Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-03 12:42
MG / Marta Rutkowska - Caritas.pl

Bezdomni na pielgrzymce do warmińskich sanktuariów

Caritas archidiecezji warmińskiej zaprosił bezdomnych na serię pielgrzymek do warmińskich sanktuariów.

Autor/źródło: caritas.pl


Wyjazdy zorganizowane przez Caritas były częścią projektu „Na szlaku warmińskich sanktuariów”. Projekt przeznaczony był do osób społecznie wykluczonych. Wzięło w nim udział dziesięciu bezdomnych mężczyzn, korzystających z pomocy Archidiecezjalnego Centrum Charytatywnego im. Jana Pawła II w Olsztynie, a także wolontariusze i opiekunowie. Projekt obejmował trzy dwudniowe wyjazdy do: Stoczka Klasztornego, Gietrzwałdu i Głotowa oraz noclegi w Stoczku. Jednym z celów była pomoc w wychodzeniu ze społecznej izolacji, a także doświadczenie duchowej wspólnoty z innymi. Wyjazd miał także mocną podbudowę duchową, zapewniając uczestnictwo w katechezach, modlitwach, adoracji i Eucharystii i mając prowadzić uczestników do nawiązania lub umocnienia żywej relacji z Bogiem.

Jak pisze jeden z uczestników:

„Dzięki przyjazdom bardziej się otworzyłem na wszystkich ludzi. W schronisku jestem teraz w stanie podejść do każdego człowieka. Zapraszam mieszkańców schroniska na Mszę Świętą. Oczywiście chciałbym, żeby nasze spotkania dalej trwały, bo otworzyły się nasze serca.”

Jedna z organizatorek wspomina:

„W porze poobiedniej, wyszliśmy na spacer. Kolejny raz mogliśmy podziwiać przepiękny ogród księży marianów. Z zachwytem patrzyliśmy na potężne, ośnieżone drzewa, oddychaliśmy mroźnym, orzeźwiającym powietrzem i cieszyliśmy się panującą tu ciszą. Spacer jak zawsze był okazją do podjęcia wspólnych rozmów. Nawzajem opowiadaliśmy sobie o swoim codziennym życiu, problemach, pracy. Niektórzy wspominali swoją przeszłość. Odprężeni i wypoczęci mogliśmy z uwagą wysłuchać katechezy w klasztornej kaplicy."

W sanktuarium w Stoczku uczestnicy wyjazdu natrafili na rekolekcje adwentowe, podczas których wysłuchali katechezy zachęcającej do otwarcia swego serca na Jezusa i Jego działanie. Nie zabrakło także katechez oraz filmów dotyczących duchowości maryjnej. Obejrzano m.in. film Bernadetta. Cud Lourdes,  a kolejnego dnia – Dokument. Cudowny Medalik.. Najważniejszym punktem programu była wspólna Eucharystia w kościele ojców marianów.

opr. na podstawie relacji Marty RutkowskiejWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: