Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-07-02 12:40
S. Zielińska / KAI

Beskidy: o Tanzanii i misjach na Groniu Jana Pawła II

Pochodzący z Bulowic ks. Krzysztof Dybał, kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, który od 9 lat pracuje na misjach w Tanzanii, przewodniczył 1 lipca Mszy św. na Groniu Jana Pawła II.

Pomnik Jana Pawła II w Groniu
Autor/źródło: commons.wikimedia.org/Settembrini z polskiej Wikipedii, licencja: CC BY 2.5

Misjonarz wyjaśnił uczestnikom na czym polegają misje „Ad gentes”, dziękował za ofiary i wsparcie materialne oraz prosił o modlitwę o powołania kapłańskie w krajach misyjnych. W modlitwie na Groniu udział wzięły liczne rodziny z małymi dziećmi.

Za papieżem Franciszkiem ks. Dybał przypomniał, że modlitwa w intencji misji jest pierwszym dziełem, jakie powinien podjąć każdy chrześcijanin. „Jest też dziełem najbardziej skutecznym, choć nie można tego zmierzyć” – zacytował misjonarz Ojca Świętego.

40-letni kapłan, który od 2009 roku pracuje w tanzańskiej wiosce Tatwe w diecezji Musoma, przy granicy z Kenią, wyjaśnił, że misjonarze do tej części afrykańskiego kontynentu dotarli stosunkowo niedawno. W ubiegłym roku Tanzania obchodziła jubileusz 150 lat działalności ewangelizacyjnej.

„W diecezji, która ma powierzchnię kilkakrotnie większą niż nasza, bielsko-żywiecka, są 34 parafie. Typowa parafia to jeden ksiądz i kilkanaście albo kilkadziesiąt wiosek lub punktów dojazdowych” – wytłumaczył, przybliżając skalę wyzwań, przed którymi na co dzień staje w swojej parafii, mającej powierzchnię 600 km kw., w której katolicy stanowią mniejszość.

Jak zauważył w kazaniu, historia chrześcijaństwa w Tanzanii jest na początkowym etapie i aby zmienić mentalność ludzi, którzy wciąż wierzą w zabobony i magię, praktykują poligamię oraz wielożeństwo, potrzeba czasu.

„Każdego roku wielu Afrykańczyków przyjmuje chrzest, ale wielu także kończy swe życie sakramentalne na tym jednym sakramencie. Są, jak ta kobieta cierpiąca na krwotok, która z jednej strony wierzyła, że dotykając szat Jezusa zostanie uzdrowiona, z drugiej bała się otwarcie przed Nim stanąć. Jednak ci, którzy są w stanie oprzeć się presji środowiska i nie boją się przyjąć Chrystusa, a takich jest także wielu, stanowią o sile Kościoła w Tanzanii. To naprawdę żywy Kościół” – zapewnił. Zwrócił jednocześnie uwagę, że liczba powołań kapłańskich w Tanzanii wciąż nie zaspokaja potrzeb lokalnego Kościoła.

Poprosił na koniec o modlitwę za misje i misjonarzy.

Groń Jana Pawła II u podnóża Leskowca w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica postawiona w 1995 r. oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.

rk / Rzyki


Podziel się tym materiałem z innymi: