Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-24 15:12
ds / Katolicka Agencja Informacyjna

Biskupi apelują o modlitwę błagalną o deszcz oraz o oszczędzanie wody

Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach była obecna wytrwała i żarliwa modlitwa błagalna o deszcz – zaapelował we wtorek przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Takie same apele do wiernych kierują wszyscy polscy biskupi w obliczu zagrażającej plagi suszy. O konieczną i pilną ochronę wody w Polsce zaapelowało wcześniej trzech biskupów z Górnego Śląska w specjalnym liście pasterskim na Światowy Dzień Wody, z 22 marca.

Autor/źródło: Obraz Steve Buissinne z Pixabay

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że zmaganiom z epidemią koronawirusa w Polsce towarzyszy zmaganie się z suszą. Przypomniał, że „susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi”. Zaapelował do wszystkich wiernych i duszpasterzy o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. Podobnie o modlitwę „o dar deszczu dla tak spragnionej i wysuszonej ziemi za wstawiennictwem św. Wojciecha oraz w innych pilnych intencjach” – apelował wczoraj Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W odpowiedzi na apel metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Jasna Góra oraz inne polskie sanktuaria dołączyły do modlitwy błagalnej. W czasie prośby do Boga śpiewem Suplikacji, zarówno podczas Mszy św., jak i Apelu Jasnogórskiego paulini i pielgrzymi proszą nie tylko o zatrzymanie epidemii koronawirusa, ale również o uchronienie od klęski suszy.

Alarmujący apel biskupów o ochronę wody

Wcześniej, przed obchodzonym 22 marca Światowym Dniem Wody, ze wspólnym apelem o odpowiedzialność za dar Boży jakim jest woda, zwrócili się biskupi z Górnego Śląska i Zagłębia: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Jan Kopiec, biskup gliwicki i bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki. 

Śląscy biskupi alarmują, że Polska posiada najmniejsze naturalne zasoby wodne ze wszystkich krajów Europy. Przypominają, że „woda jest żywiołem, z którym należy roztropnie się obchodzić”, a kwestia odpowiedzialnego podejścia do problematyki wody ma wymiar moralny.

Biskupi apelują więc o roztropne obchodzenie się z wodą i jej zasobami. „Wodę należy nie tylko gromadzić, ale i oszczędzać. Trzeba korzystać z takich sposobów produkcji przemysłowej i rolnej, które są nisko wodochłonne. Należy też krzewić nawyk oszczędzania wody w zwykłych gospodarstwach domowych” – wyjaśniają. 

Tłumaczą, że narastającemu brakowi wody można przeciwdziałać m. in. poprzez zbieranie deszczówki oraz „budowanie suchych zbiorników wodnych, mądrą regulację rzek, respektowanie naturalnych terenów zalewowych, ale też przez zwyczajną roztropność w asfaltowaniu i betonowaniu naszych miast i wsi”.

Potępiają też „sprowadzanie, często z zagranicy i porzucanie czy wylewanie w przypadkowych miejscach toksycznych odpadów, które prędzej lub później zanieczyszczą wody gruntowe i rzeki”. Ich zdaniem: „Te i tym podobne praktyki są moralnie naganne i trzeba je nazwać grzechami ekologicznymi”.

Do wszystkich katolickich parafii apelują o promocję postaw proekologicznych oraz nauczania papieża Franciszka na ten temat. Przypominają, że „zadaniem duszpasterzy jest wskazywanie na potrzebę poszanowania środowiska naturalnego i na moralny wymiar codziennych czynności, które wspomagają bądź szkodzą środowisku naturalnemu”.

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-24 13:36:10
miniaturka

Papież w dniu swoich imienin rozdał prezenty

„To piękny znak, który Papież ukazuje w tym szczególnym dniu, nie tyle samemu przyjmując prezenty, co ofiarowując je innym” – tymi słowami kard. Konrad Krajewski skomentował dar, jaki Ojciec Święty przekazał miejscom najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa.
2020-04-24 14:13:48
miniaturka

Abp Ryś: nie można dać się zamknąć w takim lęku o samego siebie!

Bóg nie daje nam wolności tylko po to, byśmy sami byli szczęśliwi. To jest to, co powtarzamy także teraz w czasie pandemii – nie chodzi o to, by się skoncentrować na własnym – swoim szczęściu. Nie można dać się zamknąć w takim lęku o samego siebie! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas homilii transmitowanej za pośrednictwem social mediów.
2020-04-24 14:48:07
miniaturka

#LooknijDoPisma, gdyż za chwilę rozpoczynamy Tydzień Biblijny

#LooknijDoPisma – pod takim hasłem diecezja bielsko-żywiecka przygotowała program wydarzeń w ramach Tygodnia Biblijnego w Polsce, który rozpoczyna się Niedzielą Biblijną, 26 kwietnia 2020 r. Tego dnia odbędzie się także IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego.
2020-04-24 15:19:29
miniaturka

List biskupów: Chrońmy wodę, gdyż w Polsce jej brakuje!

Polska posiada najmniejsze naturalne zasoby wodne ze wszystkich krajów Europy – alarmują biskupi z Górnego Śląska i Zagłębia, we wspólnym Słowie z okazji Światowego Dnia Wody, jaki został opublikowany 22 marca br.
2020-04-24 15:26:53
miniaturka

Dziś 105. rocznica rozpoczęcia ludobójstwa Ormian

Hołd świętym męczennikom ludobójstwa Ormian, którzy oddali życie z miłości do wiary i ojczyzny” złożył w przesłaniu „do umiłowanego narodu armeńskiego w ojczyźnie i diasporze” najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Karekin II. Wystosował je z okazji przypadającej dziś 105. rocznicy rozpoczęcia przez Turków tego pierwszego ludobójstwa XX wieku.
2020-04-24 15:55:47
miniaturka

Papież: módlmy się za nauczycieli i uczniów w trudnym dla nich czasie

Do modlitwy w intencji nauczycieli i uczniów, którzy z powodu koronawirusa stanęli przed całkowicie nowymi wyzwaniami zachęcał Papież na Mszy w Domu św. Marty. W homilii mówił o duszpasterzach, którzy winni być zawsze blisko Boga i Jego ludu.