Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-04 15:46
AC / rk / KAI

Bielsko-Biała: „Halka” zainaugurowała Festiwal Kompozytorów Polskich

Opera „Halka” w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu rozpoczęła 3 października 24. edycję Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Autor/źródło: Pixabay, brendageisse, licencja: CC0

Tegoroczna impreza została w większości poświęcona Stanisławowi Moniuszce, w ramach 200. rocznicy urodzin kompozytora. Festiwal to najważniejsze muzyczne wydarzenie w stolicy Podbeskidzia. Jego pomysłodawcą i patronem jest zmarły 9 lat temu Henryk Mikołaj Górecki.

Festiwal zainaugurowała w Bielskim Centrum Kultury opera „Halka”. Historię nieszczęśliwej miłości Góralki do panicza Janusza opowiedzieli językiem muzyki soliści Chóru i Orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. Wykonanie tej „opery narodowej” przypadło do gustu bielskiej publiczności, która nagrodziła solistów, chórzystów i tancerzy owacją na stojąco.

4 października w BCK publiczność usłyszy „Divertimento” na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz oraz utwory Mikołaja Góreckiego – mieszkającego i pracującego w Stanach Zjednoczonych syna patrona festiwalu: „Jasności promieniste” – małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową, „Divertimento” na orkiestrę smyczkową, II Koncert na flet i orkiestrę smyczkową oraz „Concerto-Notturno” na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Wśród wykonawców: Śląska Orkiestra Kameralna i flecista János Bálint (Węgry) pod dyrekcją Roberta Kabary; zaśpiewa Agata Zubel.

Na 5 października przygotowano Galę Moniuszkowską. Fragmenty z oper Stanisława Moniuszki wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Rubena Silvy oraz sopranistki Iwona Handzlik i Anna Patrys, mezzosopranistka Małgorzata Walewska, tenor Dominik Sutowicz i bas Artur Janda.

Pomysłodawcą i patronem tej najważniejszej muzycznej imprezy w stolicy Podbeskidzia jest zmarły 9 lat temu Henryk Mikołaj Górecki. W 2003 roku przyznano mu honorowe obywatelstwo Bielska-Białej. W 1996 r. w bielskiej świątyni kompozytor po raz pierwszy dyrygował wykonaniem swej słynnej III Symfonii.

15 października 2005 roku w bielskim kościele pw. św. Maksymiliana odbyła się światowa premiera III Kwartetu Smyczkowego „Pieśni śpiewają” Góreckiego w wykonaniu Kronos Quartet. Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego – najwyższym odznaczeniem papieskim, które jest przyznawane osobom świeckim. Zmarł 12 listopada 2010 roku w wieku 77 lat.

Dotychczasowe edycje wydarzenia poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera.

rk / Bielsko - Biała

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-04 14:34:12
miniaturka

Trzy lata unikalnego programu „Rodzina Rodzinie”

Dokładnie 3 lata temu, 4 października 2016 r., abp Gądecki dokonał rejestracji na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl, inaugurując w ten sposób największy w historii Caritas Polska i unikalny w skali światowej program pomocy humanitarnej „Rodzina Rodzinie”.
2019-10-04 14:37:42
miniaturka

Pomoc duszpasterska dla skrzywdzonych

Jak pomagać zranionym seksualnie? Po pierwsze uwierzyć!- podkreśla o. Adam Żak.
2019-10-04 15:10:57
miniaturka

List Episkopatu przed Dniem Papieskim: Jan Paweł II tchnieniem wiary i nadziei

Wzmocnienie wiary i płynącej z niej nadziei będzie celem XIX Dnia Papieskiego, który w jedności z papieżem Franciszkiem, będziemy przeżywali pod hasłem +Wstańcie, chodźmy!+ – ­piszą biskupi w liście pasterskim z okazji przypadającego 13 października XIX Dnia Papieskiego.
2019-10-04 15:50:21
miniaturka

Przewodniczący KEP współprzewodniczy zgromadzeniu plenarnemu CCEE

W Santiago de Compostela w Hiszpanii od 3 do 6 października odbywa się doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
2019-10-04 18:35:38
miniaturka

XIX Ogólnopolskie Forum Młodzieży szkół katolickich

24 września 2019 Jasna Góra tradycyjnie przyjęła otwartym sercem uczniów i towarzyszących im nauczycieli ze szkół katolickich, uczestników XIX Ogólnopolskiego Forum Młodzieży, które odbywało się pod hasłem: „Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości”
2019-10-04 21:07:57
miniaturka
play

Pierwsze Czytanie - 5 października 2019

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 5 października 2019