Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-23 18:22
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Bałwochwalstwo pieniądza przyczynia się do śmierci głodowej wielu dzieci

O zgubnych skutkach przywiązania do pieniędzy oraz potrzebie mocnej modlitwy o przemianę serc mówił dziś Papież w homilii na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Liona Toussaint

Kiedy media donoszą nam dziś „o wielu nieszczęściach i tylu niesprawiedliwościach”, dotykających w szczególności dzieci, zanosimy „głośne” wołanie do Pana o przemianę ludzkich serc, by poznały Boga i „nie oddawały czci bożkowi pieniądza” – mówił Papież na porannej Mszy w Domu św. Marty. W homilii nawiązał do przypowieści o bogatym człowieku, dla którego pieniądze „stały się jego bogiem”. Przypowieść ta uświadamia nam, że nie warto pokładać ufności w dobrach doczesnych, i że prawdziwym skarbem jest jedynie relacja z Panem.

W reakcji na obfitość zbiorów człowiek z dzisiejszej Ewangelii planuje powiększyć swe spichlerze i w wyobraźni już przedłuża swe życie. Chce zagarnąć więcej dóbr i wciąż nienasycony wchodzi na drogę rozpaczliwego konsumpcjonizmu.

„Bóg kładzie granice temu przywiązaniu do pieniędzy, kiedy człowiek staje się niewolnikiem pieniędzy. I nie jest to bajka, którą ​​Jezus wymyśla: taka jest rzeczywistość. Rzeczywistość dnia dzisiejszego. Taka jest dzisiejsza rzeczywistość wielu ludzi, którzy żyją czcząc pieniądze, czyniąc z pieniądza swego boga. Rzeczywistość wielu osób, które żyją tylko w tym celu, dlatego ich życie pozbawione jest sensu. ‹‹Tak się dzieje z każdym, kto gromadzi skarby dla siebie - mówi Pan - a nie jest bogaty przed Bogiem››: nie wiedzą, co to znaczy być bogatym przed Bogiem”.

Papież przytoczył wydarzenie, które miało miejsce wiele lat temu w Argentynie - w „poprzedniej diecezji”, jak często lubi określać Buenos Aires – kiedy to bogaty biznesmen, wiedząc, że jest poważnie chory, kupił willę, nie pomyślawszy, że wkrótce będzie musiał rozliczyć się „przed Bogiem.” Także dziś są ludzie, którzy są spragnieni pieniędzy i ziemskich dóbr, którzy mają „tak wiele” wobec „głodnych dzieci, które nie mają lekarstw, nie mogą zdobywać wykształcenia, są opuszczone”. Jest to bałwochwalstwo, które zabija i składa ofiary z ludzi.

„To bałwochwalstwo przyczynia się do śmierci głodowej wielu ludzi. Weźmy chociażby jeden przykład: 200 tys. dzieci z plemienia Rohingya w obozach dla uchodźców. Jest tam 800 tysięcy osób, z tego 200 tys. to dzieci. Czekają na jedzenie, niedożywione, pozbawione lekarstw. Nawet dziś tak się dzieje. Pan Jezus nie mówi o swoich czasach: nie. To się dzieje dziś! Dlatego nasza modlitwa musi być mocna: Panie, prosimy, dotknij serc tych ludzi, którzy czczą mamonę, bożka pieniądza. Dotknij również mego serca, abym w to nie wpadł, abym to umiał dostrzec”.

Franciszek zauważył, że kolejną konsekwencją takiej postawy są wojny, również w rodzinie.

„Wszyscy wiemy, co się dzieje, kiedy w grę wchodzi spadek: rodziny się dzielą i kończą w nienawiści, jedni do drugich. A Pan mówi stanowczo i spokojnie: „Kto nie jest bogaty przed Bogiem…”. To jest jedyna droga. Bogactwo, ale w Bogu. Nie jest to pogarda dla pieniędzy, nie, ale dla chciwości. Bo chciwość, jak mówi Pan: to przywiązanie do bożka pieniądza”.

Zdaniem Papieża to właśnie pokazuje, dlaczego nasza modlitwa musi być silna. Bowiem to właśnie w Bogu musimy szukać pewnego fundamentu dla naszego życia.

lgo/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-23 15:22:02
miniaturka

Ks. prof. Ivica Žižić: człowiek pracy nie ma czasu na świętowanie, wspólnotę i obrzęd

- Świat religii wydaje się być niezrozumiały bez świętowania Niedzieli, które odnawia tożsamość, pozwala przeżywać tradycję i wiarę - mówił ks. prof. Ivica Žižić na V Sesji Kongresu Europa Christi.
2017-10-23 16:00:24
miniaturka

Gdańsk: rekolekcje "Błogosławieństwo i przekleństwo. Życie i śmierć jest w mocy języka"

W dniach 17-19 listopada w Gdańsku odbędą się rekolekcje dla wszystkich, którzy chcą zmienić swój sposób myślenia i używania języka oraz uwolnić się od skutków złorzeczeń i przekleństw.
2017-10-23 18:13:03
miniaturka

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz na SGGW

25.10.2017r. na SGGW w Warszawie konferencję wygłosi ksiądz Piotr Pawlukiewicz. To będzie trzecie, ostatnie w tym roku, spotkanie na SGGW z cyklu Plony Życia organizowana przez ASK Soli Deo.
2017-10-23 18:44:31
miniaturka

Poznań: konferencja naukowa o dziejach pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa

„Historii wieków średnich nie da się przedstawić bez historii Kościoła i bez jego wkładu w polską państwowość" – mówił abp Stanisław Gądecki na konferencji naukowej „Arcybiskupstwo Poznańskie w Dziejach".
2017-10-23 23:21:36
miniaturka

Prezentacje Teatralne Żywoty Świętych

XII Ogólnopolskie Prezentacje Teatralne Żywoty Świętych i Patronów - w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II
2017-10-24 08:22:16
miniaturka

Kościoły chrześcijańskie w Mali ponownie na celowniku dżihadystów

Pomimo wysiłków, by wprowadzić w Mali porozumienie pokojowe, tamtejsze parafie mogą spodziewać się narastania ataków islamskich bojowników – ostrzegają zwierzchnicy Kościoła katolickiego w tym afrykańskim kraju.