Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-13 13:49
mk / PAP

Będą ograniczenia dla niezaszczepionych? Główny Inspektor Sanitarny odpowiada

Może dojść do sytuacji, że w Polsce będą wdrożone zasady powodujące, aby osoby, które nie są zaszczepione nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Łodzi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka.

Autor/źródło: PAP

Szef GIS poinformował, że wobec niebezpieczeństwa czwartej fali pandemii i szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa wariantu Delta, nie wyklucza się w naszym kraju wprowadzenia pewnych zasad bezpieczeństwa związanych ze stopniem zaszczepienia społeczeństwa.

Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury, Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim społecznych aspekt rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń.

„Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje” – akcentował. „Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia” – powiedział. „Obserwujemy pandemię w innych państwach, analizujemy też zachowania społeczne w naszym kraju” – zapewnił.

„Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione” – podkreślił Saczka i dodał, że decyzje w sprawach tego typu rozwiązań należą do premiera.

Główny Inspektor Sanitarny wizytował we wtorek laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, które jako jedno z czterech w Polsce sekwencjonuje genom wirusa SARS-CoV-2, czyli odczytuje informację genetyczną niezbędną przy oznaczaniu na przykład mutacji Delta. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-13 12:46:10
miniaturka

Olimpiada w Tokio: nie będzie posługi duszpasterskiej w kościołach

Podczas rozpoczynających się 23 lipca Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio nie będzie posługi duszpasterskiej w kościołach dla sportowców. Ma to związek ze stanem wyjątkowym, wprowadzonym w metropolii tokijskiej od 12 lipca, by kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa.
2021-07-13 13:05:36
miniaturka

Idziesz na spacer? Możesz pomóc naukowcom w szukaniu inwazyjnych gatunków

Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała akcję, w której ochotnicy mogą zgłaszać inwazyjne gatunki roślin napotykane podczas wycieczek czy spacerów. To ważna walka o naturalne ekosystemy – twierdzą eksperci.
2021-07-13 13:18:41
miniaturka

Czarnek: nikt nie może być pociągany do odpowiedzialności za głoszenie swoich przekonań

„Nikt nie może być pociągany do odpowiedzialności za głoszenie swoich przekonań światopoglądowych, filozoficznych i religijnych” – powiedział w sobotę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim.
2021-07-13 14:37:08
miniaturka

Ks. Chrostowski: w trudnych momentach czuję obecność kard. Wyszyńskiego

W rozmowie z KAI ks. prof. Waldemar Chrostowski mówi o tym, co zawdzięcza kard. Wyszyńskiemu, o swoich pasjach naukowych, roli przewodnika po Ziemi Świętej oraz o zamiłowaniu do filatelistyki. „Największym zagrożeniem dla humanistyki jest coraz większa presja politycznej poprawności” – podkreśla.
2021-07-13 15:23:48
miniaturka

Twórcy LGBT zdominowali produkcję programów dla dzieci

Według raportu „Entertainment Insider” przemysł filmowy dla dzieci został zdominowany przez twórców ze społeczności LGBT. Dbają oni, aby wzrastała liczba postaci i motywów LGBT w produkcjach dla najmłodszych i aby takie treści pojawiały się jak najczęściej.
2021-07-13 15:31:34
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Mądrzy i wielcy są często jak naczynia wypełnione po brzegi (najczęściej samym sobą) – niezdolni do przyjęcia żadnej łaski, żadnego daru. Prostaczkowie to ci, którzy mimo własnych słabości i ograniczeń potrafią żyć pięknie, pozostając cały czas dzieckiem wewnątrz.