Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-23 08:38
AC / Radio Watykańskie

Bilans wizyty Papieża w Peru: potwierdzenie wiary ludowej, sprzeciw wobec korupcji

Papieska wizyta w Peru była ważna zarówno dla naszego kraju, jak i dla Franciszka. Jak sam bowiem wyznał, mógł się „namacalnie” przekonać o naszej wierze, niemal jej dotknąć – uważa peruwiański biskup Gilberto Vizcarra SJ, stojący na czele wikariatu apostolskiego Jaen.

Autor/źródło: Pixabay, Yolanda, licencja: CC0

Podsumowując zakończoną podróż apostolską podkreślił, że w Peru Franciszek utwierdził się w przekonaniu o żywotności pobożności ludowej, a także o istotnej roli rodziny w jej przekazywaniu.

Mówi bp Vizcarra:

„Rodzina nadal pozostaje tym miejscem, w którym najlepiej można stawić czoła wszystkim zmianom. Tradycja to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące wartości, zwyczaje, kulturę, a także doświadczenie Boga i wiary. I to trzeba nadal przekazywać. Nie można tego zatracić. Wszystkie te święta tradycyjne, religijne, które tak żywo obchodzi się w różnych częściach kraju, są przekazywane również za pośrednictwem rodziny, dzięki babciom i dziadkom. Dla mnie bardzo ważne jest to wyznanie Franciszka: «dotknąłem waszej wiary, pobożności mieszkańców tego kraju». Jest to tym bardziej zaskakujące, gdy porówna się to z tym, co było w Chile. Tam Franciszek miał całkiem inne doświadczenie. W Chile mało ludzi przychodziło na spotkania z Papieżem, a w Peru miał wielkie, milionowe rzesze, które przyjmowały go z radością, czułością, wyrazami prawdziwej miłości. Myślę, że w tym wszystkim mógł doświadczyć, dotknąć właśnie tej wiary ludowej, tej perspektywy teologicznej, o której sam często mówi: teologii ludowej” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Gilberto Vizcarra SJ.

Bp Vizcarra zauważył, że jeśli chodzi o treść papieskich wystąpień to pokrywała się ona z tym, co już przed 30 laty mówił św. Jan Paweł II. Z wielką siłą wybrzmiały jednak słowa o korupcji i kryzysie polityki w całej Ameryce Łacińskiej.

Mówi bp Vizcarra:

„Nasza polityka straciła z oczu swą rację bytu, czyli dobro wspólne. Jej siłą napędową jest korupcja, krycie siebie nawzajem, niemal na zasadzie handlu wymiennego. Ja cię nie wydam, ty nie wydasz mnie. Wszystko jest tym skażone. Nie dąży się już do dobra wspólnego. Wszystko sprowadza się do krycia bądź do atakowania jedni drugich. W takiej sytuacji, jak zauważył Papież, trzeba mieć odwagę, jak św. Turybiusz de Mogrovejo, który w pewnym momencie ekskomunikował nawet ówczesne władze. Trzeba, by pasterze mięli tę samą odwagę – mówił nam, biskupom Papież – by zabierali słowo, by byli prorokami w społeczeństwie” – dodał peruwiański biskup.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-22 18:22:54
miniaturka
play

Kraków: apel o wsparcie produkcji filmu o przebaczeniu

Polskie Stowarzyszenie Rafael wspólnie z hiszpańskim producentem filmowym Infinito+1 przygotowuje film dokumentalny o mocy przebaczenia. Do powstania dzieła pod tytułem „Największy dar” może przyczynić się każdy, kto zechce je wesprzeć finansowo.
2018-01-22 18:42:19
miniaturka

Papież: żyjmy tym, co ma smak wieczności: miłością do Boga i bliźniego

Franciszek pożegnał Peru ok. 1.00 w nocy naszego czasu. Ostatnim punktem jego wizyty była Msza, którą odprawił na wojskowym lotnisku w Limie. Uczestniczyło w niej 1 mln 300 tys. wiernych.
2018-01-23 08:18:03
miniaturka

Papież powrócił do Watykanu

Zakończyła się 22. zagraniczna podróż Papieża. Samolot peruwiańskich linii lotniczych po przebyciu ponad 11 tys. km wylądował na podrzymskim lotnisku Ciampino o godz. 14.15.
2018-01-23 09:09:31
miniaturka

W Peru pochłonęło Papieża duchowe tsunami

Papieskiej wizycie w Peru towarzyszył wielki entuzjazm. Teraz nadszedł czas, by poważnie zastanowić się nad tym, co nam powiedział Ojciec Święty – uważa ks. Emerson Campos Aguilar, który towarzyszył Franciszkowi w podróży.
2018-01-23 09:22:15
miniaturka

Stanisław Soyka z zespołem charytatywnie dla Świetlikowa

W piątek 26 stycznia 2018 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie artyści zagrają na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.
2018-01-23 09:49:42
miniaturka

Zarys konferencji prasowej w samolocie

Podczas lotu Franciszek jak zwykle spotkał się z dziennikarzami. Opowiadał im o swych wrażeniach z podróży, o „niewiarygodnej” wprost wierze ludu, z którą się spotkał w ostatnich dniach, zwłaszcza w Limie.