Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-11 14:39
mk / PAP

Badanie: uczniowie źle oceniają wywołane pandemią skutki zmian w szkole

W ciągu ostatniego roku więcej uczniów polubiło zdalną szkołę, ale wywołane pandemią skutki zmian w szkolnym życiu oceniają raczej negatywnie – wynika z badania przeprowadzonego przez twórcę dziennika elektronicznego i UAM.

Autor/źródło: PAP

Raport „Jak zmieniła się szkoła w czasie pandemii COVID-19? Doświadczenia uczniów i uczennic” to badawcze podsumowanie tego, co wydarzyło się w polskiej edukacji od wiosny 2020 do wiosny 2021. Badanie zostało zrealizowane przez firmę VULCAN wraz z Wydziałem Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wzięło w nim udział blisko 2 tys. uczniów z całej Polski.

Było to drugie badanie uczniów w czasie pandemii; poprzednie przeprowadzono w ubiegłym roku.

„Porównując wyniki z zeszłorocznymi warto podkreślić, że wzrósł odsetek uczniów, którzy wolą edukację zdalną, niż stacjonarną. Najważniejsze zmiany odnotowane przez uczniów w szkolnym życiu w trakcie pandemii są raczej negatywne niż pozytywne, szczególnie w obszarze relacji z rówieśnikami. W odczuciu 30 proc. badanych uległy one pogorszeniu” – podali organizatorzy badania w przekazanej PAP informacji prasowej.

W czerwcu 2020 ponad 60 proc. ankietowanych uczniów określiło, że wolałoby wrócić do szkoły, niż dalej uczyć się zdalnie. Blisko rok później niecałe 50 proc. przyznało, że woli uczyć się zdalnie, niż chodzić do szkoły. Natomiast 45 proc. ankietowanych uczniów chciałoby, żeby po pandemii szkoła pracowała w trybie hybrydowym.

Jak powiedziała cytowana w komunikacie prof. UAM dr hab. Sylwia Jaskulska, która kierowała zespołem badawczym, wzrost odsetka uczniów, którzy wolą edukację zdalną niż stacjonarną może wskazywać, że ten sposób realizowania obowiązku szkolnego jest wygodniejszy.

„Uczniowie uzyskują wyższe wyniki przy mniejszym zaangażowaniu. Choć zwiększyła się ta grupa uczniów, którym nie podoba się kształcenie zdalne, to i tak wybraliby je chętniej, niż stacjonarne” – powiedziała.

Z badania wynika, że choć coraz większa liczba uczniów polubiła zdalny tryb edukacji, zmalało przekonanie o tym, że szkoły w dalekiej przyszłości będą zdalne lub częściowo zdalne. Zdecydowanie mniejszy odsetek osób chciałby też, porównując do zeszłego roku, wprowadzić w przyszłości w szkołach tryb hybrydowy.

Zmiany, które zauważają uczniowie w szkolnym życiu w trakcie pandemii w porównaniu z czasem przed nią są raczej negatywne, niż pozytywne.

„Dotyczy to szczególnie relacji z rówieśnikami – te pogorszyły się w odczuciu 30 proc. osób. Znacznej grupie, bo aż 45 proc., pogorszyło się samopoczucie fizyczne. Wyjątkiem od reguły są wyniki w nauce i sposób spędzania wolnego czasu – w odniesieniu do nich aż 30 proc. uczniów zauważyło polepszenie” – podano.

Jan Koziarski ze współrealizującej badanie spółki ocenił, że wiele wskazuje na to, że uczniowie będą musieli na nowo nauczyć się, jak się uczyć w murach szkoły i w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem i kolegami.

„To, że tak wiele osób deklaruje wysoką sympatię dla zdalnej formy nauczania, może być interpretowane pozytywnie – kształcenie to przebiegało dobrze. Coraz częściej mówi się jednak – i na to też może wskazywać uzyskany przez nas wynik 20-35 proc. odpowiedzi negatywnych na pytania związane z chęcią powrotu do stacjonarnej szkoły – że z różnych powodów uczniowie boją się powrotu, albo nie chcą podejmować związanego z nim wysiłku” – podali autorzy badania.

Według prof. Sylwii Jaskulskiej zachętą do angażowania się w naukę w trybie stacjonarnym może być wykorzystanie narzędzi, aplikacji, komunikatorów internetowych w murach szkoły, a także organizowanie części zajęć pozalekcyjnych w formie online.

„Jak wskazują wyniki badania, uczniowie byliby zainteresowani formą hybrydową nauki i świetnie radzą sobie z obsługą sprzętów i narzędzi potrzebnych w edukacji zdalnej. Także nauczyciele nabyli w tym zakresie różnorodne kompetencje. Są to zasoby, na których należy budować nową, popandemiczną rzeczywistość szkoły. Nie zapominając oczywiście o innych potrzebach uczniów i szkoły, szczególnie tych związanych z relacjami i zdrowiem psychofizycznym” – podała.

Wykorzystany w badaniu kwestionariusz ankiety został rozesłany do uczniów korzystających z dziennika elektronicznego tworzonego przez VULCAN. Celem badania było poznanie szkolnych doświadczeń uczniów i uczennic w zakresie technicznego wymiaru edukacji zdalnej, organizacji nauki i czasu wolnego, relacji z ludźmi, zaangażowania w lekcje i w naukę, możliwości uzyskania pomocy, samopoczucia, a także określenie jak zmieniała się w ocenie uczniów szkoła i jak wyobrażają sobie oni jej przyszłość. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-11 13:02:49
miniaturka

Niedzielski: od tempa szczepień i naszej ostrożności zależy, co będzie się działo dalej

Od tempa szczepień i naszej ostrożności zależy to, co będzie się działo dalej. Dlatego szczepmy się – napisał w niedzielę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że mamy pierwszy dzień, kiedy 7-dniowa średnia ruchoma zakażeń przestała maleć.
2021-07-11 14:27:12
miniaturka

Jedwabne: uroczystości 80. rocznicy pogromu Żydów

Żydzi i chrześcijanie modlili się dziś wspólnie w Jedwabnem, w 80. rocznicę dokonanego tam pogromu Żydów. W uroczystości uczestniczyli m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
2021-07-11 14:33:30
miniaturka

POT: Z bonów turystycznych skorzystało 3,5 mln dzieci

W programie Polski Bon Turystyczny aktywowano dotąd 2,2 mln bonów o wartości ponad 1,9 mld zł. Z bonów skorzystało już 3,5 mln dzieci – powiedział PAP Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej. W programie zarejestrowanych jest ponad 26,4 tys. obiektów z całej Polski.
2021-07-11 14:55:48
miniaturka

Najbardziej niebezpieczny wariant koronawirusa zagraża Europie

Delta, dotychczas najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, jest obecny w prawie stu krajach na świecie i poważnie zagraża Europie. Naukowcy ostrzegają, że największe ryzyko grozi osobom niezaszczepionym oraz częściowo zaszczepionym.
2021-07-11 17:34:42
miniaturka

„To była nasza kochana córeczka”. Pacjentka prostuje głośną historię z Instagrama

„Ktoś wykorzystał naszą historię do promowania aborcji, my tego nie chcemy” – mówią Magdalena i Daniel Jaśkiewiczowie. Historia porodu ich córeczki została opisana na instagramowym profilu „Położnik bez lukru”. Teraz sami opowiadają o ciąży i krótkich chwilach, spędzonych z ukochaną córeczką.
2021-07-11 18:00:15
miniaturka

Coraz więcej pielgrzymów na Jasnej Górze

Miniony tydzień na Jasnej Górze to m.in. modlitwa ponad tysięcznej rzeszy rowerzystów, błaganie za chorych i niepełnosprawnych oraz 30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Przybyły też kolejne kompanie piesze, w tym jedna z najstarszych 222. Pielgrzymka Kalwaryjsko-Lanckorońska.