Bądźmy pełni zielonej energii

Dbanie o ekologię to nic innego, jak troszczenie się o nasz wspólny dom, którym jest nasza planeta. Mówił o tym papież Franciszek podczas zeszłorocznego Światowego Dnia Ziemi. Nie ma przyszłości dla człowieka, jeśli niszczy środowisko, w którym żyje. Co zrobić, aby było lepiej?

Lasy Pełne Energii

PGE Polska Grupa Energetyczna od dawna wspiera inicjatywy służące ochronie przyrody. W procesie rekultywacji terenów poeksploatacyjnych Grupa PGE posadziła ponad 47,5 milionów drzew i krzewów. Od 2000 roku pracownicy spółek z Grupy PGE wraz z rodzinami sadzą „Lasy Pełne Energii”, świętując przy tym Dzień Ziemi. W 2019 roku PGE posadziła około 95 tysięcy sadzonek wielu gatunków drzew w 32 lokalizacjach na terenie 14 województw. Łącznie, od początku akcji, uczestnicy projektu posadzili ich prawie 600 tysięcy. To naprawdę imponująca liczba. Kolejnym elementem długoterminowych działań Grupy PGE w zakresie ochrony środowiska jest wsparcie pomnika przyrody – Krzywy Las oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego.

O narodowe dobro trzeba dbać

Biebrzański Park Narodowy jest największym z 23 parków narodowych w naszym kraju. Utworzony 9 września 1993 roku, przez wiele lat już chroni najbardziej rozległe oraz najlepiej zachowane torfowiska w Europie Środkowej. W 1995 roku park został wpisany na listę siedlisk Konwencji RAMSAR, tj. najcenniejszych mokradeł na świecie. Środowiska te, na równi z lasami, warunkują stabilność życia na Ziemi. Bagna magazynują i oczyszczają olbrzymie ilości wody, a także wpływają korzystnie na klimat lokalny, a przez zatrzymywanie węgla w torfie ograniczają ocieplanie się klimatu. Rok 2020 był szczególnie trudny dla Biebrzańskiego Parku Narodowego z powodu wielkiego pożaru, który szybko rozprzestrzeniał się niszcząc roślinność i zagrażając zwierzętom. Ochotnicy dniem i nocą, z narażeniem życia walczyli z ogniem w dolinie Biebrzy. W końcu pożar udało się opanować, ale straty pozostały.

Wsparcie Grupy PGE dla Biebrzańskiego Parku Narodowego jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę ochrony środowiska naturalnego, w tym także klimatu. Już w zeszłym roku w ramach projektu „Lasy Pełne Energii” Grupa PGE wsparła Biebrzański Park Narodowy, przekazując środki na ratowanie stuletniego klonu, zagrożonego wycinką. Drugim projektem są panele fotowoltaiczne dla Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Fundacja PGE przekazała Parkowi darowiznę, na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych o mocy 20kW i 10 kW na budynkach należących do parku, tj. Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu-Twierdzy oraz Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt i budynku informacji turystycznej w Grzędach.

Każda taka inwestycja to nie tylko nowoczesne rozwiązanie energetyczne, ale również działanie na rzecz ograniczenia niekorzystnych zmian klimatycznych. Biebrzański Park Narodowy jako instytucja zajmująca się ochroną przyrody i środowiska stawiając na swoich obiektach panele fotowoltaiczne, daje dobry przykład, edukuje i zachęca do przejścia na energię ze źródeł odnawialnych. Choć instalacje będą miały bardzo lokalny charakter, zakres oddziaływania, z uwagi na dużą liczbę odwiedzających park, w tym turystów zagranicznych, przybierze zasięg krajowy, a nawet międzynarodowy.

Grupa PGE czuje się odpowiedzialna za promocję wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, przyczyniając się do ograniczenia postępujących zmian klimatycznych. Stąd podejmuje wiele działań, aby odpowiedzialnie i świadomie kształtować relacje między wzrostem gospodarczym, a troską o środowisko naturalne. Projekty nisko- i zeroemisyjne są kluczowym kierunkiem inwestycyjnym Nowej Strategii Grupy PGE.

Jeśli nikomu nie zależałoby już na lasach, na przyrodzie, to, jak to powiedział papież Franciszek, człowiek nie miałby już przyszłości. Na szczęście są jeszcze ludzie, instytucje i przedsiębiorstwa, które podejmują i wspierają inicjatywy w walce o dobro natury. Mają oni świadomość, że człowiek jest jej częścią. I co więcej, to człowiek ma o nią dbać.

« 1 »

reklama

reklama

reklama