Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-08 12:00
nc

Biskup z Sudanu: proszę Polaków o solidarność

Dziś w Warszawie na konferencji prasowej biskup z Sudanu Południowego zaapelował do Polaków o pomoc dla swego narodu. "Jestem głosem cierpiących ludzi. Proszę Was o solidarność" - powiedział.

Autor/źródło: Fundacja Opoka, Norbert Czyżewski, licencja: CC BY-SA

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja w związku z obchodzonym w Kościele w Polsce w najbliższa niedzielę XI Dniem Solidarności z Kościołem prześladowanym. W konferencji uczestniczył gość z Sudanu - ks. bp. Stephen Nyodho Ador Majwok, a także Sekretarz KEP ks. bp. Artur Miziński, ks. Paweł Rytel-Andrianik - rzecznik prasowy KEP oraz ks. dr hab. Waldemar Cisło - przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

W słowie wstępnym do konferencji zaznaczono, że Dzień Solidarności jest inicjatywą Kościoła w Polsce, który w swoim czasie również był prześladowany. Przeprowadzenie wydarzenia Konferencja Episkopatu Polski powierzyła polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W części zasadniczej ks. Waldemar Cisło przedstawił ks. bp Stephen'a Nyodho Ador Majwok. Przewodniczący PKWP w Polsce zaznaczył, że ksiądz biskup otrzymał sakrę 3 miesiące temu, a pierwsze co zrobił to rozpoczął odwiedziny parafii w swojej diecezji Malakal.

Sudański biskup zaznaczył, że przybył do Polski, aby "być głosem cierpiących ludzi". Rozróżnił także rodzaj prześladowania Kościoła w swojej ojczyźnie: "w Sudanie Południowym prześladowanie jest pośrednie, ze względu na to, że rządzący nie chronią ludzi". Zarysował także, na czym przede wszystkim polega problem. Otóż, eskalacja działań militarnych nastąpiła w 2014 r., kiedy wybuchła wojna. Cierpienie nią wywołane spotęgowała susza, po której przyszła powódź. "Ludziom w Sudanie brakuje czystej wody. Piją zanieczyszczoną wodę, którą pozostawiła powódź, bo innej nie ma. To generuje choroby i w ten sposób tworzy się zamknięty krąg" - zaznaczył biskup. Sudańczyk dodał także, że pośrednie prześladowanie polega również na tym, że Kościół ma problemy np. w budowie nowych świątyń, gdzie muzułmanie takich problemów nie mają.

Bp Stephen opisał także sytuację, gdy wybuchła wojna: "ludzie ginęli nawet w kościołach i szpitalach". Szkoła, w której się uczył została zniszczona. "Ludzie skarżyli się, że ich praca nie ma sensu, bo gdy przyszło wojsko, to ich pola zostały rozjechane przez czołgi, a ich zwierzęta zabrane" - dodał gość konferencji.

"Straciliśmy także budynki w których moglibyśmy pomóc. Albo są zniszczone przez działania wojenne, albo przez powódź" - wskazał Sudańczyk, komentując sytuację udostępniania pomocy przez Kościół.

Ksiądz Biskup podsumowywał sytuację swego kraju także w wymiarze międzynarodowym: "nadzieje związane z podziałem Sudanu okazały się płonne - ciągle trwa wojna. Dziś dostałem wiadomość, że porozumienie pokojowe zostało odłożone o 3 miesiące - to będą kolejne 3 miesiące ludzkiego cierpienia". Wskazał także, że rządzący absolutnie nie wypełniają swoich obowiązków: "Kościół musi dbać o jedzenie, leki, szkoły. To nie jest nasz obowiązek, to jest obowiązek rządu". Niemniej jednak bp Stephen'a Nyodho Ador Majwok z serca podziękował za to, że mógł przybyć do Polski. Prosił również Polaków o solidarność z jego narodem - modlitewną i materialną, na ile dla poszczególnych osób jest ona możliwa.

***

W najbliższą niedzielę będziemy mogli wspomóc Sudańczyków. W kościołach zbierane będą pieniądze, które zostaną przekazane na pomoc cierpiącym mieszkańcom Sudanu Południowego. O pomoc Sudańczykom zaapelował także papież Franciszek. Publikujemy pełną treść apelu:

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, w najbliższą niedzielę Kościół w Polsce będzie obchodził XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i Konferencję Episkopatu Polski. W tym roku pomoc duchowa i materialna w sposób szczególny jest kierowana do chrześcijan w Sudanie Południowym. Wasza modlitwa i konkretne dzieło solidarności niech przynosi wytchnienie i wsparcie braciom i siostrom, którzy cierpią dla Chrystusa w różnych częściach świata. Z serca wam błogosławię!

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-08 09:23:03
miniaturka

Kard. Hollerich: w Japonii Papież spotka ponowoczesną próżnię

Wieloletni misjonarz w Japonii, kard. Jean-Claude Hollerich, wskazuje, że japońskie społeczeństwo, zwłaszcza Tokio, mówiąc obrazowo straciło swój kompas, nie wie, czym się kierować w życiu. Nadzieję daje jednak to, że Japończycy nie są wrogo nastawieni do religii.
2019-11-08 09:35:59
miniaturka
play

Zaprezentowano oficjalną pieśń na papieską pielgrzymkę do Japonii

Japońscy biskupi udostępnili oficjalną pieśń pielgrzymki: "Chrońmy każde życie". Jest to także motto papieskiej wizyty w Japonii, która odbędzie się w dniach 23-26 listopada.
2019-11-08 09:59:57
miniaturka

Nieplanowane: kina będą nadal wyświetlać film

Dystrybutor filmu w Polsce - Rafael Film - podało dane odnośnie projekcji "Nieplanowane" w polskich kinach. Film odniósł sukces i będzie nadal wyświetlany.
2019-11-08 12:10:40
miniaturka

Wrocław: przeor Taizé zachęca do okazania gościnności młodym

Najbliższe Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę z Taizé odbędzie się we Wrocławiu
2019-11-08 12:16:07
miniaturka

Jak Polacy będą obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości?

Narodowe Centrum Kultury zleciło analizę postaw Polaków względem Święta Niepodległości. Wynika z niej, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił niewielki spadek zainteresowania tym świętem
2019-11-08 12:43:20
miniaturka

Watykan: uznano heroiczność cnót czeskiego salezjanina Sługi Bożego Ignacego Stuchlý'ego

5 listopada 2019 r. podczas Kongresu Specjalnego Konsultorów Teologicznych Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jednogłośnie wydano pozytywną opinię na temat opinii świętości i heroiczności cnót Sługi Bożego Ignacego Stuchlý'ego, czeskiego kapłana z Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego (1869-1953).