Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-02-10 16:02
AC / rk / KAI

Beskid Śląski: zmarła Urszula Gruszka – znana góralka z Koniakowa

Zmarła Urszula Gruszka – znana góralka śląska, tancerka i śpiewaczka z Koniakowa w Beskidzie Śląskim, laureatka Nagrody Kolberga w 2003 r., przez długie lata kierowała Regionalnym Zespołem „Koniaków” z jej rodzinnej wsi – usytuowanej w najdalej na zachód wysuniętej części polskich Karpat.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Urszula Gruszka – solistka, tancerka, śpiewaczka, choreografka i kierownik artystyczny – była kontynuatorką inicjatorów powstania zespołu „Koniaków”. Z zespołem była związana od 1962 r. Początkowo tańczyła w Dziecięcym Zespole Regionalnym „Mały Koniaków”. W 1967 r. przeszła do zespołu dorosłych. W swoim dorobku miała wiele indywidualnych nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach i konkursach folklorystycznych – m.in. w Żywcu, Toruniu, Kazimierzu.

W 1987 r. otrzymała odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. W1992 r. została kierownikiem artystycznym Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mały Koniaków”. Od 1994 r. kierowała zespołem „Koniaków”. Tworzyła nowe programy i widowiska obrzędowe: "Szkubaczki", "Na starodownej muzyce", "Na sałaszu", "Góralski wieszieli", "Mikołaji". Opracowała i poszerzyła repertuar zespołu o stare powinszowania i archaiczne kolędy, rekonstruowała strój regionalny.

Zespół „Koniaków” otrzymał m.in. Srebrną Ciupagę (1996) i Nagrodę im. prof. Romana Reinfussa (2001) na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem.

Inna znana góralka Jadwiga Jurasz, kierownik Zespołów „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie” z Wieprza, przypomniała, że Urszula Gruszka była inicjatorką powołania Stowarzyszenia Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki i Tańca „Pod Ochodzitą”. „Organizowała okolicznościowe spotkania miłośników folkloru Beskidu Śląskiego: dożynki, karnawał, regionalne święta i festiwale. Jej praca artystyczna, społeczna i pedagogiczna zyskała duże uznanie zarówno w społeczności lokalnej Koniakowa i Beskidu Śląskiego, jak również na Żywiecczyźnie, Podhalu i Zaolziu” – podkreśliła na swoim wpisie internetowym.

Pogrzeb zasłużonej góralki z Koniakowa odbędzie się 11 lutego o godz. 11.00 w kościele św. Bartłomieja w Koniakowie.

rk / Koniaków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Koniaków, Urszula Gruszka, Beskid Śląski