Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-22 10:22
nc / Paweł Pasierbek SJ

Bangladesz: spotkanie młodych – Jezus zachęca nas do daru z siebie

– Zrozumiałam, że moje życie jest darem od Boga. Jestem po to, by służyć innym, a nie tylko po to, by zajmować się sobą – powiedziała, po zakończonym spotkaniu młodych katolików w Bangladeszu, jedna z uczestniczek. Wzięło w nim udział 400 osób z całego kraju.

Lokalni katolicy w Bangladeszu
Autor/źródło: Amio James Ascension / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0

Spotkanie, które odbyło się w Ćottogram, w południowo-wschodniej części kraju, przebiegało pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Łukasza: „Młodzieńcze mówię ci wstań!” (7, 14). „To temat bardzo stosowny dla współczesnej młodzieży – mówi 21-letnia Milisha. – Jezus zaprasza nas do przebudzenia, za bardzo jesteśmy zajęci sprawami ziemskimi, nie modlimy się, nie spędzamy czasu z rodzicami i przyjaciółmi. Dlatego to «powstanie» musi mieć charakter wewnętrzny, duchowy”.

Inny z uczestników spotkania podkreślił, że pozwoliło mu ono jeszcze lepiej poznać sprawy związane z powołaniem, zarówno małżeńskim, jak i kapłańskim oraz pogłębić swą wiedzę biblijną i religijną. „Prowadzący zachęcali nas, abyśmy jeszcze bardziej zaangażowali się w życie Kościoła, którego jesteśmy częścią. Teraz od nas zależy, na ile włączymy się w jego życie” – stwierdził młody mieszkaniec Bangladeszu.

Przewodniczący komisji do spraw młodych tamtejszego episkopatu, bp Lawrence Subrato Howlader zaznaczył, że młodzi wraz z osobami starszymi mogą zrobić wiele dla Kościoła i całego społeczeństwa. Są bowiem teraźniejszością i przyszłością wspólnoty.

Uczestnicząca w spotkaniu młodych wicerektor miejscowego uniwersytetu zachęcała jego uczestników do poważnej, pogłębionej i dobrej edukacji. „Tylko wtedy – mówiła – będziecie mogli zająć wysokie stanowiska”.

***

Katolicy w Bangladeszu stanowią ok. 0,07% ludności kraju. Zakres prześladowań w ich kraju, wg Światowego Indeks Prześladowań, określany jest jako bardzo wysoki (miejsce 38 na 50).

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-22 08:31:21
miniaturka

W Nigerii porywacze uwolnili rannego seminarzystę

Uprowadzony nigeryjski seminarzysta został uwolniony przez porywaczy po dziesięciu dniach spędzonych w niewoli. Przestępcy porzucili rannego na poboczu autostrady Kaduna-Abudża.
2020-01-22 08:42:18
miniaturka

Seniorzy mają wiele do zaoferowania Kościołowi

W Watykanie od 29 do 31 stycznia odbędzie się pierwszy światowy kongres poświęcony duszpasterstwu starszych. Przeznaczony będzie dla osób, które w episkopatach, wspólnotach, ruchach i innych strukturach Kościoła zajmują się seniorami.
2020-01-22 10:06:10
miniaturka

Niedziela Słowa Bożego

Ojciec Święty Franciszek postanowił, że III niedziela zwykła będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Po raz pierwszy będzie ona obchodzona 26 stycznia. Inicjatywa ta ma sprowokować wszystkich wiernych, aby Biblia nie była dla nich jedną z wielu książek, lecz Słowem Życia, które niesie Zbawienie. Papież podkreślił, że ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, spełnia prośby Ludu Bożego, a także postulaty zawarte w nauczaniu II Soboru Watykańskiego oraz adhortacji apostolskiej Benedykta XVI „Verbum Domini”.
2020-01-22 10:44:20
miniaturka

Inicjatywy związane z Rokiem Błogosławionego Euzebiusza

O węgierskich początkach Zakonu Paulinów oraz o postaci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, opowiada jubileuszowa wystawa otwarta 20 stycznia w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.
2020-01-22 11:04:51
miniaturka

Rocznica przybycia oblatów na Świety Krzyż

Rok 2020 dla Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej posługujących w Polsce jest rokiem jubileuszowym. W tym roku świętują oni 100 – lecie Polskiej Prowincji.
2020-01-22 11:44:45
miniaturka

800-lecie śmierci Berarda i towarzyszy – pierwszych męczenników franciszkańskich

Św. Franciszek w 1219 r. wysłał Berarda i jego towarzyszy w podróż misyjną do Afryki Północnej. Ich zadaniem było głoszenie Ewangelii na ziemiach islamu. Mija właśnie 800 lat od ich męczeńskiej śmierci.