Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-27 11:15
ek / Łukasz Sośniak SJ

Birma: fabryka księży

Buddyjska Birma jest krajem, który dostarcza Kościołowi najwięcej księży na świecie w stosunku do ilości katolików.

Autor/źródło: Pixabay/jmk68/Pixabay License

Wniosek ten wypływa z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Georgetown w Stanach Zjednoczonych.

W kraju tym jest zaledwie 750 tys. katolików – 1 procent populacji. Tamtejszą wspólnotą kieruje jednak wyjątkowo dynamiczna postać: kard. Charles Maung Bo. Ma jasną wizję Kościoła jako siły pośredniczącej w budowaniu pokoju pomiędzy buddyjską większością, a licznymi mniejszościami. Być może to właśnie jego przykład inspiruje wielu birmańskich mężczyzn do poświęcenia życia Panu Bogu w Kościele.

W rankingu, zaraz po Birmie, uplasowała się Tajlandia, również buddyjski kraj, a następnie: Togo, Wietnam i Bangladesz. Innymi słowy: kraje o najwyższym stosunku nowych kapłanów do katolików znajdują się w Azji i Afryce. Jest to zaskakujące, bo przyzwyczailiśmy się myśleć o katolicyzmie jako o zjawisku europejskim. W końcu tylko 3 procent Azjatów to katolicy, a tylko w dwóch z 48 krajów Azji stanowią oni większość: na Filipinach i Timorze Wschodnim.

Zdaniem naukowców w nadchodzących stuleciach ogólny obraz Kościoła może się zmienić. „Przyszłość Kościoła jest w Azji” – to słowa, które usłyszał od Papieża Franciszka kard. Luis Antonio Tagle z Manili. Niewykluczone, że w tym stuleciu pojawi się azjatycki papież. W minioną sobotę, 20.07., zakon dominikanów wybrał pierwszego azjatyckiego przełożonego generalnego w swojej 800-letniej historii, którym został Filipińczyk o. Gerard Timoner OP. Już teraz kraje o znacznych mniejszościach katolickich, takich jak Indie i Korea Południowa, wysyłają za granicę dużą liczbę misjonarzy. Być może w przyszłości księża posługujący w parafiach na Zachodzie będą w wiekszości pochodzili z Azji i Afryki.

Nowe badanie oczywiście nie odzwierciedla precyzyjnie stanu Kościoła w danym kraju. Na przykład Filipiny, które zajęły 95 miejsce wśród 108 narodów są jednym z najbardziej żywych i dynamicznych Kościołów na świecie, gdzie odprawia się wielkie Msze plenerowe, wysyłającym niezliczonych misjonarzy za granicę i dającym światu przywódców religijnych tej miary, co kard. Tagle. Ranking jednak mówi nam coś ważnego, pokazuje, że Kościoły w Azji rozkwitają ponad wszelkie oczekiwania.

 Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-26 15:18:56
miniaturka

Hiszpania: w przyszłym tygodniu w Salamance odbędzie się Powszechny Parlament Młodzieży

W dniach 28 lipca-4 sierpnia na Uniwersytecie Papieskim w Salamance (UPSA) odbędzie się V światowe zgromadzenie Powszechnego Parlamentu Młodzieży z udziałem ok. 120 młodych przedstawicieli 22 krajów obu Ameryk, Afryki, Azji i Europy.
2019-07-26 15:41:29
miniaturka

Portoryko: biskupi wzywają do 24-godzinnej modlitwy po dymisji gubernatora

Po dymisji gubernatora Ricardo Rosselló biskupi Portoryko wezwali do modlitwy za to karaibskie państwo, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, „w kluczowym momencie jego historii”.
2019-07-26 23:35:36
miniaturka

Dzień Dziadka u św. Anny

Św. Anna jest patronką wielu miejscowości w Hiszpanii, a początki jej kultu sięgają XIII w.
2019-07-27 00:00:44
miniaturka

Wenezuela: brak nadziei na lepszą przyszłość

Znajdująca się na kolanach Wenezuela, po raz kolejny cierpi z powodu braku dostaw prądu. Nierozwiązane problemy z liniami elektrycznymi nękają kraj już od końca lat 90-tych.
2019-07-27 00:12:13
miniaturka

Libia: zatonęło dziesiątki migrantów

To była największa tragedia, jaka w tym roku rozegrała się na Morzu Śródziemnym – stwierdził wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców.
2019-07-27 00:20:57
miniaturka

Haiti: wielka bieda i wielka wiara

Pomimo biedy i braku jakichkolwiek perspektyw są ludźmi wielkiej wiary, prostej i pięknej. Mogliby narzekać na Boga, że ich pozostawił, a oni Go błogosławią. Tak o Haitańczykach mówi pracujący tam włoski misjonarz, kamilianin.