Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-08 17:55
ek / KAI

Australia: młodzi początkiem odnowy życia Kościoła

Od 7 do 9 grudnia w Australii odbywa się Katolicki Festiwal Młodych. Do jego uczestników papież Franciszek skierował przesłanie.

Autor/źródło: Wspólnota LEDNICA 2000 / licencja: CC BY

W liście, przekazanym na ręce arcybiskupa Sydney Anthony’ego Fishera, wyraża nadzieję, że to spotkanie „zwiększy w młodych pragnienie zaangażowania w codzienną modlitwę, czytanie Pisma Świętego i pełne uczestniczenie w Ofierze eucharystycznej”, a także „pogłębi ich relację z Panem, aby dali Kościołowi i społeczeństwu świadectwo wiary”.

Festiwal gromadzi około 20 tys. osób w wieku od 18 do 30 lat. Rozpoczyna Rok Młodych, ogłoszony przez australijski episkopat, jako bezpośrednie przygotowanie do mającego się odbyć jesienią 2018 r. zgromadzenia Synodu Biskupów o młodzieży. Biskupi wyjaśniają, że Rok ten ma „uświadomić Kościołowi i społeczeństwu wagę ożywiającej obecności młodych i zapoczątkować proces odnowy w życiu Kościoła”.

Jest to niewątpliwie promień nadziei dla Australii, w której Kościół wydaje się znajdować w trudnej sytuacji. Została ona wywołana m.in. kryzysem związanym z nadużyciami seksualnymi wobec małoletnich, referendum, w którym 62 proc. uczestników głosowało za dopuszczeniem tzw. „małżeństw” jednopłciowych oraz tym, jak nie udało się powstrzymać legalizacji eutanazji.

Według ostatniego spisu ludności mniej niż jedna dziesiąta australijskich katolików, czyli około pół miliona, uczestniczy w niedzielnej Mszy, a tylko jedna setna, zatem jakieś 50 tys., akceptuje w całości nauczanie Kościoła. 

RV / Sydney

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-08 16:26:46

PRZYJĘCIE DYMISJI RZĄDU PANI PREMIER SZYDŁO I DESYGNOWANIE PANA MORAWIECKIEGO

W dniu dzisiejszym Pan Prezydent RP - Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Pani Premier - Beaty Szydło. W swoim przemówieniu w pałacu prezydenckim podziękował za ciężką pracę na rzecz kraju.Desygnował na stanowisko Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.
2017-12-08 17:26:38
miniaturka

Bp Turzyński: otwórzmy nasze serca Kościołowi na Wschodzie

Zbliża się XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W niedzielę w parafiach w całej Polsce prowadzona będzie zbiórka do puszek na ten cel.
2017-12-08 17:53:48
miniaturka

Papież: Maryjo, pomóż nam rozwinąć „przeciwciała” na wirusy naszych czasów

W dzisiejszą Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Papież Franciszek modlił się przed kolumną Niepokalanej na placu Hiszpańskim w Rzymie.
2017-12-08 18:07:01
miniaturka

Jasna Góra: Niepokalane Poczęcie w łączności z Papieżem

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w tym roku na Jasnej Górze przeżywana jest w łączności z Papieżem Franciszkiem i w duchu dziękczynienia za jego bliskość z częstochowskim sanktuarium w Jubileuszowym Roku 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
2017-12-08 23:22:44
miniaturka

Papież: Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Papież Franciszek, już po raz piąty w czasie swego pontyfikatu, udał się na Plac Hiszpański, położony w centrum Rzymu, aby tam oddać hołd Matce Jezusa.
2017-12-08 23:24:39
miniaturka

Papież: grzech postarza człowieka, czyni brzydkim

Nie wiek, a grzech sprawia, że człowiek się starzeje. Dzieje się tak, gdyż grzech powoduje sklerozę serca. Zamyka je, czyni biernym, sprawia, że usycha – mówił Papież w rozważaniu, poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.