Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-22 21:28
Waldemar Wesołowski

Biskup Legnicki ustanowił Kapitułę św. Jadwigi Śląskiej

Podczas Mszy św. odprawionej w sobotę 21 października w Legnickim Polu biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski ustanowił Kapitułę św. Jadwigi Śląskiej.

Biskup legnicki z kanonikami

Tym samym bazylikę Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi podniósł do rangi kolegiaty.

W homilii mszalnej Biskup legnicki podkreślił, że zarówno w czasach św. Jadwigi, jak i dziś ważne jest, aby stawiać czoła niebezpieczeństwom, zagrożeniom, siłom przeciwnym Ewangelii. W tym kontekście Legnickie Pole jest miejscem szczególnym. To właśnie tu książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi, powstrzymał najazd Mongołów na Europę. Bitwa z 1241 roku, choć była przegrana z militarnego punktu widzenia, a książę Henryk poniósł śmierć, wojska mongolskie zostały powstrzymane i wycofały się. Dlatego też Legnickie Pole stało się miejscem szczególnej czci Boga i św. Jadwigi.

- Św. Jadwiga staje się dla nas patronką zmagania się z tym, co jest naszym pomysłem, a tym, co jest zamysłem Boga. Ona realizowała zamysł Boga, to znaczy słuchała Słowa Bożego i wypełniała je. Również my, od momentu chrztu, zmagamy się na polu życia z tym, co ingeruje w zamysł Boga. Mamy stawać się innymi niż to, co proponuje świat – mówił bp Kiernikowski.

W dalszej części homilii Ksiądz biskup zaznaczył, że przeżywane jubileusze stają się okazją do podsumować tego, co udało się dokonać na przestrzeni 25 lat. – Było wiele wydarzeń, podejmowano wiele inicjatyw. Chcemy scalać to, co się wydarzyło w diecezji i w parafiach, chcemy też dziękować za realizowanie zamysłu Bożego we wspólnotach – mówił bp Zbigniew.

Zewnętrznym wyrazem wdzięczności wobec duszpasterzy, znakiem uszanowania dla ich pracy są przyznane tytuły kanonickie i ustanowienie Kapituły w Legnickim Polu. Biskup legnicki podkreślił, że św. Jadwiga dla wszystkich staje się znakiem nadziei. Przypomina o potrzebie świadectwa, budowania jedności, o prowadzeniu dzieł miłosierdzia i budowaniu wspólnoty Kościoła, u podstaw której leży wsłuchiwanie się w Jezusa Chrystusa. – Ważne jest, aby być posłusznym Słowu Bożemu i nie ulegać podmuchom tego świata – zakończył Ksiądz Biskup.  

Po homilii nowo mianowani kanonicy Kapituły złożyli wyznanie wiary oraz przysięgę. Otrzymali też od Biskupa legnickiego insygnia kanonickie – medalion z wizerunkiem św. Jadwigi oraz pierścień z herbem św. Jadwigi.

Kapituła św. Jadwigi jest trzecią kapitułą w diecezji legnickiej, po katedralnej i krzeszowskiej. W jej skład wchodzi 8 kanoników gremialnych i 4 honorowych. Docelowo kapituła ma liczyć 18 członków.

Podczas uroczystości Biskup legnicki nadał również godność kanonika EC (Expositorii Canonicalis ) i kanonika RM (Rochettum et Mantolettum ) księżom, którzy w szczególny sposób troszczą się o sprawy duszpasterskie w parafiach naszej diecezji.

W uroczystości uczestniczyli także: bp Marek Mendyk, przełożeni i klerycy Seminarium Duchownego, przedstawiciele władz lokalnych i służb mundurowych, a także wierni, którzy przyjechali wraz ze swoimi duszpasterzami, aby świętować ich dzień.

Wieczorem zaś, w bazylice odbył się koncert pt. „Święta Jadwiga Śląska”, przygotowany w ramach projektu Fundacji Polskie Gniazdo „Od Świętej Jadwigi Śląskiej do Świętego Jana Pawła II” z okazji 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej.

Sobotnia uroczystość w Legnickim Polu zakończyła obchody 25-lecia powstania diecezji legnickiej oraz obchody Roku Jadwiżańskiego.

Pełna galeria zdjęć oraz materiał dźwiękowy dostępne na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

ww


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-10-22 18:07:17
miniaturka

Święty Jan Paweł II patronem Akcji Katolickiej

Święty Jan Paweł II został ogłoszony patronem Akcji Katolickiej. W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę, że przyjęcie Jana Pawła II za patrona zobowiązuje do przyjęcia tego wszystkiego, co powiedział.
2017-10-22 18:26:13
miniaturka

Bp Tyrawa: moc wiary kierowała bł. ks. Jerzym Popiełuszką

- Moc wiary, która kierowała ks. Jerzym Popiełuszką, przejawiała się w miłości jakiej uczy chrześcijaństwo - mówił w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników bp Jan Tyrawa.
2017-10-22 18:50:29
miniaturka

Abp Budzik: Karol Wojtyła musiał zostawić na brzegu wiele „barek”

- Wiele było barek zostawionych na brzegu przez Karola Wojtyłę: kariera aktorska, wolny czas, ojczyzna, zdrowie - powiedział abp Stanisław Budzik podczas uroczystości odpustowej w parafii pw. św. Jana Pawła II na lubelskim Wrotkowie.
2017-10-22 21:48:07
miniaturka

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kobylej Górze

Bp Stanisław Napierała wprowadził relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do parafii św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze. Sprowadzenie relikwii błogosławionego jest zrealizowaniem woli zawartej w testamencie śp. ks. prof. Antoniego Lewka pochodzącego z parafii.
2017-10-23 08:18:48
miniaturka

Hiszpania: obchody niedzieli misyjnej

W Hiszpanii niedziela misyjna przebiegała pod hasłem “Bądź odważny, misja czeka na ciebie” (Sé valiente, la misión te espera).
2017-10-23 08:44:33
miniaturka

Ukraina: modlitwa o pokój z braćmi z Taizé

Do Lwowa zawitali bracia z ekumenicznej wspólnoty Taizé. W rzymskokatolickiej katedrze Wniebowzięcia NMP, a także w parafiach greckokatolickich modlili się o pokój na Ukrainie.