Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-06 09:45
MG

Belgia: 10% śmierci niemowląt jest wynikiem eutanazji

Artykuł opublikowany w British Medical Journal omawia dane statystyczne dotyczące śmiertelności niemowląt w północnej Belgii, z których wynika, że co dziesiąta śmierć dziecka jest spowodowana celowym działaniem lekarzy.

Autor/źródło: Luma Pimentel / Unsplash.com

W Belgii nie istnieje limit wieku dla eutanazji. Opublikowany właśnie artykuł w British Medical Journal wskazuje, że 10 procent niemowląt, które zmarły w latach 2016-2017 we Flandrii w pierwszym roku życia otrzymało leki od lekarzy z „wyraźnym zamiarem skrócenia ich życia”. Innymi słowy, dokonano na nich eutanazji, którą w tym przypadku trudno określić innym mianem niż dzieciobójstwo.

W artykule czytamy: „Podczas gdy decyzje o wycofaniu leczenia przedłużającego życie są najbardziej rozpowszechnione, odsetek niemowląt umierających po podaniu leków z wyraźną intencją skrócenia życia jest uderzający.”

Dzieciobójstwo powszechnie uważane jest za poważne złamanie praw człowieka. Jak się okazuje, w Belgii staje się jednak normalną praktyką medyczną.

Z artykułu wynika, że odstąpienie od leczenia najczęściej dotyczy dzieci w pierwszym okresie po urodzeniu, natomiast u nieco starszych niemowląt częściej podaje się leki skracające życie:

„Odstąpienie od leczenia jest częstsze w przypadku niemowląt umierających w pierwszym tygodniu życia (18%) i niemowląt umierających z powodu komplikacji ciążowych mających wpływ na zdrowie płodu (23%). Leki podawane z wyraźną intencją skrócenia życia są stosowane częściej u niemowląt umierających między 7 a 27 dniem życia (26%) oraz u niemowląt umierających z powodu zaburzeń nabytych po urodzeniu (26%).”

Szokujące są nie tylko praktyki stosowane w belgijskiej służbie zdrowia, ale i wnioski, do których dochodzą autorzy artykułu. Zamiast żądać natychmiastowego działania w celu powstrzymania tych zabójstw, sugerują oni, że należy rozważyć ramy prawne, które pozwolą na dzieciobójstwo w bardziej kontrolowanych warunkach. Według artykułu, wiążące regulacje mogą mieć też pewne minusy:

„Jednak dane [z Holandii] wskazują na dwie strony problemu: zwiększona ocena i monitorowanie praktyki [dzieciobójstwa] może uregulować kwestię o charakterze etycznym, jednocześnie jednak może ograniczać neonatologów w podejmowaniu decyzji, które uważają za uzasadnione i w najlepszym interesie dziecka.”

Czyżby autorzy British Medical Journal uznali nagle, że dzieciobójstwo może być uzasadnioną decyzją, podejmowaną w interesie dziecka? Jaka etyka pozwala na stawianie takich tez?

Wniosek z całej tej sytuacji może być tylko jeden. Nie istnieje coś takiego jak kontrolowana czy ograniczona eutanazja. Przyznanie lekarzom (a także, coraz częściej, pielęgniarkom) licencji na zabijanie ostatecznie deprawuje medycynę, która coraz chętniej i częściej sięgać będzie po rozwiązania nie mające nic wspólnego z etyką, ale wygodne z punktu widzenia służby zdrowia. Zamiast leczyć najtrudniejsze przypadki – czy to starszych, czy najmłodszych pacjentów – łatwiej jest uznać, że należy skrócić ich cierpienie – czyli mówiąc bez żadnych ogródek, pozbawić ich życia.

(za: National Review)


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-05 16:22:14
miniaturka

Jestem na pTAK z Enchantimals! Czyli dzieciaki dokarmiają ptaki

Chcielibyście razem z dziećmi dokarmiać ptaki, ale nie wiecie, jak to robić dobrze? Jaki karmnik wybrać, gdzie go postawić, a może powiesić? No i co do niego wsypać? I czy w ogóle dokarmianie jest ptakom potrzebne?
2021-10-06 08:56:45
miniaturka

Strażacy podsumowali sezon pożarowy w lasach i na łąkach. Ponad 22 tys. interwencji

W tym roku strażacy brali udział w gaszeniu 2,6 tys. pożarów lasów i prawie 21 tys. pożarów traw – wynika z danych przekazanych PAP przez Państwową Straż Pożarną. To niemal dwukrotnie mniej niż w roku poprzednim, ale – jak zaznaczają strażacy – liczby nadal są duże.
2021-10-06 09:46:08
miniaturka

Francja: 330 tys. nieletnich padło ofiarą molestowania w środowisku kościelnym

W ciągu ostatnich 70 lat we Francji 330 tys. nieletnich padło ofiarą molestowania w środowisku kościelnym, z czego 216 tys. zostało skrzywdzonych przez osoby duchowne. Liczbę sprawców szacuje się na co najmniej 3 tys. 80 proc. ofiar to dorastający chłopcy w wieku od 10 do 13 lat - wynika z raportu.
2021-10-06 10:01:32
miniaturka

Osoby niezaszczepione mogą bardzo szybko ponownie zachorować na COVID-19

Silna odpowiedź immunologiczna, a więc i skuteczna ochrona, po naturalnym przechorowaniu COVID-19 jest krótkotrwała - wykazało najnowsze badanie naukowców z Yale. U osób niezaszczepionych reinfekcje SARS-CoV-2 są więc bardzo prawdopodobne już niedługo po wyzdrowieniu.
2021-10-06 10:28:10
miniaturka

Zdobył ośmiotysięcznik Manaslu... nie mając nóg! Niesamowity wyczyn!

„Niewielu w to wierzyło, ale zrobiłem to!” – napisał na swoim instagramowym profilu Rustam Nabijew po tym, jak zdobył ośmiotysięcznik Manaslu tylko za pomocą rąk. Brak nóg nie powstrzymuje Rustama przed spełnianiem marzeń i życiem na pełnej petardzie.
2021-10-06 10:41:55
miniaturka

Oświadczenie Oblatów ws. ochrony przyrody na szczycie Świętego Krzyża

Oblaci w żadnym wypadku nie dążą do zmiany zakresu ochrony przyrody na szczycie Świętego Krzyża, a harmonijna współpraca między klasztorem a Parkiem Narodowym jest tego najlepszym dowodem – pisze w oświadczeniu o. Paweł Gomulak OMI Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.