Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-24 17:40
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Bazylika św. Mikołaja w Bari miejscem rozwoju ekumenizmu

Bazylika św. Mikołaja w Bari jest wyjątkowo związana ze Stolicą Apostolską. Jej szczególną misją pozostaje zaangażowanie w budowanie jedności chrześcijan.

Autor/źródło: Berthold Werner/https://commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 3.0

Sprzyja temu bardzo kult św. Mikołaja łączący wiernych Wschodu i Zachodu – napisał Ojciec Święty z okazji 50-lecia nadania tej świątyni tytułu bazyliki papieskiej.

Ojciec Święty osobiście doświadczył ducha tego miejsca podczas lipcowego spotkania modlitewnego z liderami kościołów chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Zachęcił do dalszego kontynuowania posługi w duchu współpracy oraz odnowionego zapału apostolskiego. Zwrócił uwagę, że należy pomagać pielgrzymom oraz osobom przybywającym w odkrywaniu duchowego znaczenia Bazyliki. Trzeba pobudzać pragnienie szczerego poszukiwania Boga, ożywianego autentyczną pobożnością oraz tęsknotą za kontemplacją. Modlitwa posiada nadzwyczajną moc ewangelizacyjną i jest bardzo potrzebna w dążeniu do pełnej jedności pomiędzy chrześcijanami.

Papież wyraził pragnienie, aby pięćdziesiąta rocznica była okazją do podejmowania badań naukowych nad przeszłymi losami Bazyliki Papieskiej, nad osobą św. Mikołaja, a także nad teologią ekumeniczną. Refleksja naukowa i towarzyszące jej wydarzenia o charakterze kulturalnym mogą przyczynić się do rozwinięcia pobożności, liturgii i kultu świętego oraz wnieść ważny wkład w zbliżenie pomiędzy wspólnotami katolickimi i prawosławnymi.

Delegatem Ojca Świętego na uroczystości upamiętniające nadanie tytułu Bazylice w Bari jest kard. Angelo Becciu. Za jego pośrednictwem Franciszek przekazał swoje błogosławieństwo oraz życzenia dla całej wspólnoty diecezjalnej, Ojców Dominikanów opiekujących się tym miejscem oraz organizatorów i uczestników kongresu, a także innych wydarzeń przygotowanych z tej okazji.

Źródłowww.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-11-24 13:19:46
miniaturka

Papież do seminarzystów: co jest najważniejsze w formacji seminaryjnej?

Papież przyjął na audiencji seminarzystów z sycylijskiej archidiecezji Agrigento, którym wręczył przygotowany wcześniej tekst, a w czasie spotkania wygłosił improwizowane przemówienie.
2018-11-24 13:45:31
miniaturka

Projekcje Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków 2018" w USA i Kanadzie

W końcu listopada br w San Diego (USA) i w dniach 5-7 grudnia w Kanadzie odbędą się projekcje nagrodzonych filmów Festiwalu "Losy Polaków 2018".
2018-11-24 14:58:34
miniaturka

Abp Ryś do uczestników Kursu Alpha: ewangelizacja to rodzenie innych dla Chrystusa

O prawie lewiratu, którego istotą jest bezinteresowna miłość – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej dla uczestników ogólnopolskiego spotkania Alpha Polska, które w tych dniach odbywa się w Łodzi.
2018-11-24 18:07:29
miniaturka

Zainspiruj się św. Hildegardą z Bingen!

Już w najbliższy wtorek, 27 listopada odbędzie się kolejny odcinek ewangelizacji internetowej z cyklu #TenWKtórym.
2018-11-24 18:19:02
miniaturka

Papież do chórów: Muzyka narzędziem jedności by skutecznie głosić Ewangelię

Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji w Auli Pawła VI uczestników III Międzynarodowego Spotkania Chórów, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji we współpracy z Nova Opera Onlus.
2018-11-25 07:11:58
miniaturka

Uniwersytet Mistyki w Avili: katedra Jana Pawła II

Na Uniwersytecie Mistyki w Avili została erygowana Katedra Jana Pawła II. Jej celem jest promowanie szeroko pojętej myśli polskiego papieża. W inauguracji udział wzięli m. in. bp Jesús García Burillo oraz ambasador Marzenna Adamczyk.