Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-01 15:13
AC / rk / KAI

Bielsko-Biała: 30-lecie misji jedynego w Polsce klasztoru redemptorystek

Trzydziestolecie pobytu w Polsce świętują siostry redemptorystki z jedynego w Polsce klasztoru kontemplacyjnego zakonu, założonego przez włoską mistyczkę bł. s. Marię Celestę Crostarosę.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Klasztor redemptorystek usytuowany jest na Trzech Lipkach – bielskim wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

Siostry przybyły do stolicy Podbeskidzia z Tuchowa, gdzie mieszkały w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej od 29 września 1989 r. 7 sierpnia 1992 zakonnice przeprowadziły się do nowego klasztoru, który znajduje się na terenie parafii św. Stanisława BM w Starym Bielsku. 30 września 1992 r. nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego klasztoru kontemplacyjnego sióstr redemptorystek w Polsce. Przy klasztorze powstała kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest otwarta dla wszystkich.

Siostry z Trzech Lipek 29 września br. świętowały jubileusz trzydziestolecia swej obecności podczas Eucharystii. Liturgii przewodniczył wikariusz prowincjała – o. Darek Paszyński CSsR. Mszę koncelebrowali: obecny i były kapelan sióstr o. Jarosław Liebersbach CSsR i o. Andrzej Kowalski CSsR.

„Uroczystość była bardzo wzruszająca. Po Mszy św. spotkałyśmy się w rozmównicy, aby wspominać te piękne chwile, gdy rozpoczynałyśmy to dzieło w Polsce, najpierw w Tuchowie, a później w Bielsku” – podsumowały siostry.

W zdobyciu środków na rozbudowę klasztoru wspomogli siostry ojcowie redemptoryści z zachodnich prowincji, a także organizacje międzynarodowe, takie jak Renovabis oraz Kirche in Not.

Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 r. została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Polski klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów. Przełożoną liczącej kilkanaście osób żeńskiej wspólnoty zakonnej jest Urszula Nowińska OSsR.

W ciągu 30 lat wspólnota redemptorystek założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy. Powstała też wspólnota zakonna w Lwowie.

Mimo wspólnej reguły, każdy klasztor jest jednostką niezależną i nie podlegającą żadnej przełożonej generalnej.

rk / Bielsko-Biała

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-01 13:03:55
miniaturka

Bp Kamiński: prawdziwa mądrość leży w bezgranicznym zawierzeniu Bogu

Prawdziwa mądrość leży w bezgranicznym zawierzeniu Bogu – podkreślił bp Romuald Kamiński wskazując na przykład św. Teresy z Lisieux.
2019-10-01 13:52:05
miniaturka

Komisja Episkopatu ds. Misji: mniej polskich misjonarzy

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji (dane z 1 października 2019) obecnie na misjach posługuje 1903 polskich misjonarzy i misjonarek. Pracują w 99 krajach na 5 kontynentach.
2019-10-01 14:18:49
miniaturka

Bp Lechowicz: NewPastoral wpisuje się w postulaty formułowane przez ostatnich papieży

- NewPastoral próbuje w nowy sposób głosić te same treści zawarte w Ewangelii, głosić Słowo Boże – powiedział bp Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas konferencji prasowej nt. I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral.
2019-10-01 15:28:23
miniaturka

Kongres KWC

Wolni i wyzwalający to podstawowe określenie członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC), ukazujące ich misję w Kościele i świecie. Jest to także hasło obecnego roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie.
2019-10-01 15:56:30
miniaturka

Bp Solarczyk w wideo-rozważaniach różańcowych

Już 35 lat jestem prowadzony i chroniony przez Maryję poprzez Różaniec - mówi biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W październiku będzie on rozważał tajemnice różańcowe w nowym cyklu wideo zrealizowanym przez portal Stacja7.pl.
2019-10-01 16:22:24
miniaturka

Warszawa: jutro przy Rakowieckiej Msza św. za śp. Kornela Morawieckiego

Na terenie X Pawilonu dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odprawiona zostanie w środę Msza św. w intencji zmarłego wczoraj śp. Kornela Morawieckiego, marszałka seniora Sejmu, działacza opozycji demokratycznej, założyciela "Solidarności Walczącej".