wojda podczas konferencji prasowej przed X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.