Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-10 19:00
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Australia Zachodnia: Spotkanie z Polonią w Perth

Bp Wiesław Lechowicz podczas pobytu na Antypodach spotkał się z Polonią w Perth. W dniu 9 listopada uczestniczył w akademii z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanej przez Polski Klub im. Sikorskiego. W niedzielę 10 listopada, podczas Mszy św. w Kościele Polskim, Delegat KEP ds. Duszpastertwa Emigracji Polskiej udzielił sakramentu bierzmowania. Nastepnie odwiedził sobotnią Polską Szkołę im. Adama Mickiewicza, która zorganizowała uroczystość z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Szacuje się, że w Perth i okolicy mieszka obecnie ok. 10 tys. osób polskiego pochodzenia.

Spotkanie z Polonią w Perth

Kolejnym etapem wizyty bp Wiesława Lechowicza na Antypodach było najbardziej „samotne” miasto na świecie Perth, w Australii Zachodniej. Samotne miasto, bowiem z jednej strony otacza je 2800 kilometrów pustkowia, a z drugiej strony 8000 kilometrów Oceanu aż do Afryki. Stąd do najbliższej większej aglomeracji, Adelajdy, jest raptem 3000 km. To również jedno z „najdłuższych” miast świata – wzdłuż Oceanu Indyjskiego rozciąga się na długości 150 kilometrów (przy 30 kilometrach w głąb lądu). Nikt tu nie przybywa przypadkiem. 

Nie przypadkiem przybyli tu przed laty Ojcowie Franciszkanie i Księża Salwatorianie z Polski. Ci pierwsi pracują przy parafii pw. Królowej Polski w dzielnicy Mayland. Obecnie ekipę duszpasterską tworzą: O. Tomasz Bujakowski OFM, O. Stanisław Tomasiak OFM i O. Maciej Kaczmarczyk OFM. 

Na ich zaproszenie Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej udzielił sakramentu bierzmowania 11 osobom podczas Mszy świętej parafialnej w niedzielę 10 listopada. Biskupowi towarzyszył ks. Tadeusz Przybylak TChr, prowincjał Księży Chrystusowców. 

W homilii bp Lechowicz zachęcił zgromadzonych do wysiłku stawania się dojrzałym chrześcijaninem, gotowym do odważnego dawania świadectwa wierze, uznającego Boga jako Pana, który nas kocha oraz żyjącego ze świadomością i nadzieją życia wiecznego. Podziękował ojcom franciszkanom za posługę duszpasterską wśród tutejszej Polonii. 

Najwięcej Polaków przybyło do Perth w ramach tzw. emigracji solidarnościowej, nie brakuje jednak i tych naszych rodaków, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej. Spotkać też można Polaków, którzy w ostatnich latach przybyli do „miasta światła” (miasto z największą ilością dni słonecznych w roku). 

Biskup Wiesław spotkał się z przedstawicielami Polonii nie tylko podczas Eucharystii. Dzień wcześniej uczestniczył w akademii z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanej przez Polski Klub im. Sikorskiego. W tym samym dniu miało też miejsce spotkanie w domu parafialnym z członkami zarządu parafialnego. 

W niedzielę natomiast bp Lechowicz odwiedził sobotnią Polską Szkołę im. Adama Mickiewicza, która zorganizowała uroczystość z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedzielny obiad stworzył okazję do spotkania z księżmi salwatorianami, którzy wprawdzie nie pracują w polonijnej parafii, ale włączają się w miarę możliwości w pomoc duszpasterską naszym rodakom. W Perth pracowały do niedawna także polskie siostry nazaretanki. Obecnie pozostała jedna, s. Emilia, zatrudniona w miejscowym szpitalu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy