Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-11 14:52
nc / KAI

Austria: katolicy uczczą 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

W związku z przypadającą 18 maja 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II w katedrze św. Szczepana w Wiedniu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Według agencji Kathpress liturgię ku czci „papieża tysiąclecia” będą sprawowali opat cystersów z Heiligenkreuz o. Maximilian Heim oraz proboszcz wiedeńskiej katedry ks. Toni Faber.

ojciec opat Maximilian Heim
Autor/źródło: P. Dr. Karl Wallner - Abbey of Heiligenkreuz in Austria / commons.wikimedia.org / GFDL

Ze względu na przepisy obowiązujące w czasie pandemii koronawirusa, planowana od dawna uroczysta jubileuszowa Msza św. będzie sprawowana w znacznie mniejszym gronie. Wprowadzone w ostatnich dniach złagodzenie przepisów pozwoli na udział 300 osób, a karty wstępu są dostępne internetowo. Uroczystość będzie transmitowana na żywo przez wiedeńskie Radio Klassik oraz polskojęzyczne Radio Droga. Msza św. będzie sprawowana w języku niemieckim „z akcentami międzynarodowymi”.

Papież Jan Paweł II trzykrotnie odwiedzał Wiedeń: w 1983, 1988 i 1998 roku. Mszę św. w katedrze św. Szczepana sprawował 12 września 1983 r. dla członków apostolstwa świeckich, a 23 czerwca 1988 nieszpory.

W czasie każdej z tych wizyt znajdował czas na osobistą modlitwę w katedrze św. Szczepana, w tamtejszej kaplicy św. Eligiusza, w której wystawiony jest Najświętszy Sakrament. U wejścia do tej kaplicy umieszczony jest pamiątkowy portret Jana Pawła II. Mimo iż nie opatrzono go żadnym podpisem, każdego dnia przed portretem płonie morze świec zapalanych przez przybywających do katedry wiernych z całego świata.

Jubileuszowa Msza św. w 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II będzie też sprawowana w polskim sanktuarium narodowym - kościele św. Józefa na wiedeńskim Kahlenbergu. Liturgii 18 maja o godz. 12.00 będzie przewodniczył opat cystersów z Zwettl o. Johannes Maria Szypulski oraz rektor kościoła ks. Roman Krekora.

W kościele na Kahlebbergu Jan Paweł II modlił się 12 września 1983 r., w 300. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. To z Kahlenbergu król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z wojskami tureckimi. Na pamiątkę swojej wizyty na Kahlenbergu Jan Paweł II poświęcił tamtejszą kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej oraz pozostawił swoją piuskę i buty, które od tego czasu wystawione są w specjalnej witrynie.


ts / Wiedeń

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-11 13:20:15
miniaturka

M. Jolanta Olech: Jan Paweł II zmienił w Kościele sposób myślenia na temat kobiet

Jan Paweł II zachęcał kobiety, by nie próbowały się upodobnić do mężczyzn, ale odkrywały własne bogactwo i walczyły o swoje prawa, również w Kościele, ale w zgodzie z Kościołem.
2020-05-11 14:05:06
miniaturka

Przewodniczący Rady KEP ds. mediów apeluje o wspieranie tygodników katolickich

Tygodniki katolickie w czasie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji, dlatego konieczna jest większa odpowiedzialność wiernych za ich kondycję - apeluje w komentarzu dla KAI Abp Wacław Depo.
2020-05-11 14:15:52
miniaturka

Dom Mojego Dzieciństwa – projekt wideo opowiadający historię rodziny Wojtyłów

Od 11 do 17 maja codziennie o godz. 17.00 na facebookowym profilu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zamieszczane będą premierowe odcinki projektu "Dom mojego dzieciństwa", opowiadające historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin małego Lolka.
2020-05-11 14:35:08
miniaturka

#DzieńZaczynamOdEwangelii - Pokój od Jezusa, niepokój od diabła

«Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.», J 14, 27-31a. Komentarz do dzisiejszej Ewangelii.
2020-05-11 15:09:20
miniaturka

USA: tzw. objawienia Matki Bożej Ameryki nie były nadprzyrodzone

Domniemane objawienia Matki Bożej Ameryki, które były udziałem s. Mildred Neuzil ponad 60 lat temu, nie miały charakteru nadprzyrodzonego – stwierdził bp Kevin C. Rhoades z Fort Wayne-South Bend w stanie Indiana, stojący na czele komisji badającej sprawę.
2020-05-11 16:17:36
miniaturka

„Cud nad Wisłą" za sprawą modlitwy Narodu i Bożej ingerencji?

Czy bez Bożej ingerencji w roku 1920 byłby możliwy jeden z największych triumfów polskiej armii? Przełomowa książka „Zwycięstwa z pomocą nieba” napisana przez uznanego mariologa Wincentego Łaszewskiego zmienia nasze racjonalistyczne spojrzenie na historię Polski i świata. Poniżej zamieszczamy fragmenty z rozdziału zatytułowanego „Cud nad Wisłą".