Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-13 08:08
AC / Krzysztof Bronk/ vaticannews.va

Australia: Sąd Najwyższy odroczył decyzję w sprawie kard. Pella

Sąd Najwyższy w Australii rozpatruje sprawę kard. Georga Pella, skazanego na 6 lat więzienia za molestowanie dwóch chórzystów w 1996 r.

Autor/źródło: Pixabay, bertomic, licencja: CC0

Sędziowie wysłuchali argumentów najpierw obrońców kard. Pella, a następnie prokurator stanu Victoria, która uzasadniała wyroki tamtejszych sądów dwóch instancji. Członkowie Sądu Najwyższego odroczyli wydanie orzeczenia i poprosili obie strony o przedstawienie na piśmie wyjaśnień na pytania postawione podczas rozprawy.

Adwokaci kard. Pella opierali się na opinii jednego z trzech sędziów sądu apelacyjnego stanu Victoria, który opowiadał się za uznaniem apelacji. Oskarżenie zostało bowiem oparte wyłącznie na zeznaniach jednej osoby, domniemanej ofiary, które zostały zakwestionowane przez 20 świadków obrony. Co więcej nieżyjąca już druga domniemana ofiara, wyznała przed śmiercią, że nigdy nie była molestowana. Do przestępstwa miało dojść w katedralnej zakrystii po niedzielnej sumie, kiedy przebywa w niej wielu ludzi.

Podczas przesłuchania prokurator stanu Viktoria sędziowie pytali, dlaczego nie zostały uwzględnione zeznania świadków obrony, a w szczególności świadectwo ceremoniarza, który zeznał, że po niedzielnej Mszy kardynał nie udał się do zakrystii, lecz stał przed katedrą, dając mu tym samy niezbite alibi. Sędziowie chcieli też wiedzieć, dlaczego nie wzięto pod uwagę okoliczności, które utrudniały, jeśli nie uniemożliwiały popełnienie przestępstwa, czyli sytuację, jaka panuje w zakrystii po niedzielnej sumie.

Kard. Pell od ponad roku przebywa w więzieniu. Jak informuje agencja CNA, został on poinformowany przez swych prawników o przebiegu rozprawy i zachowuje ostrożny optymizm. Zapewnił, że ufa Bożej Opatrzności, a swój pobyt w więzieniu przeżywa w duchu monastycznych rekolekcji.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-12 15:45:18
miniaturka

Bp Kiciński: módlmy się o zahamowanie ekspansji koronawirusa

Wielki Post to czas modlitwy i ascezy. Biskup Jacek Kiciński CMF zaapelował do osób konsekrowanych o jeszcze więcej modlitwy, aby uprosić powstrzymanie epidemii.
2020-03-12 16:27:49
miniaturka

Abp Gądecki wydał dekret w związku z epidemią koronawirusa

Abp Stanisław Gądecki przyjął za obowiązujące w archidiecezji poznańskiej zarządzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Tym samym udzielił dyspensy od niedzielnej Mszy św. osobom, o których mowa w rekomendacjach Rady.
2020-03-12 17:33:50
miniaturka

Legnica: Biskup odwołał wydarzenia diecezjalne

Biskup Zbigniew Kiernikowski podjął decyzję o odwołaniu wszystkich wydarzeń o charakterze diecezjalnym.
2020-03-13 08:49:48
miniaturka

Abp Pizzaballa: kwarantanna daje czas na modlitwę

Administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy wraz z kilkoma biskupami, którzy powrócili z Włoch, przechodzi okres przymusowej, dwutygodniowej kwarantanny.
2020-03-13 09:25:23
miniaturka

Rzym: wiernym zakazano wchodzenia do kościołów

W papieskiej diecezji wprowadzono kolejne bezprecedensowe środki bezpieczeństwa, mające chronić przed epidemią koronawirusa.
2020-03-13 10:07:39
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: dostępne są transmisje Mszy Świętych z kaplicy na Jasnej Górze!

Na stronach http://jasnagora.pl/ i https://episkopat.pl/ będą transmitowane codziennie Msze Święte odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik