Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-13 18:48
AC / Izabela Tyras/vaticannews.va

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło już na Jasną Górę

Na Jasną Górę po raz 30. dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Od ognia z Groty Narodzenia Chrystusa, co roku zapalane są wieczne lampki w kaplicy Matki Bożej. Przesłaniem tegorocznej akcji jest „Światło służby”.

Autor/źródło: Pixabay, lavaligiainviaggio, licencja: CC0

Choć tegoroczne uroczystości przekazywania światła są znacznie ograniczone to jednak, jak zwykle, mają ogromną wymowę, bo przypominają o nadziei, braterstwie i pojednaniu.

„Jasna Góra to jedno z pierwszych miejsc w Polsce, do którego Światło przybywa. Myślę, że powinniśmy się na chwilę zatrzymać i może właśnie poprzez to światło spojrzeć na drugiego człowieka, zobaczyć jego twarz w blasku tego światła i przypomnieć sobie, że to mój brat, moja siostra. Chcemy, by to światło rozświetlało serca” –  powiedział harcmistrz Przemysław Kowalski z częstochowskiego hufca.

Jasna Góra jako jedno z nielicznych miejsc w Polsce została wyróżniona złotym medalem 30-lecia Betlejemskiego Światła Pokoju. „Jest to naprawdę olbrzymie wyróżnienie dla Jasnej Góry, ale dla nas jest to zupełnie oczywiste, ponieważ Związek Harcerstwa Polskiego jest bardzo związany z Jasną Górą” – powiedział Przemysław Kowalski.  

A ten związek to m.in. doroczne ogólnopolskie pielgrzymki harcerzy, które odbywają się już od 25 lat, ale tradycja wspólnej modlitwy druhów sięga czasów przedwojennych.

Przesłaniem tegorocznej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju jest „Światło służby”. Harcerze przypominają sobie i innym, że „nowonarodzony Jezus nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” a tego uczą się także od Jasnogórskiej Maryi.

źródło: Izabela Tyras (Radio Jasna Góra), aticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-13 16:46:09
miniaturka

Świat kroczący w ciemnościach pandemii... ujrzał Światłość Wielką!

Od 13 grudnia do 10 stycznia można oglądać tradycyjną wystawę szopek na Watykanie. Przy panującej pandemii są wystawione na zewnątrz, na Placu św. Piotra. „W dramacie pandemii scena Narodzenia jawi się jako pociecha i nadzieja” – napisała Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji, odpowiedzialna za wystawę.
2020-12-13 17:14:14
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Z obfitości serca mówią nie tylko ludzkie czyny, ale też i usta. Adwent, który przeżywamy w sposób szczególny woła o prawdę. Woła o głęboki rachunek sumienia w świetle tego, co widzą nasze oczy, co słyszą uszy a czego usta nie chcą wyznać.
2020-12-13 18:35:29
miniaturka

Kard. Müller: przyjmowanie Komunii św. przez polityków proaborcyjnych to bluźnierstwo!

Mianem bluźnierstwa określił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Müller fakt przystępowania proaborcyjnych polityków katolickich do Komunii św. Stwierdził, że nie odmawianie im Eucharystii przez biskupów i kapłanów należy do spuścizny McCarricka.
2020-12-13 22:49:32
miniaturka

Nowa chorągiew rycerzy Jana Pawła II

13 grudnia 2020 roku powstała w parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II
2020-12-14 08:42:51
miniaturka

Witebsk: skazany ksiądz już na wolności

Proboszcz kościoła w Rossonach na Witebszczyźnie, ks. Wiaczasłau Barok po 10 dniach został zwolniony z aresztu – podaje portal belsat.eu. Duchowny został skazany z artykułu kodeksu wykroczeń, dotyczącego „propagandy lub publicznej demonstracji oraz rozpowszechniania symboli i atrybutów nazistowskich”.
2020-12-14 10:33:23
miniaturka

„Kosmiczna” szopka w Watykanie: czy sztuka sakralna ma szokować?

Zaprezentowana w tym roku na Placu św. Piotra w Watykanie bożonarodzeniowa szopka wzbudza olbrzymie kontrowersje. Wykonane z ceramiki figury przypominają raczej postacie z epopei kosmicznych niż Świętą Rodzinę w stajence betlejemskiej