Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-10 10:24
nc / Paweł Pasierbek SJ / RV

Biskup z Wenezueli: na synodzie skupmy się na duszpasterstwie!

O tym, co powinno być istotą Synodu Biskupów dla Amazonii wypowiedział się jeden z lokalnych biskupów. Podkreślił potrzebę zajęcia się tym, co należy do ścisłej misji Kościoła. Mówił także o stanie swojego wenezuelskiego wikariatu i o potrzebach jego wiernych.

Autor/źródło: Wagnermeier/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego hiszpański duchowny, bp Jonny Eduardo Reyes Sequera SDB, powiedział, że uwaga ojców synodalnych powinna skupić się "przede wszystkim na sprawach duszpasterskich takich jak ewangelizacja, brak powołań, formacja liderów świeckich". Natomiast o sprawach samej Amazonii "można przeczytać w Internecie", dodał wenezuelski biskup. Uczestniczący w synodzie wikariusz apostolski Puerto Ayacucho wskazał również na znaczenie długiego procesu przygotowań do synodu oraz na trudną duszpasterską sytuację panującą w jego wikariacie.

Trzeba słuchać, aby stać się głosem biednych:

"Posługuję w wenezuelskiej części Amazonii. Moja diecezja to ogromny teren, 184 tys. km². Przygotowanie do synodu było bardzo piękne, zorganizowaliśmy wiele spotkań presynodalnych i tak, jak prosił nas Papież, słuchaliśmy ludzi. To było naprawdę wyjątkowe, bo dzięki temu zebraliśmy wiele spraw, o których nam mówili. Po pierwsze - Kościół dał im możliwość, aby mogli się wypowiedzieć, wyrazić wszytko to, czym żyją. Po drugie - było to dla nas wielkie wyzwanie, aby ich słuchać. To wydaje się proste, ale nie zawsze my, misjonarze jesteśmy gotowi, aby milczeć i słuchać tego, co nasza ludność, często bardzo biedna, nasi tubylcy mają nam do powiedzenia – wskazał wikariusz apostolski Puerto Ayacucho. – Słuchaliśmy ich uważnie i wzięliśmy sobie do serca ich zmartwienia i problemy związane z przemocą, działającymi bandami, biedą. W Wenezueli sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka, brakuje lekarstw i jedzenia, prowadzone jest rabunkowe wydobycie dóbr naturalnych, na pograniczu działają nieformalne grupy. Musimy więc być głosem tych ludzi i dzielić się ich sprawami z innymi, aby lepiej zrozumieć zadanie, jakie Kościół instytucjonalny ma do wypełnienia. To naprawdę wyjątkowe, że nasze wspólnoty widzą nas jako najlepszego sprzymierzeńca w walce o ich prawa."

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-10 08:48:24
miniaturka

Abp Aupetit: zabójstwo w imię Allaha - zabójstwem w imię złego ducha

Abp Paryża, Michele Aupetit, nazwał po imieniu morderstwa dokonywane przez islamskich radykałów. Okazją ku temu był pogrzeb czterech policjantów, którzy zginęli z rąk swego islamskiego kolegi tydzień temu.
2019-10-10 09:35:27
miniaturka

Czy broniący religii może zbłądzić?

Papież Franciszek wygłosił ważne rozważanie podczas audiencji ogólnej. Nawiązywał do postaci Szawła, opisanej w Dziejach Apostolskich. Wskazywał na to, jak człowiek religijny może zamienić się w ideologa i odwrócić się od woli Bożej, nie uświadamiając sobie tego.
2019-10-10 09:57:40
miniaturka

Papież wspomina o Gietrzwałdzie

Wczoraj w Watykanie Ojciec Święty spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej. Przypomniał objawienia maryjne w Gietrzwałdzie i zachęcił Polaków do odmawiania różańca, szczególnie w intencji potrzeb różnych wspólnot.
2019-10-10 10:59:51
miniaturka
play

Rzetelny film pro-life: NIEPLANOWANE

Jako jedna z najmłodszych dyrektorek kliniki Planned Parenthood w USA Abby Johnson była odpowiedzialna za przeprowadzenie przeszło 22 000 aborcji. Była rzeczniczką sprawy, w którą głęboko wierzyła. Tak było do dnia, kiedy ujrzała coś, co odmieniło ją na zawsze.
2019-10-10 11:31:49
miniaturka

Kard. Hollerich: wolność słowa na synodzie

Kardynał Jean-Claude Hollerich, pracujący w Luksemburgu, jest pod wrażeniem wolności wypowiedzi, jaka ma miejsce na synodzie dla Amazonii. Zauważa, że jest ona większa niż w Europie Zachodniej.
2019-10-10 11:39:52
miniaturka

Watykańskie dementi wobec Scalfariego

Stolica Apostolska ogłosiła komunikat w sprawie artykułu Eugenio Scalfiriego. Dziennikarz La Repubblica napisał, że papież Franciszek w rozmowie z nim powiedział: „Jezus z Nazaretu, kiedy stał się człowiekiem, choć był człowiekiem o wyjątkowych cnotach, to nie był jednak Bogiem”.