Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-06 09:23
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Bieda w Wenezueli coraz bardziej odczuwalna

W Wenezueli ciągle utrzymuje się napięcie pomiędzy reżimem Nocolása Maduro a opozycją, na czele której stoi przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Juan Guaidò.

Autor/źródło: pixabay, Majonews1, CC0

Duża liczba mieszkańców przekracza granicę z sąsiednimi krajami, z powodu ogromnej biedy i trudności w pozyskaniu artykułów pierwszej potrzeby.

Guaidò zapowiedział na 5 lipca marsze w całym kraju domagające się położenie kresu torturom, zabójstwom oraz łamaniu praw człowieka. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na działania rządu w Caracas, który jest oskarżany o spowodowanie śmierci kapitana marynarki wojennej. Rafael Acosta Arèvalo zmarł w ubiegłą sobotę na skutek zadanych tortur.

W ubiegłych miesiącach dzięki mobilizacji wspólnoty międzynarodowej dotarły do Wenezueli lekarstwa, jedzenie oraz rzeczy pierwszej potrzeby, których wszędzie brakowało, ale trudna sytuacja nadal zmusza ludzi do opuszczania kraju. Mówi Rosangela Catanese z Latynoamerykańskiego Stowarzyszenia Italia onlus, która niedawno powróciła z Caracas.

    “Sytuacja nadal pozostaje krytyczna. 90 procent ludności żyje na progu ubóstwa. Widziałam rzeczy poruszające. Supermarkety różnią się od tego, co widziałam kilka miesięcy temu, kiedy niczego nie było. Teraz sklepy są pełne jedzenia, artykułów pierwszej potrzeby, ale nie ma nikogo, kto mógłby je nabyć. Poszłam kupić 10 litrów wody, której wartość równa jest minimalnej płacy, tzn. kosztuje 40 tys. boliwarów. Czyli za płacę minimalną za jeden miesiąc udało mi się kupić 10 litrów wody, albo mogłoby to być 5 litrów wody, kilogram mąki i jeden litr mleka. To m.in. dlatego teraz znowu masy ludzi zbliżają się do granicy z Kolumbią.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-06 02:29:16
miniaturka
play

Trzeba mieć marzenia...

...ale jeszcze bardziej trzeba je spełniać. Po to są.
2019-07-06 09:16:19
miniaturka

Oświadczenie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich w sprawie narzucania ideologii LGBT

Rada KEP w swoim oświadczeniu, prosi o poszanowanie godności i wolności osobistej każdego człowieka, podkreśla, że kto antagonizuje i rozpala emocje, ten nie służy Bożej sprawie.
2019-07-06 09:19:37
miniaturka

Papież: czuwajcie i módlcie się, a na zło odpowiadajcie dobrem

Spotykamy się w sytuacji trudnej i delikatnej, kiedy od ponad 5 lat jesteście rozrywani działaniami wojennymi, a ci, którzy za nie odpowiadają nie chcą się ujawnić, powiedział papież do Synodu Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.
2019-07-06 09:33:16
miniaturka

Za powstaniem deklaracji z Abu Zabi stała też polityka

W islamie nie ma wspólnej linii w dialogu z katolicyzmem,ponieważ jest wielu różnych przywódców islamskich i różne jego odmiany. Ale wiele inicjatyw na rzecz dialogu międzyreligijnego zostało podjętych, powiedziała pani profesor nauk politycznych, Sihem Dhebbi.
2019-07-06 09:35:45
miniaturka

Nowy Sącz: kard. Krajewski modlił się za śp. o. Matejskiego

Papieski Jałmużnik odwiedził wspólnotę jezuitów w Nowym Sączu przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Rano w kościele parafialnym odprawił Mszę i spotkał się z wolontariuszami Caritas.
2019-07-06 13:46:57
miniaturka

Abp Gądecki: przyznanie się do Chrystusa jest obowiązkiem chrześcijańskiego życia

W mocy Bożego Ducha dokonuje się głoszenie Dobrej Nowiny tak słowem, jak i poprzez świadectwo życia. Dlatego publiczne przyznanie się do Chrystusa a takim jest uczestnictwo w pielgrzymce na Jasną Górę, nie jest jakimś dodatkiem, ale obowiązkiem życia chrześcijańskiego.