Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-02 08:25
AC / Krzysztof Ołdakowski

Asyż: modlitwa ekumeniczna o zachowanie stworzenia

Przez dwa dni odbywają się w Asyżu, mieście świętego Franciszka, modlitwy ekumeniczne w intencji troski o świat stworzony oraz o zachowanie go dla przyszłych pokoleń.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

Dyrektor Programów Europejskich Katolickiego Ruchu na Rzecz Klimatu i jednocześnie jedną ze współorganizatorek asyskiego spotkania, Cecilię Dall’Olio zapytano o znaczenie tego wydarzenia.

- Pomyśleliśmy, że w tym roku szczególnie ważne będzie nie tylko popularyzowanie wydarzeń w skali całego świata, ale wysłanie mocnego sygnału: zjednoczenie wszystkich przez modlitwę oraz przekazanie jasnego przesłania przy okazji otwarcia «czasu dla stworzenia». Pragniemy, aby ekumenizm zszedł na poziom bardziej podstawowy. Jako Światowy Ruch Katolicki na Rzecz Klimatu jesteśmy szczególnie zaangażowani, aby żyć duchem encykliki «Laudato si» - mówi Radiu Watykańskiemu Dall’Olio. – Powstaliśmy w 2015 r. właśnie z intencją zaangażowania wspólnot katolickich całego świata w życie duchem «Laudato si», zarówno w wymiarze życia wewnętrznego, poprzez styl życia oraz decyzje na poziomie politycznym. W tym roku hasłem obchodzonego po raz czwarty Dnia Troski o Stworzenie są słowa: «Wędrować wspólnie». Wybraliśmy modlitwę w formie drogi składającej się z różnych etapów w mieście św. Franciszka. Wyruszamy 31 sierpnia w pierwszy etap tej drogi modlitwy, aby podjąć refleksję w świetle ogołocenia Franciszka nad potrzebą ekologicznego nawrócenia.

Potrzeba troski o budzenie nowej świadomości proekologicznej łączy chrześcijan różnych wyznań. Światowa Rada Kościołów zrzeszająca wspólnoty tradycji ewangelickiej organizuje w Sztokholmie konferencję pod hasłem: „Woda i wiara”. Jej temat nawiązuje do obchodzonego Światowego Tygodnia Wody, a motywem przewodnim są słowa: „Woda, ekosystemy oraz ludzki rozwój”. Swoje zaniepokojenie o obecny stan klimatu zawsze wyrażał Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej. W swoim tegorocznym orędziu podkreśla m.in., że „wierny prawosławny nie może pozostać obojętny wobec kryzysu ekologicznego. Niepokój i troska o stworzenie są konsekwencją wiary oraz świadectwem eucharystycznego stylu życia”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-01 20:46:22
miniaturka

Bp Janiak: Maryja pokazuje, że mamy pocieszać bliźnich

- Uśmiech i życzliwość są dzisiaj bardzo potrzebne - mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Turskiej.
2018-09-02 07:06:47
miniaturka

Franciszek o ludzkiej ekonomii, służącej człowiekowi

Papież przyjął wczoraj na audiencji grupę przedsiębiorców uczestniczących w spotkaniu poświęconym refleksji nad encykliką „Laudato sí”. Wydarzenie to zbiegło się ze Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Stworzenia.
2018-09-02 07:22:08
miniaturka

Kurdowie zamykają katolickie szkoły w Syrii

Kurdom zależy na wyeliminowaniu chrześcijańskiej obecności w Syrii. Jednym z kroków prowadzących w tym kierunku jest atak na edukację. W ten sposób abp Jacques Behnan Hindo komentuje zamykanie szkół katolickich na północy Syrii.
2018-09-02 08:36:14
miniaturka

Na Ukrianie otwarto memoriał pamięci męczenników za wiarę

W Tywrowie na Ukrainie otwarto wczoraj Memoriał, czyli miejsce pamięci poświęcone męczennikom, którzy w Związku Radzieckim oddali swoje życie za wiarę.
2018-09-02 12:07:02
miniaturka

Kraków: w kolejnej parafii zainstalowano relikwie Rodziców św. Teresy

Relikwie rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus – świętych Ludwika i Zelii Martin – wprowadzono 2 września br. w parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie.
2018-09-02 12:36:06
miniaturka

Włoska Polonia pożegnała abp. Szczepana Wesołego

Wielkim dziękczynieniem za „piękne spełnione życie, pełne ufności w Bogu” była Msza żałobna abp. Szczepana Wesołego, na której włoska Polonia pożegnała tego wieloletniego duszpasterza i przyjaciela polskiej emigracji.