Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-24 17:00
ek / KAI

Betlejem: rozpoczęły się uroczystości Narodzenia Pańskiego

Święta Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej rozpoczął tradycyjnie w Wigilię przed południem uroczysty wjazd do Betlejem abp. Pierbattisty Pizzaballi.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Do miasta narodzin Jezusa administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy przyjechał w konwoju aut ze Starego Miasta w Jerozolimie. Tradycyjnie już abp Pizzaballa przeszedł ulicami betlejemskiego Starego Miasta witany serdecznie przez tysiące mieszkańców i turystów. Przed południem odbyła się też tradycyjna parada skautów.

Z Placu Żłóbka zwierzchnik łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w towarzystwie burmistrza Betlejem Antona Salmana, palestyńskich polityków oraz przedstawicieli Kościoła przeszedł w procesji na uroczyste nieszpory w położonym obok bazyliki Narodzenia katolickim kościele św. Katarzyny. Bazylika Narodzenia została wzniesiona za czasów cesarza Konstantyna nad grotą, w której – jak mówi tradycja – miał się narodzić Chrystus.

Już od godzin porannych wąskie uliczki betlejemskiej Starówki wypełniły tłumy mieszkańców i turystów z kolorowymi balonikami. Wiele dzieci było przebranych w stroje św. Mikołaja. Drogę procesji zabezpieczały palestyńskie siły bezpieczeństwa.

W godzinach popołudniowych abp Pizzaballa spotka się z prezydentem Palestyńczyków Mahmudem Abbasem, który – podobnie jak w latach minionych – uczestniczyć będzie w sprawowanej o północy Pasterce. Podczas Eucharystii w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej abp Pizzaballa tradycyjnie złoży figurkę Dzieciątka Jezus w miejscu, w którym czczone jest narodzenie Jezusa.

Po apelach zwierzchników religijnych do izraelskich władz w tegorocznych uroczystościach Bożego Narodzenia w Betlejem na Zachodnim Brzegu i Jerozolimie mogą wziąć udział chrześcijanie ze Strefy Gazy, rządzonej przez fundamentalistyczną organizację palestyńską Hamas, która jest klasyfikowana jako organizacja terrorystyczna przez Unię Europejską, Izrael i Stany Zjednoczone. Z około dwóch milionów mieszkańców tego regionu około tysiąca stanowią chrześcijanie. Większość z nich to prawosławni. Liczbę katolików szacuje się na 117 osób.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uwagę światowych mediów wzbudził brytyjski artysta Banksy, który zaprezentował "polityczną" szopkę w hotelu „Walled Off Hotel” w Betlejem. Przedstawia ona Dzieciątko Jezus, Marię i Józefa przed betonowym murem na którym widnieje zamiast gwiazdy betlejemskiej ślad po pocisku w kształcie gwiazdy i napisy "Love" (Miłość) i "Pax" (Pokój) wykonanymi sprayem. Instalację Banksy nazwał "Blizną Betlejemską".

W tym roku Izrael w okresie świąt Bożego Narodzenia oczekuje około 165 tys. chrześcijańskich gości. Według ministerstwa turystyki w grudniu i styczniu oczekuje się w sumie 660 tys. turystów. W Wigilię Bożego Narodzenia ministerstwo uruchomiło bezpłatny transport autobusowy między Starym Miastem Jerozolimy a Bazyliką Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Ponadto z inicjatywy ministerstwa wieczorem 24 grudnia w Nazarecie odbędzie się duży pokaz sztucznych ogni.

Według ministerstwa od początku roku Izrael odwiedziło 4,5 mln gości, z czego 55 procent stanowili chrześcijanie z całego świata. Prawie jedna czwarta odwiedzających określiła się jako pielgrzymi. Wśród chrześcijan katolicy, z 43 procentami, stanowili największą grupę.

Ministerstwo przewiduje, że cały rok 2019 będzie rekordowy. Według oficjalnych danych do listopada włącznie przybyło 4,2 mln turystów, o ok. 100 tys. więcej niż rok temu.

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na polecenie rzymskiego cesarza Konstantyna kościół został zbudowany w IV wieku nad grotą, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus. Znaczną część świątyni zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów.

Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana ok. 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest umieszczona pod prezbiterium Grota Narodzenia. Srebrną, 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty, w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat, umieścili katolicy w 1717 r. Na gwieździe widnieje łaciński napis "Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est" (Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości. Wisi tam 15 srebrnych lamp oliwnych.

tom (KAI) / Betlejem

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-24 11:23:38
miniaturka

Abp Miziński: To sam Bóg przyszedł, aby zamieszkać między nami

Niech Boże Narodzenie otwiera nas na miłość Bożą i bliskość z drugim człowiekiem. – powiedział bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Episkopatu.
2019-12-24 11:35:28
miniaturka
play

Prymas Polski w życzeniach na Boże Narodzenie: Bóg jest między nami

Jest między nami pod postacią chleba i wina, jest w tajemnicy Eucharystii. Bądźmy Jego apostołami wobec sióstr i braci” – prosi w życzeniach na Święta Bożego Narodzenia Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2019-12-24 15:05:40
miniaturka

Życzenia Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka

- W Nowonarodzonym Jezusie Chrystusie rozpoznajemy w pełni jak dobry i bliski jest Bóg dla każdego z nas - mówi biskup kaliski Edward Janiak.
2019-12-24 15:46:45
miniaturka

Życzenia Delegata Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

"Z największą radością dołączam się do grona składających Wam jak najlepsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia."
2019-12-24 16:29:56
miniaturka

Papież: budując żłóbek zaprośmy Jezusa do naszego życia

W Wigilię Franciszek przypomina o znaczeniu bożonarodzeniowego żłóbka, który, jak podkreśla, jest „jakby żywą Ewangelią”.
2019-12-24 16:39:00
miniaturka

Polskie kolędowanie przy grobie św. Jana Pawła II

Rano przy grobie św. Jana Pawła II rozbrzmiały polskie kolędy. Zgodnie z tradycją w wigilijny poranek Polacy przebywający w Rzymie spotykają się w tym miejscu, aby wziąć udział w Mszy i rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia.