Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-31 15:40
nc / KAI

Benedykt XVI: wkrótce obszerna biografia papieża-seniora autorstwa Petera Seewalda

Nakładem niemieckiego wydawnictwa Droemer Knaur ukaże się 4 maja obszerna, licząca 1184 strony, biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda. Zapowiedziano również publikację polskiego tłumaczenia książki.

Autor/źródło: en.wikipedia.org, Dnalor 01, licencja: CC BY-SA

Jak poinformowało wydawnictwo, nad obecną biografią Seewald pracował ponad pięć lat. Książka ukaże się jednocześnie nie tylko w krajach języka niemieckiego, ale także we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce opublikuje ją oficyna Znak.

W zapowiedzi wydawniczej czytamy, że jest to portret „bojowego, często także kontrowersyjnego zwierzchnika Kościoła i światowej klasy myśliciela, który odmienił papiestwo jak żaden inny Pontifex”. Dla tej – jak określono – „biografii stulecia” – Seewald przeprowadził liczne rozmowy ze świadkami czasu, przyjaciółmi i współpracownikami Josepha Ratzingera.

Mówiąc o pracy nad swym najnowszym dziełem autor przyznał, że co pewien czas przerywał ją i pracował nad innymi książkami. Jedna z nich był wywiad-rzeka „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy”, początkowo planowana jako materiał do biografii papieża seniora.

Joseph Ratzinger, wcześniej profesor teologii na wielu uniwersytetach niemieckich, został mianowany w 1977 roku arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W 1981 r. Jan Paweł II powierzył mu urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Na konklawe w 2005 r. został wybrany papieżem. Benedykt XVI był pierwszym papieżem Niemcem od czasów Wiktora II (1055-57). W 2013 r. zrezygnował z urzędu Następcy św. Piotra i od tego czasu żyje w klasztorze na terenie Ogrodów Watykańskich. 16 kwietnia ukończy 93 lata.

Seewald ma już na swoim koncie kilka tomów obszernych wywiadów z Benedyktem XVI. „To wielki ciężar na moich barkach” – mówił autor podkreślając, że praca nad pełną biografią wymaga czasu i procesu refleksji.

W przeszłości Seewald kilkakrotnie bronił Benedykta przed jego krytykami. Po opublikowaniu książki-wywiadu „Ostatnie rozmowy”, w której papież senior w sposób wyraźny skrytykował Kościół w Niemczech, Seewald zwracał krytykom uwagę na ich podwójną moralność: „Kiedy Franciszek krytykuje Kurię, wszyscy klaszczą brawo. Kiedy Benedykt mówi o problemach w jego ojczyźnie, są bardzo oburzeni”. Zamiast „szorstkiego odrzucenia” Seewald proponował samokrytyczne lektury diagnoz, stawianych przez Benedykta XVI. Jak widać, wiele z nich nie zostało do dziś zrealizowanych, gdyż Kościół i wiara w Niemczech przeżywają dramatyczny kryzys.

Wśród książek-wywiadów, które na temat wiary i Kościoła przeprowadził Peter Seewald z Josephem Ratzingerem, a później z papieżem Benedyktem XVI są: „Sól ziemi”, „Bóg i świat”, „Światło świata” oraz opublikowana w 2016 r. „Benedykt XVI: Ostatnie rozmowy”.


ts (KAI) / Monachium

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-31 12:52:25
miniaturka

Caritas rusza na pomoc szpitalom i uruchamia akcję #WdzieczniMedykom

Respiratory, termometry bezdotykowe oraz środki ochrony osobistej – tego najbardziej brakuje dziś medykom walczącym z epidemią koronawirusa. Budżet projektu wstępnie oszacowano na 12 mln zł. Środki pochodzić będą głównie od firm.
2020-03-31 13:21:33
miniaturka

Bp Marek Mendyk nowym ordynariuszem w Świdnicy - biogram

Dziś w południe Nuncjatura Apostolska ogłosiła decyzję papieża Franciszka o mianowaniu bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, na biskupa diecezjalnego w Świdnicy. Prezentujemy biogram księdza biskupa.
2020-03-31 13:29:42
miniaturka

Dalsze zaostrzenia ws. epidemii - bez zmian zasady dla kościołów

Dalsze zaostrzenie zasad postępowania w stanie epidemii, w tym ograniczenie dostępu do parków, limity osób w sklepach czy ściślejszą kwarantannę, przewiduje nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Bez zmian natomiast pozostają zalecenia dla kościołów.
2020-03-31 14:14:23
miniaturka

Legnica: Bp Marek Mendyk nowym biskupem świdnickim

Dziś w południe nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poinformował, że dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji legnickiej bp Marek Mendyk został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka nowym biskupem świdnickim. Tym samym przyjął rezygnację dotychczasowego ordynariusza bp. Ignacego Deca, który przechodzi na emeryturę.
2020-03-31 16:01:55
miniaturka

Św. Jan Paweł II #PamiętamCzuwam 2/3 kwietnia – Jasna Góra / ONLINE

Ojcowie paulini z Jasnej Góry zapraszają na czuwanie online 2 kwietnia od godziny 21.00.
2020-03-31 17:45:00
miniaturka

„Spotkajmy się razem, aby w krzyżu Pana Jezusa znaleźć umocnienie, pokój i nadzieję”

Takimi słowami zachęcił bp Wiesław Lechowicz do udziału w Drodze Krzyżowej w intencji Polonii i Polaków za granicą. Droga Krzyżowa zostanie odprawiona w piątek, 3 kwietnia w Kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. W bieżącym roku, w wyjątkowym czasie ze względu na pandemię, chciałbym zaprosić naszych Rodaków żyjących poza granicami kraju do wspólnej modlitwy dzięki bezpośredniej transmisji Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie transmitowane na stronie archidiecezji warszawskiej www.archwwa.pl.