Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-05 14:35
JR

Ataki na księży i kościoły. Nastroje antykatolickie w Polsce nie łagodnieją

W ostatnim czasie media donoszą o wielu atakach na kościoły i na księży. Dochodzi do dewastacji, niszczenia kościołów, a także pobić duchownych. Paradyż, Myślenice, Poznań, Rzeszów, Warszawa – to miejsca, w których tego typu wydarzenia miały miejsce w ciągu ostatnich trzech tygodni.

Autor/źródło: Twitter / Ryszard Czarnecki

Wiele ataków na kościoły jesienią było związanych z protestami przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji eugenicznej. Teraz, wydawałoby się, emocje opadły, a mimo to ataki się nie kończą, a nawet stają się bardziej brutalne. W ostatnich dniach można odnotować co najmniej kilka takich zdarzeń.

Jak informowały media, 3 marca w Rzeszowie dwóch mężczyzn włamało się do nieczynnego zbytkowego kościoła, niszcząc okna i chcąc tam urządzić libację alkoholową. Zdemolowali wnętrze świątyni. Kiedy interweniował proboszcz, pobili go. Zostali zatrzymani przez policję. Obu mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

Dzień wcześniej do aktu wandalizmu doszło w Myślenicach, kiedy to czworo młodych ludzi chciało wedrzeć się do kościoła. Gdy się to nie udało, zaczęli demolować wejście do kościoła. Uszkodzona została elewacja, naruszona została także zabytkowa płyta nagrobna wmurowana w ścianę przy wejściu. Sprawcy zostali zatrzymani przez policję. Za ten czyn grozi nawet 10 lat więzienia.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce także Paradyżu 2 marca. Ksiądz został zaatakowany i pobity, gdy zamykał bramę kościoła. Z poważnym urazem głowy trafił do szpitala. Policja zatrzymała 47-letniego mężczyznę, który przyznał się do napaści. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, za co grozi nawet dożywotnie więzienie.

Dewastacje kościołów są już – co trzeba zauważyć ze smutkiem – na porządku dziennym. 19 lutego w Warszawie oblano farbą zabytkowe drzwi i ścianę kościoła św. Augustyna. W Poznaniu w połowie lutego na drzwiach kościoła Zmartwychwstania Pańskiego namalowano wulgarny napis, w stołecznej parafii św. Barbary zniszczono w kościele drzwi, ściany, a także tablice, w tym upamiętniającą powstanie warszawskie.

Nietrudno zauważyć, że nastroje społeczne stają się coraz bardziej antykatolickie, co zaczęło narastać po wyroku TK. To bardzo niebezpieczne, bo nie chodzi tylko o nierozumienie nauki Kościoła czy nawet jej odrzucenie, ale o jawną nienawiść, która zagraża życiu ludzi. Chrystianofobia, która w Polsce była zjawiskiem marginalnym, bez wątpienia przybiera na sile.

Źródło: DoRzeczy.pl, TVP Info, Polsat News, KAI, wPolityce.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-05 13:31:36
miniaturka

Z miejsc męczeństwa popłynie przesłanie pokoju i nadziei

W Iraku papież zobaczy zniszczone i sprofanowane kościoły oraz domy porzucone przez chrześcijan, którzy musieli uciekać przed islamskimi fundamentalistami. „Z tych miejsc męczeństwa popłynie przesłanie pokoju i nadziei” – mówi towarzyszący Franciszkowi w tej podróży kard. Leonardo Sandri.
2021-03-05 14:14:32
miniaturka

Zaczynam Dzień z Ewangelią

Jako że wszyscy jesteśmy grzesznikami, porównanie z młodszym synem jest nam bliższe i łatwiejsze. Ale warto dzisiaj spojrzeć na naszą duchową postawę z punktu widzenia starszego syna, który nie potrafi się cieszyć, który się gniewa, który nie chce spotkać się z młodszym bratem.
2021-03-05 14:35:35
miniaturka

Morsowanie, biegi i oddawanie krwi. SKOK Chmielewskiego wspiera aktywność klientów

Przedstawiciele SKOK-u im. Z. Chmielewskiego w Lublinie od lat aktywizują swoich klientów w zakresie budowania odporności i zdrowego trybu życia oraz regularnie współorganizują akcje oddawania krwi.
2021-03-05 14:40:26
miniaturka

Mielec. Od kryzysu do potężnej strefy ekonomicznej

Flagową branżą strefy pozostaje lotnictwo – w Mielcu działają najwięksi potentaci globalni z branży, a lotnicze firmy strefowe to najwięksi członkowie klastra Dolina Lotnicza. Jednocześnie SSE EURO-PARK MIELEC jest bardziej zdywersyfikowaną strefą ekonomiczną w Polsce.
2021-03-05 14:42:36
miniaturka

Franciszek w Iraku: przybywam jako pokutnik, proszący o przebaczenie Niebios

Braterskie współistnienie wymaga zaangażowania opartego na najgłębszej tożsamości, jaką posiadamy – tożsamości dzieci jedynego Boga i Stwórcy. Mówił o tym papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie.
2021-03-05 15:12:26
miniaturka

„Liczyć się będzie każda minuta”. Media o spotkaniu papieża z ajatollahem

Amerykańskie środki przekazu, m.in. agencja AP i Yahoo USA podały szczegółowy program spotkania papieża Franciszka z ajatollahem al-Sistanim, przywódcą irackich szyitów w Nadżafie. Według mediów w czasie tego wydarzenia ważna będzie każda jego minuta.