Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-02 12:20
MG

Betlejem potrzebuje twojej pomocy!

Betlejem to nie tylko historyczna miejscowość z opowieści o Bożym Narodzeniu – ale nadal istniejące miasto, w którym małe dzieci nie mają swych domów.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Betlejem to nie tylko historyczna miejscowość z opowieści o Bożym Narodzeniu – ale nadal istniejące miasto, w którym małe dzieci nie mają swych domów.

Polskie Siostry Elżbietanki od 2010 r. prowadzą tam Dom pokoju, który funkcjonuje jako dom dziecka dla najuboższych palestyńskich dzieci. Wiele jest tam sierot lub dzieci opuszczonych przez rodziców– na skutek wojny, nędzy czy konfliktów rodzinnych.

W Domu Pokoju przebywa obecnie około 25 dzieci. Ich utrzymanie i wykształcenie zależy całkowicie od sióstr. Te dzieci, które posiadają jakąś rodzinę, przebywają u sióstr w tygodniu, weekendy natomiast spędzają w gronie rodzinnym. Pozostałe mieszkają u sióstr na stałe. Siostry wspierają nie tylko dzieci, ale i rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Salezjański Wolontariat Misyjny podjął inicjatywę mającą na celu wsparcie działalności Domu Pokoju. Aby nie było to tylko jednorazowe wsparcie finansowe, ale stałe źródło przychodów, postanowiono zebrać pieniądze na zakup maszyny do wypieku opłatków, które będą wytwarzane w Domu Pokoju, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży umożliwią codzienne funkcjonowanie tego domu.

W języku hebrajskim i arabskim Betlejem oznacza „dom chleba”. Działalność sióstr będzie więc wyjątkowo trafnie współgrać zarówno z nazwą miejscowości, jak i z jej specyficznym charakterem. Chleb łączy bowiem ludzi, a w rozdartej konfliktami religijnymi i etnicznymi Ziemi Świętej wszelkie inicjatywy zmierzające do jednoczenia i tworzenia więzi są niezwykle cenne. Przy wypieku opłatków pracować będą również wolontariusze, co jest dodatkową płaszczyzną spotkania i współpracy.

Ponieważ maszyna do pieczenia opłatków jest specjalistycznym sprzętem, musi być przygotowana na zamówienie. Szacowany koszt zakupu urządzenia wynosi około 80 tysięcy złotych. Inicjatywę można wesprzeć, wpłacając środki na konto:

„Darowizna na Betlejem” na numer konta 78 2490 0005 0000 4530 5030 8310

(Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU – oddział w Poznaniu

ul. Pszczelna 20, 61-658 Poznań)

Więcej informacji: http://poznan.swm.pl/campaigns/podzielmy-sie-miloscia-z-betlejem/Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy