Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-10 18:10
nc / Beata Zajączkowska / vaticannews.va

Bez wsparcia skutki pandemii zabiją więcej ludzi niż ona sama

Alarm w tej sprawie podnosi Caritas Internationalis przestrzegając, że bez natychmiastowej pomocy skutki koronawirusa zabiją więcej ludzi niż sama pandemia. Śmierć głodowa grozi nawet 230 mln ludzi, dwukrotnie więcej niż dotychczas.

Zdjęcie ilustracyjne
Autor/źródło: Photogenica.pl, GoGo Images, licencja: Jak album

„Tak jak łączy nas lęk przed koronawirusem, tak samo musi połączyć solidarność” – apeluje ta katolicka organizacja, która posiada swe odziały w 163 krajach świata. Caritas Internationalis przypomina, że najbardziej narażeni są mieszkańcy krajów najuboższych oraz tych, gdzie toczą się konflikty wojenne. Wskazuje zarazem na konieczność pilnego odpowiedzenia na apel Papieża Franciszka o zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych m.in. na Syrię, Irak, Libię, Wenezuelę, czy Jemen. Uniemożliwiają one bowiem dostarczanie do tych krajów leków, sprzętu medycznego oraz najpilniejszej pomocy dla ludności. „W obecnej sytuacji kryzysu musimy być zjednoczeni w solidarności. Nie mogą istnieć ograniczenia, które uniemożliwiają niesienie pomocy potrzebującym” – mówi Radiu Watykańskiemu Marta Petrosillo z Caritas Internationalis wskazując, że dotychczasowy rozwój sytuacji prowadzi wprost do poważnego kryzysu humanitarnego.

„Caritas Internationalis obawia się, że kraje europejskie i Stany Zjednoczone, które są największymi darczyńcami ograniczą teraz swe wsparcie przeznaczając je na stawianie czoła kryzysowi w swoich granicach. Mimo własnych trudności nie możemy jednak zapominać o krajach najuboższych, bo oznaczałoby to ich koniec. Wspomnę Republikę Środkowoafrykańską, gdzie na 5 mln mieszkańców są tylko trzy respiratory i wszystkie w stolicy – mówi papieskiej rozgłośni Petrosillo. – Patrząc jak boleśnie skutki wirusa dotykają nasze kraje pomyślmy np. o Nigerii czy Pakistanie, gdzie ludzie nie mają żadnych zapasów i żyją z dnia na dzień, utrzymując całe rodziny np. z handlu na targu. Dwa ostatnie miesiące przymusowej izolacji podwoiły na świecie liczbę ludzi, którym grozi śmierć głodowa.”

Globalną kampanię walki z pandemią Caritas Internationalis rozpoczęła od akcji informacyjnej i dostarczania zestawów do odkażania oraz maseczek. Na masową skalę prowadzi też akcję dostarczania żywności i leków, ponieważ w wielu regionach świata ludzie łamią zasady lockdown powtarzając, że „lepiej umrzeć na koronawirusa niż pozwolić się zagłodzić”. Międzynarodowa sieć Caritas należy także do powołanej przez Papieża Franciszka specjalnej komisji ds. zwalczania skutków koronawirusa.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-10 17:04:10
miniaturka

Abp Wacław Depo na Wawelu: święci wołają o naszą świętość i wierność

– Święci wołają o świętość. Święci wołają o wierność wobec Boga i Jego praw, Chrystusowej Ewangelii i Kościołowi – mówił abp Wacław Depo w katedrze na Wawelu, gdzie przewodniczył Mszy św. z okazji uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika z udziałem Episkopatu Polski.
2020-05-10 17:08:05
miniaturka

Dar na 100 – ponad 1300 inicjatyw na pięciu kontynentach

Trwa projekt z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Polega on na stworzeniu „duchowego pomnika” zbudowanego z inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża.
2020-05-10 17:50:30
miniaturka

Abp Ryś: ludzie widzieli Boga w tym, co robiła Wanda Malczewska

- Wanda Malczewska robiła proste rzeczy, ale zrodzone z wielkiej modlitwy. Przez te proste rzeczy ludzie widzieli Boga - mówił abp Grzegorz Ryś podczas swojej homilii w V Niedzielę Wielkanocną.
2020-05-10 18:27:33
miniaturka

Kościół w Polsce wspiera wschód podczas pandemii

- Najtrudniej jest w tej chwili na Ukrainie - mówi o sytuacji na wschodzie ks. Leszek Kryża TChr, Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski.
2020-05-11 08:11:19
miniaturka

Kard. Hollerich: plan Schumana czerpał z chrześcijańskiej wiary

Chrześcijańską wizję pojednania, która stała u podstaw Unii Europejskiej przypomniał kard. Jean-Claude Hollerich SJ z okazji Dnia Europy.
2020-05-11 08:50:52
miniaturka

Muzea Watykańskie przygotowują się do ponownego otwarcia

Muzea Watykańskie ponownie zostaną otwarte dla turystów. Dokładna data nie została jeszcze ustalona. Trwają jednak intensywne przygotowania, by dostosować sposób zwiedzania do norm sanitarnych.