Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-24 08:55
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Beatyfikacja dziesięciu męczenników w Gwatemali. Wśród nich dwunastoletni Juanito

W piątek w Gwatemali odbyła się beatyfikacja 10 męczenników, którzy zginęli za wiarę podczas wojny domowej, która niszczyła ten kraj między 1980 a 1991 rokiem.

Autor/źródło: vaticannews.va

Do tego grona należą: trzej kapłani hiszpańscy, misjonarze Najświętszego Serca Jezusa: José María Gran, Faustino Villanueva i Juan Alonso oraz siedmiu świeckich katechistów: Rosalío Benito, Reyes Us, Domingo del Barrio, Nicolás Castro, Tomás Ramírez, Miguel Tiú oraz Juan Barrera Méndez, z których jeden miał zaledwie 12 lat. Uroczystość beatyfikacji ma miejsce w katedrze Świętego Krzyża w Quiché, a przewodniczy jej gwatemalski kardynał Álvaro Leonel Ramazzini.


Biskup diecezji Quiché Rosolino Bianchetti zwrócił uwagę na to, że ich ofiara z życia staje się inspiracją w budowaniu jedności kraju, który w obecnym czasie stawia czoła biedzie, bezrobociu, wyzyskowi oraz wymuszonej migracji. Dla ludu gwatemalskiego męczennicy są wzorem wiary i odwagi. Przyjęli swój krzyż będąc prześladowanymi, torturowanymi i mordowanymi przez tych, którzy naukę Ewangelii uważali za zagrożenie dla interesów możnych i wpływowych grup. Byli ludźmi wielkiego formatu, którzy ze Słowem Bożym i różańcem w ręku odwiedzali wspólnoty, służyli najbardziej potrzebującym i pomagali rolnikom odzyskać ziemię. Można ich nazwać „kontemplatywnymi w działaniu” ze względu na wiarę, którą nosili w sercu oraz na duchowość odziedziczoną po przodkach. W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Bianchetti opowiedział o najmłodszym z męczenników, Juanie Barrera Méndezie, znanym jako „Juanito”.


    „Juanito, który jest «naszą drogocenną perłą», był katechistą wśród swoich rówieśników we wspólnocie. Mając dwanaście lat przygotowywał dzieci do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej. Świadectwa, które posiadamy wskazują, że wykazywał się nie tylko dojrzałością ludzką, ale również głęboką dojrzałością duchową. Nosił w swoim sercu żywy płomień, pasję naśladowania Jezusa. Chciał wybudować kościół w pobliżu swojego domu, aby jego ojciec, który początkowo nie chciał chodzić do kościoła, mógł do niego uczęszczać. Zrealizował tan zamiar i kościół powstał. Juanito był torturowany w dniu, w którym został schwytany, podczas ataku wojska na swoją społeczność. Napastnicy odcięli mu podeszwy stóp. Potem kazali mu iść wzdłuż brzegu rzeki. Zaświadczył o Jezusie swoim życiem, przelewając krew. Został powieszony na drzewie i zastrzelony, cierpiał jak Jezus na krzyżu. Ale dzisiaj Juanito jaśnieje – podkreśla bp Bianchetti. – Jego świadectwo stało się «zaraźliwe», tutaj chłopcy nazywają go «Carlo Acutisem Gwatemali».“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-23 15:18:16
miniaturka

Ideologia gender to wydmuszka bez treści

Ideologia gender to zwykła wydmuszka, która nie ma w sobie żadnych treści i pod wzniosłymi hasłami wolności, równości, tolerancji itd. buduje świat oparty na podziałach, nierówności i nienawiści, na niewoli własnych kaprysów – powiedział ks. prof. Piotr Roszak.
2021-04-23 22:50:39
miniaturka

Kard. Krajewski: Papież obdarowuje ubogich w dniu swoich imienin

23 kwietnia Papież Franciszek obchodził swoje imieniny. Z tej okazji zaprosił do Auli Pawła VI w Watykanie 600 osób na drugą turę szczepionek. Należą one do grona 1400 osób, które otrzymały już pierwszą dawkę w Wielkim Tygodniu.
2021-04-23 22:53:36
miniaturka

Papież na Dzień Ziemi: natura zasługuje na troskę i szacunek

Pandemia pokazała nam, co dzieje się, kiedy świat się zatrzyma, kiedy zrobi pauzę choćby na kilka miesięcy i jaki ma to wpływ na przyrodę i zmiany klimatyczne – powiedział Papież w wideoprzesłaniu, które skierował wczoraj wieczorem z okazji Dnia Ziemi.
2021-04-24 09:16:30
miniaturka

Elżbieta Czacka - ociemniała Matka niewidomych i widzących

Ciągnęli do niej twórcy tej miary co Zbigniew Herbert, Antoni Słonimski czy Zygmunt Kubiak – pisze Jacek Moskwa kreśląc portret Matki Elżbiety Czackiej. Założycielka Zakładu dla Niewidomych w Laskach współpracowała także blisko z kard. Stefanem Wyszyńskim
2021-04-24 09:43:46
miniaturka

Kard. Brandmüller: Kościołowi w Niemczech grozi utrata jedności z Rzymem

Na zagrożenia jedności Kościoła katolickiego w Niemczech ze Stolicą Piotrową związane z „drogą synodalną” wskazuje kardynał Walter Brandmüller. Niemieckojęzyczny katolicyzm znajduje się w ostrym, zagrażającym życiu kryzysie.
2021-04-24 10:42:44
miniaturka

Watykan: we wrześniu w Warszawie spotkanie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

„We wrześniu udamy się do Warszawy, gdzie wraz z polskimi biskupami i wszystkimi przedstawicielami Kościołów Europy Środkowej i Wschodniej będziemy dyskutowali o prewencji i formacji” – poinformowała Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich.