Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-04 07:50
MG / Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Austriacki Kościół po zamachu: nie ugniemy się przed terrorem

Zarówno Papież Franciszek, jak i kard. Schönborn odnieśli się do wczorajszego zamachu terrorystycznego w stolicy Austrii, podkreślając, że nie można na przemoc reagować przemocą. „Tylko miłość może ugasić nienawiść”

Autor/źródło: photogenica.pl, licencja: Jak album

Papież modli się za ofiary islamskiego zamachu w Austrii. „Wyrażam ból i przygnębienie z powodu ataku terrorystycznego w Wiedniu i modlę się za ofiary oraz ich rodziny. Dosyć przemocy! Budujmy razem pokój i braterstwo. Tylko miłość może ugasić nienawiść” – napisał na Twitterze Franciszek. „Bez względu na podłoże tego ataku, jedno musi być jasne: nic nie może uzasadnić ślepej przemocy” – powiedział z kolei kard. Christoph Schönborn, komentując strzelaninę, jaka miała miejsce wczoraj wieczorem we Wiedniu. Stolica Austrii jest kolejnym europejskim miastem ugodzonym przez islamski terroryzm. Zginęło 5 osób, w tym napastnik, a 17 zostało rannych. Przypuszcza się, że co najmniej jednemu z napastników udało się uciec.


Przewodniczący Episkopatu Austrii podkreślił, że nie wolno uginać się wobec przemocy. Wierzący z całą mocą powinni się sprzeciwić ideologii, która w imię Boga zabija niewinnych ludzi – powiedział bp Franz Lackner. Zapewnił też o modlitwie Kościoła za zabitych, ich bliskich i tych, którzy w lęku i trwodze spędzili ostatnią noc.


Dla upamiętnienia ofiar zamachu zabiły dziś w południe wszystkie dzwony we wiedeńskich kościołach. W ten sposób kard. Schönborn chciał też zachęcić wszystkich mieszkańców austriackiej stolicy do zjednoczenia w krótkiej, osobistej modlitwie. Podkreślił on, że Austria nie może stać się krajem zamkniętym w strachu. Jego zdaniem panika i lęk są złą odpowiedzią na przemoc. Musimy dalej podążać drogą solidarności, jedności i wzajemnego poszanowania. To są wartości, które ukształtowały Austrię – podkreślił kard. Schönborn.


Austriaccy biskupi dziękują też siłom bezpieczeństwa i służbom ratunkowym za ofiarną pracę z narażeniem życia. Ich postawa jest znakiem, że austriackie społeczeństwo nie będzie się kłaniać nienawiści i terrorowi – oświadczył biskup polowy Werner Freistetter.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-03 14:37:13
miniaturka

List otwarty do Jarosława Kaczyńskiego: obrońcy życia czują się oszukani jako wyborcy

Projekt ustawy regulującej kwestie dopuszczalności aborcji wniesiony przez prezydenta spotkał się z jednoznacznie negatywną oceną środowisk pro-life. W ich imieniu sprzeciw wyraził Wojciech Zięba, przypominając także niezrealizowane postulaty poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych
2020-11-03 14:44:35
miniaturka

Rodzina jest super!

12 różnych rodzin, 12 różnych miejsc w Polsce, 12 różnych doświadczeń. Łączy ich jedno: rodzina! Czy warto ją zakładać? Dziś potrzeba nam promocji dobrych wartości. Nowy, ciekawy serial „Rodzina jest super!” ruszy już wkrótce na YouTube. Projekt prowadzi Krzysztof Opeldus, znany jako „Tata prezes”.
2020-11-03 15:28:42
miniaturka

NDE, czyli doświadczenia z pogranicza śmierci. Jak je wytłumaczyć?

Doświadczenie stanu bliskiego śmierci (NDE) pochodzi od angielskiego określenia near-death experience i odnosi się do odczuć osób, które doświadczyły osoby, które niemal umarły lub były w stanie śmierci klinicznej. Wbrew pozorom, takie stany nie należą do rzadkości a ich występowanie wynika ze stałego postępu nauk medycznych i zaawansowanych technik reanimacyjnych.
2020-11-03 22:59:40
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus w dzisiejszej Ewangelii w kilku obrazach przybliża warunki bycia Jego uczniem. Łączy te obrazy potrzeba podjęcia ryzyka i gotowość utraty wszystkiego.
2020-11-03 23:05:45
miniaturka

Francuscy biskupi protestują przeciwko zamknięciu kościołów

Nieproporcjonalnym krokiem, który łamie wolność wyznania nazwali francuscy biskupi rządową decyzję o całkowitym zakazie sprawowania liturgii z udziałem wiernych. Nie ma dowodów na to, że kościoły są bardziej szczególnymi miejscami zakażeń niż placówki handlowe czy inne miejsca publiczne
2020-11-04 07:40:55
miniaturka

Pakistan: 13-latka porwana i zmuszona do małżeństwa wróci do rodziców

13-letnia chrześcijanka Arzoo Raja, porwana i zmuszona do małżeństwa z 44-letnim muzułmaninem, a także do przejścia na islam została przeniesiona do ośrodka dla nieletnich.