Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-04 12:31
MG / KAI

Australia: media uznały swoje „złamanie milczenia” w procesie kardynała G. Pella

Przez cały czas procesu niesłusznie oskarżonego kard. Pella środki przekazu informowały w sposób stronniczy, przedstawiając tylko stanowisko oskarżycieli. Dziś muszą uznać swoją winę i przeprosić za złamanie przepisu o „zachowaniu milczenia” w trakcie procesu

Autor/źródło: By Kerry Myers - https://www.flickr.com/photos/36583158@N06/6933059295/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52229538

W poniedziałek 1 lutego zawarto w Melbourne ugodę sądową w sprawie uznania przez kilkanaście firm australijskich swej winy „złamania milczenia” w okresie trwania procesu kard. George'a Pella w 2019 roku. Był on oskarżony – jak się później okazało, bezpodstawnie – o seksualne wykorzystywanie nieletnich.


Prokuratorka stanowa w Melbourne Lisa De Ferrari oświadczyła, że ugoda „jako część porozumienia zakończyła postępowanie karne, toczące się wobec 15 dziennikarzy dzienników, radia i telewizji”. Do tego „dziwnego", według agencji Reutersa, porozumienia doszło prawie dwa lata po złożeniu zażalenia, niemal 3 miesiące po rozpoczęciu procesu w tej sprawie i 10 miesięcy po zwolnieniu kardynała przez Sąd Najwyższy.


O oskarżeniach pod adresem kardynała informowały szeroko światowe środki przekazu, wymieniając bez ograniczeń jego nazwisko i stawiane mu zarzuty. Media australijskie natomiast podawały to w nieco zawoalowanej formie, nie przytaczając tych oskarżeń dosłownie, ale pisząc o „pewnym, wysoko postawionym w hierarchii kościelnej oskarżonym”, po czym odsyłały czytelników, słuchaczy i telewidzów do zagranicznych stron internetowych.


Stan Wiktoria, na którego terenie toczył się proces, pozwał do sądu dziennikarzy i redaktorów głównie z "News Corp" i "Nine Entertainment C", a konkretnie jego filii Fairfax, za złamanie przepisu o „zachowaniu milczenia” podczas trwającego jeszcze procesu. W Australii za naruszenie tych przepisów grozi kara do 5 lat więzienia oraz kary pieniężne w wysokości 100 tys. dolarów australijskich (AUD) w przypadku osób indywidualnych i 500 tys. AUD wobec spółek i firm.


Niektóre z wysuniętych w przeszłości oskarżeń pod adresem kard Pella wycofano w ciągu dwóch lat trwania procesu, nadal jednak do stycznia br. pozostało ich jeszcze 79.


W swym oświadczeniu z 1 bm. prokuratorka De Ferrari stwierdziła, że „dochodzenie [w tej sprawie] zostało zakończone. I każda z pozwanych firm uznała swoją winę w odniesieniu do «złamania milczenia». Zgodziły się one także pokryć koszty postępowania sądowego”.


Posiedzenie Sądu dotyczące zawartej ugody odbędzie się w dniach 10-11 lutego br.


Proces przeciw 79-letniemu obecnie kardynałowi George'owi Pellowi toczył się w australijskim stanie Wiktoria w latach 2018-19 i zakończył się skazaniem go na 6 lat więzienia o zaostrzonym rygorze, ale po odwołaniach, przedstawionych przez jego obronę, został on ostatecznie uniewinniony i oczyszczony z wszystkich zarzutów 7 kwietnia 2020 przez Sąd Najwyższy Australii.


Alex Lavalle, były redaktor naczelny wychodzącego w Melbourne dziennika "Age", który był świadkiem na procesie kardynała, w wywiadzie dla Reutersa tak tłumaczył ówczesną sytuację: „Podaliśmy tę historię tylko po to, aby odpowiedzieć na liczne zapytania czytelników. Zastrzegaliśmy się jednak, że nie możemy cytować zagranicznych wiadomości w tej sprawie”. Z kolei rzeczniczka holdingu medialnego Nine Entertainment oświadczyła, że „nasza decyzja przyznania się do winy miała na celu ochronę naszych poszczególnych pracowników, którzy po prostu robili to, co do nich należało”.

o. jj, kg (KAI) / Melbourne

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-04 13:57:44
miniaturka

Abp Hoser o Medjugorje, nawróceniu i proaborcyjnych protestach

„Na pewno nie nawrócimy ich na ulicy” – mówi o uczestnikach proaborcyjnych manifestacji abp Henryk Hoser. „Można różnie te kobiety wrzeszczące oceniać, ale one są przede wszystkim ofiarami samych siebie” – dodaje w wywiadzie dla Pallotti.fm.
2021-02-04 14:52:42
miniaturka

Kardynał Bo po zamachu stanu w Birmie: demokrację można przywrócić poprzez dialog

„Pokój jest możliwy i jest jedyną drogą, a demokracja jest światłem na tej drodze” – tymi słowami zwraca się do obywateli Birmy i społeczności międzynarodowej kard. Charles Bo w przesłaniu opublikowanym dwa dni po wojskowym zamachu stanu, który obalił demokratycznie wybrane birmańskie władze.
2021-02-04 15:16:47
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Opisana w Ewangelii scena męczeństwa św. Jana Chrzciciela to świadectwo konfliktu dobra i zła. Ten konflikt rozgrywa się nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim w sercu i w sumieniu
2021-02-04 15:44:30
miniaturka

Węgry na drodze do zakazania aborcji eugenicznej?

Na Węgrzech rozgorzała dyskusja na temat zgodności aborcji eugenicznej z konstytucją tego kraju, która „gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do życia od momentu poczęcia”.
2021-02-04 16:11:01
miniaturka

Rusza cykl edukacyjny „Zaszczepieni. Bezpieczni. Odpowiedzialni. Eksperckie rozmowy PAP”

Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zaprasza na cykl spotkań dla dziennikarzy pod hasłem „Zaszczepieni. Bezpieczni. Odpowiedzialni. Eksperckie rozmowy PAP”.
2021-02-04 16:37:56
miniaturka

Ks. Paweł Trajewski pracownikiem Sekretariatu Stanu.

Ks. Paweł Trajewski został nowym pracownikiem Stolicy Apostolskiej