Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-21 10:38
JR / PAP

Będą zmiany w wyglądzie karetek i w umundurowaniu ratowników medycznych

Do końca 2029 r. wszystkie karetki Państwowego Ratownictwa Medycznego będą żółte; nowe wymagania dotyczące umundurowania zespołów ratownictwa staną się obowiązkowe od stycznia 2027 r. – zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia skierowany do konsultacji.

Autor/źródło: PAP

Obecnie ambulanse są koloru białego lub żółtego. Proponowana zmiana ogranicza kolor specjalistycznych środków transportu sanitarnego tylko do żółtego. Resort wyjaśnia, że jest to podyktowane koniecznością ujednolicenia kolorystyki pojazdów wykorzystywanych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Na dostosowanie wymagań przewidziano okres przejściowy do 31 grudnia 2029 r., co – jak podaje MZ – w pełni umożliwi dysponentom zespołów ratownictwa medycznego wymianę ambulansów w ramach kosztów eksploatacyjnych.

Ponadto w projekcie doprecyzowano elementy oznakowania specjalistycznego środka transportu sanitarnego, w szczególności przez dodanie kryptonimu zespołu ratownictwa medycznego określonego w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Projektowane rozporządzenie zmienia umundurowanie członków zespołów ratownictwa medycznego naziemnych i lotniczych.

Proponowane w tym zakresie zmiany – jak wskazano w uzasadnieniu regulacji – są wynikiem wieloletniej obserwacji użytkowanego umundurowania, odpowiadają aktualnemu zapotrzebowaniu oraz stanowią odpowiedź na wnioski zgłaszane przez organizacje społeczne zrzeszające personel.

Dotychczas stosowaną koszulę zastąpiono bardziej uniwersalną bluzą ze wzmocnionej tkaniny typu Rip – Stop, zrezygnowano z obowiązku wykorzystywania czapki letniej oraz wprowadzono rysunki pomocnicze obrazujące w sposób graficzny elementy umundurowania.

Ponadto w projekcie rozporządzenia wprowadzono zmiany dotyczące oznaczenia funkcji i nazwiska tożsame z oznaczeniami przyjętymi w innych służbach (Państwowa Straż Pożarna, Policja, Siły Zbrojne RP, Straż Graniczna), przez noszenie emblematów funkcji i nazwiska odpowiednio po lewej i prawej stronie.

Znormalizowano również umieszczenie flagi państwowej na rękawie oraz znaku graficznego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Projekt rozporządzenia wprowadza także zmiany umundurowania członków lotniczych zespołów ratownictwa medycznego oraz precyzuje podstawowe wymagania, jakie ma spełniać.

Zmiany normują kolorystykę umundurowania określoną barwą czerwoną z elementami wstawek w kolorze czarnym. Projekt wprowadza również zmiany w zakresie wymagań technicznych i użytkowych w podziale na pory roku, w jakich przedmioty mają być użytkowane (lato, zima lub cały rok).

Umundurowanie członków zespołów ratownictwa medycznego, zakupione lub wydane przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, niespełniające wymagań określonych w załącznikach, będzie mogło być używane do wyczerpania zapasów magazynowych lub jego zużycia, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-21 09:40:10
miniaturka

Niedziela Bożego Miłosierdzia w Amerykańskiej Częstochowie

Nasze plany i nadzieje coś niweczy raz po raz. Tylko Boże Miłosierdzie nie zawodzi nigdy nas… Słowa tej znanej pieśni wybrzmiały w tym roku po raz kolejny w Amerykańskiej Częstochowie podczas liturgii drugiej niedzieli wielkanocnej, zwanej także Niedzielą Bożego Miłosierdzia.
2021-04-21 09:48:02
miniaturka

Co z niewykorzystanymi szczepionkami? Jest rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek wieczorem rozporządzenie Rady Ministrów, w którym przesądzono, iż w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki przeciw COVID-19, może ją otrzymać inna osoba pełnoletnia.
2021-04-21 09:57:51
miniaturka

Wszczęto śledztwo w sprawie śmierci aktywistki proaborcyjnej w Argentynie

Prokuratura Argentyny uruchomiła śledztwo w sprawie zgonu znanej aktywistki proaborcyjnej, która zmarła podczas zabiegu usunięcia ciąży. Śledczy badają okoliczności zdarzenia, wskazując, że mogło dojść do błędu lekarskiego.
2021-04-21 11:03:48
miniaturka

13 926 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej na Śląsku

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 13 926 osób, najwięcej przypadków wykryto na Śląsku – 2573. Zmarło 740 chorych z COVID-19 – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.
2021-04-21 12:05:43
miniaturka

Coraz więcej prześladowań religijnych na świecie. Raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie

Wolność religijna jest naruszana w prawie jednej trzeciej państw świata – wynika z raportu PKWP. W ciągu dwóch lat, które obejmuje raport, „nastąpiło znaczące nasilenie zjawisk prześladowań i ucisku”. Przyczyniła się do tego m.in. pandemia COVID-19.
2021-04-21 12:27:53
miniaturka

Pozew wobec Joanny Senyszyn i Roberta Biedronia za znieważenie Jana Pawła II

Posłowie Robert Biedroń i Joanna Senyszyn oskarżali Jana Pawła II o rzekomy udział w procederze pedofilii. W związku z tym Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II oraz Fundacja Instytut Działalności Religijnej wystąpiły z pozwami przeciwko politykom.