Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-20 11:25
AC / Justyna Zacharek

„Basilica Sonans” – Koncert prof. dr. hab. Juliana Gembalskiego

Profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Julian Gembalski będzie wykonawcą kolejnego z koncertów II Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Basilica Sonans”. Księża marianie zapraszają na koncert w niedzielę, 23 sierpnia o godzinie 14:30.

Autor/źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium

Recital otworzy Offertoire sur les grands jeux z „Messe de Paroisses” jednego z najwybitniejszych twórców francuskiego baroku, Francoisa Couperina. Podczas niedzielnego koncertu będzie można usłyszeć także Cathedrales (z: „Piece de Fantaisie” op. 55) francuskiego organisty i kompozytora, Luisa Vierne oraz Preludium chorałowe „Schmucke dich, o liebe Seele” BWV 654 Johanna Sebastiana Bacha.

Profesor Julian Gembalski zaprezentuje ponadto Preludium i fugę - improwizację w stylu barokowym oraz improwizacje na temat trzech antyfon maryjnych.

Prof. dr hab. Julian Gembalski prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1996-2002 sprawował godność rektora tejże uczelni. Jest laureatem licznych nagród m.in. w konkursach improwizacji fortepianowej oraz organowej. Został odznaczony przez Papieża św. Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznawanym jako dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Muzyk jest także Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów oraz założycielem pierwszego w Europie Środkowej Muzeum Organów.

Justyna Zacharek                                              

źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-20 06:51:12
miniaturka

Kościół w Bangladeszu rozpoczął akcję sadzenia drzew

Kościół w Bangladeszu rozpoczął akcję sadzenia drzew w roku „Laudato Si”. Jest ona związana również z 50-leciem niepodległości kraju oraz setną rocznicą urodzin Mujibura Rahmana, bengalskiego polityka uważanego za ojca narodu.
2020-08-20 07:30:27
miniaturka

W przyszłym tygodniu 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu na Jasnej Górze

Katechizacja w szkole, nowe wyzwania duszpasterskie oraz ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, to trzy główne tematy 386. zebrania plenarnego KEP, które odbędzie się w Częstochowie na Jasnej Górze w dniach 27 – 29 sierpnia br. – informuje bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny KEP.
2020-08-20 08:13:46
miniaturka

Siostry Kapucynki budują niezwykły Dom dla Dzieciaków!

Siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa zabrały się za budowę DOMU w Wąwolnicy! Pragną, aby to było miejsce, które tętni życiem i dziecięcą radością.
2020-08-20 10:16:21
miniaturka

Zaparzą dobroczynną kawę w dobrym towarzystwie

Już dzisiaj w klubie Wysoki Zamek w Katowicach zostanie zaparzona pierwsza filiżanka dobroczynnej kawy, która będzie wspierać osoby w potrzebie. Razem z Zupą w Kato zaprasza znakomity barista Aleksander Krzych, którzy da popis swoich umiejętności, oraz znany i ceniony kucharz Marcin Czubak, który ugotuje żurek na cotygodniowe spotkanie w ramach Zupy w Kato.
2020-08-20 11:29:26
miniaturka

Góra Kalwaria: wszyscy marianie z domu zakonnego na Mariankach są zdrowi

- Wszyscy marianie z Domu zakonnego na Mariankach są zdrowi i nie stwierdzono u nich obecności wirusa SARS-CoV-2, a to oznacza, że nie stanowili niebezpieczeństwa zarażenia osób, z którymi w miniony tydzień mieli kontakty – czytamy w komunikacie przełożonego domu zakonnego w Górze Kalwarii. Od 16 sierpnia mieszkańcy domu objęci byli kwarantanną.
2020-08-20 12:13:17
miniaturka

Misja Szkoła – szansa na edukację dla dzieci z krajów Globalnego Południa

Według raportu UNICEF najbardziej skutecznym środkiem zapobiegającym ubóstwu i wykluczeniu jest oświata. Każdy dodatkowy rok szkolny podwyższa przyszłe dochody dziecka o około 10%. Edukację dzieci w krajach Globalnego Południa można wesprzeć w ramach programu „Misja Szkoła”.