Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-01 11:27
MG / PAP

Bank Pekao: inflacja na najwyższym poziomie od dekady

Według wstępnego szacunku inflacja CPI wzrosła w maju do 4,8 proc. z 4,3 proc. w kwietniu, osiągając najwyższy poziom od blisko 10 lat – napisano w komentarzu Banku Pekao do wtorkowych danych o inflacji.

Autor/źródło: PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 4,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. W kwietniu ten wskaźnik wyniósł odpowiednio 4,3 proc. rdr i 0,8 proc. mdm.


„Według wstępnego szacunku (flash) inflacja CPI wzrosła w maju do 4,8 proc. r/r z 4,3 proc. r/r w kwietniu, osiągając najwyższy poziom od blisko 10 lat” – stwierdzili ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS.


Zgodnie z danymi urzędu statystycznego, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju o 1,7 proc. r/r, po wzroście o 1,2 proc. r/r w kwietniu. Koszty związane z nośnikami energii wzrosły o 4,4 proc. r/r, wobec wzrostu o 4,0 proc. r/r w poprzednim miesiącu, do czego przyczyniła się m.in. podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych. Z kolei paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 33,0 proc. r/r, po wzroście o 28,1 proc. r/r w kwietniu.


„Wysoki roczny wzrost w tej kategorii to konsekwencja niskiej bazy odniesienia z 2020 r. oraz rosnących w ostatnich miesiącach cen ropy naftowej na światowych giełdach. Według naszych szacunków na wzrost inflacji CPI o 0,5 pkt proc. względem kwietnia złożyły się przede wszystkim wyższe wkłady ze strony cen paliw (ok. 0,3 pkt. proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (ok. 0,1 pkt. proc.). Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii pozostała zbliżona do 4 proc. r/r.” – napisano w komentarzu Banku Pekao.


Ekonomiści Pekao przypomnieli, że obecnie dominuje przekonanie, iż duża część obserwowanego w gospodarce światowej wzrostu cen ma charakter przejściowy, a sytuacja zacznie się normalizować pod koniec roku wraz z odbudową zdolności produkcyjnych, zwłaszcza w kontekście słabości rynków pracy w wielu krajach.


„W wymiarze lokalnym sytuacja niekoniecznie musi przedstawiać się tak samo, bo sytuacja krajowego rynku pracy kształtuje się odmiennie. Polski rynek pracy przeszedł przez pandemię niemal suchą stopą, a palącym problemem, podobnie jak przed wybuchem epidemii, jest brak rąk do pracy. W konsekwencji, ożywieniu koniunktury będzie towarzyszyła podwyższona presja płacowa. To z kolei rodzi ryzyko utrwalenia się inflacji na wyższych poziomach” – ostrzegli ekonomiści Banku Pekao.


Jednocześnie przyznali, że nie spodziewają się dalszych wzrostów inflacji.


„Dzisiejszy odczyt to prawdopodobnie lokalny szczyt inflacji, jednak w kolejnych miesiącach pozostanie ona na wysokim poziomie. W całym roku wzrost cen konsumpcyjnych może przekroczyć 4 proc., a 2022 r. także prawdopodobnie pozostanie powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP” – oceniono w komentarzu Banku Pekao.


Dane o inflacji w maju – zdaniem ekonomistów Pekao – będą miały znaczenie dla Rady Polityki Pieniężnej.


„Spodziewamy się, że lipcowa projekcja NBP przyniesie wyraźną rewizję w górę ścieżki inflacji oraz prognoz PKB. W obliczu rosnących ryzyk inflacyjnych i spadających obaw o trwałość ożywienia, RPP będzie coraz trudniej znaleźć argumenty za utrzymywaniem stóp procentowych w okolicach zera. Zwłaszcza, że przed nami stymulacja związana z Funduszem Odbudowy oraz Nowym Ładem” – napisano w komentarzu. (PAP)


Autor: Marek Siudaj

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-01 11:39:30
miniaturka

Każdy z nas jest dzieckiem Boga! Oto kilka inspirujących cytatów na Dzień Dziecka

„Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy” – pisze św. Jan w swoim Liście. To prawda, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, bez wyjątku. 1 czerwca, w Dzień Dziecka przedstawiamy kilka ciekawych cytatów na tę okazję.
2021-06-01 11:54:35
miniaturka

Od grudnia nowe kary w prawie kanonicznym, m.in. dotyczące wykorzystywania seksualnego

Od 8 grudnia wejdą w życie nowe unormowania kar w Kościele. Promulgowany został nowy tekst VI księgi Kodeksu Prawa Kanonicznego, zawierający przepisy dotyczące sankcji karnych. Mówi ona m.in. o karaniu sprawców wykorzystywania seksualnego małoletnich, czy przestępstw gospodarczych.
2021-06-01 12:05:29
miniaturka

Dziś zaczęły obowiązywać przepisy dot. m.in. pieszych przechodzących przez przejścia

Pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju, zakaz tzw. jazdy na zderzak i ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia - to efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 1 czerwca.
2021-06-01 12:41:53
miniaturka

Dzień Dziecka z „Fundacją PSH Lewiatan. Blisko Twoich potrzeb”

Dzień Dziecka to szczególne święto najmłodszych, które zawsze powinno być pełne radości. Z tej okazji „Fundacja PSH Lewiatan. Blisko Twoich potrzeb” zrealizowała akcję dla chorych i potrzebujących dzieci. Do blisko 40 placówek pomocowych w całym kraju trafiły książki „Lewiatanki - Przyjaciele z sąsiedztwa”, puzzle oraz kolorowanki.
2021-06-01 12:55:39
miniaturka

Narzeczeni, odmawiajcie wspólnie różaniec! - zachęca Dykasteria ds. Świeckich

Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia opublikowała rozważania różańcowe zadedykowane narzeczonym. Zachęca, by w czerwcu odmawiali wspólnie różaniec, za co mogą otrzymać odpust zupełny.
2021-06-01 13:25:31
miniaturka

Służył w amerykańskiej armii, teraz chce służyć Bogu. Żołnierska historia powołania

Emerytowany pułkownik Cameron Song Sellers jest po pięćdziesiątce i przygotowuje się do kapłaństwa w seminarium archidiecezji San Francisco. To także zasługa wojskowych kapelanów. „Kiedy naprawdę ich potrzebujesz, po prostu cieszysz się, że są” – mówi Cameron Song Sellers.