Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-02 12:10
MG / ts (KAI) / Bogota

Biskupi Ameryki Łacińskiej dziękują za „proroczy pontyfikat”

Latynoamerykańska Rada Biskupów (CELAM) podziękowała papieżowi Franciszkowi za jego „proroczy pontyfikat”.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

W liście z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła biskupi wyrazili uznanie za bliski stosunek papieża do dzieci, ludzi sędziwych, chorych i ubogich określając to jako „proroczy gest w czasach, gdy światu grozi niebezpieczeństwo odczłowieczenia”.

"Prostota, gesty, a także urząd nauczycielski papieża Franciszka ukazują Kościół, który w swoim centrum stawia maluczkich, ubogich i słabych. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do tego, że dziś panuje w Kościele nowy klimat" - czytamy w liście.

Biskupi wyrażają w nim także podziw dla „namiętności, z jaką Ojciec Święty napomina nas, abyśmy "zaniechali patrzenia na samych siebie i poszli na geograficzne oraz egzystencjalne peryferie”. Biskupowi Rzymu, który sam pochodzi z Ameryki Łacińskiej, podziękowali nie tylko za jego wizyty duszpasterskie u tak wielu narodów kontynentu, ale także za jego "modlitwę i ciągłą troskę o ukochany region Amazonii oraz ludzi ubogich”. Znajduje to wyraz także w kazaniach oraz dokumentach urzędu nauczycielskiego jak np. posynodalna adhortacja "Querida Amazonia”.


Na zakończenie swego listu biskupi CELAM obiecują papieżowi, że kiedy będzie odczuwał zmęczenie ciężką pracą, jakiej wymaga jego pontyfikat, "może być pewien, że miliony rąk na świecie są gotowe mu pomóc".

ts (KAI) / Bogota

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-02 09:53:33
miniaturka

Abp Skworc zachęca do duchowego uczestnictwa w Pielgrzymce Apostolstwa Chorych

Metropolita katowicki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc zaprasza na 55. Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.
2020-07-02 11:23:51
miniaturka

Caritas: Polscy uczniowie pomogli syryjskim rówieśnikom

Z końcem roku szkolnego zakończyła się pierwsza edycja programu Szkoła Szkole.
2020-07-02 11:25:46
miniaturka

Złoty Krzyż Zasługi dla dyrektora Caritas Polska

Ks. Marcin Iżycki został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę złotym Krzyżem Zasługi.
2020-07-02 12:08:22
miniaturka

Zabawa: Miasteczko Modlitewne powstanie przy sanktuarium bł. Karoliny

Młodzi z całej Polski są zaproszeni do udziału w Miasteczku Modlitewnym w Zabawie koło Tarnowa.
2020-07-02 12:29:49
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Kochaj świat i ewangelizuj!

We współczesnym świecie toczy się walka o wyrugowanie religii z życia społecznego. Ale musimy zachować siłę i odwagę stawania w wierze, bo od nas, chrześcijan, zależy czy świat pozna Dobrą Nowinę. A co najważniejsze, to dobro ma większą siłę niż zło - mimo wszystko. Komentarz do Ewangelii, Mt 10, 16-23.
2020-07-02 12:30:55
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Post jest dany wszystkim - poszczą tylko silni

W następstwie postu odczuwamy głód. Gdy go zaznać, to szybko okaże się, że jest naszą siłą - bo głód jest nienasycony i cierpliwy, potrafi czekać. Post nie jest umartwieniem. To przywilej silnych Bogiem. Komentarz do Ewangelii, Mt 9, 14-17.