Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-20 08:30
ek / Michał Król SJ

Asyż: braterstwo i solidarność ekonomią św. Franciszka

Ogołocenie Franciszka pozwala nam spojrzeć na ekonomię przez pryzmat braterstwa i solidarności – uważa abp Domenico Sorrentino ordynariusz Asyżu. W tych dniach odbywa się tam spotkanie pod hasłem „Nic własnego”.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Zorganizowano je z okazji trzeciej rocznicy ustanowienia sanktuarium Ogołocenia św. Franciszka.

Przed tygodniem Papież Franciszek zwołał w Asyżu na przyszły rok spotkanie młodych ekonomistów i przedsiębiorców, wyrażając pragnienie, aby to miasto obok stolicy pokoju, stało się również stolicą nowej ekonomii. Obecne spotkanie kładzie właśnie akcent na różnice między ekonomią kupca Bernardone – nastawioną na zysk, a ekonomią Biedaczyny, opartą na solidarności. 

Abp Domenico Sorrentino: Otwarcie na braterstwo, relacje i hojność

“Istnieje ekonomia Franciszka, sposób w jaki można żyć. Powtarzamy to często, że Franciszek ze swoim gestem ogołocenia się, nie czyni tego przeciwko ekonomii. Jest to raczej akt ekonomii alternatywnej, który uczy solidarności, darmowości, hojności i braterstwa – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Sorrentino. – W naszym sanktuarium w sposób szczególny staramy się rozwinąć tę refleksję. Jutro stawiamy nowy krok, według tematu dnia: «Od własnego domu do wspólnego domu». To prowadzi nas do istoty problemu, czyli postawy, z jaką przeżywamy naszą relację z innymi ludźmi i rzeczami. Od relacji egocentrycznej, skupionej na sobie, co daje bogactwo i skutkuje skupieniem na czystym zysku, do postawy otwarcia na braterstwo, relacje i hojność, co daje korzystaniu z bogactwa nowy impuls, prowadząc do ekonomii solidarnej, nikogo nie zostawiając wykluczonym i sprzeciwiając się kulturze odrzucenia.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-19 18:10:28
miniaturka

Biskupi zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i "głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem" zachęcają polscy biskupi w Słowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
2019-05-19 18:14:20
miniaturka

100-lecie odnowionych relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską

Abp Paul Gallagher, Sekretarz ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej, uczestniczyć będzie w uroczystej sesji naukowej z okazji setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim 20 maja br.
2019-05-19 23:15:26
miniaturka

Miłość Chrystusa przemienia serce z kamienia w serce z ciała

W rozważaniu przed modlitwą Regina Coeli Papież Franciszek nawiązał wczoraj do „mowy pożegnalnej” wygłoszonej przez Jezusa w Wieczerniku.
2019-05-19 23:40:08
miniaturka

Syria: chrześcijańskie wioski zaatakowane przez dżihadystów

Po dwóch latach względnego spokoju na Aleppo znowu spadły bomby. Miasto stało się celem rebeliantów, którzy wystrzeliwują pociski ze swoich twierdz.
2019-05-19 23:48:53
miniaturka

Abp Teissier: w Algierii muzułmanie współpracują z katolikami

Algieria jest jak dotąd jedynym krajem muzułmańskim, który wyraził zgodę, aby uroczystość beatyfikacji katolickich męczenników odbyła się na jego terenie.
2019-05-20 00:46:54
miniaturka
play

Trzeci warunek owocnej modlitwy.

Jeśli można mówić, o warunkach w ogóle, bo przecież sam Pan Bóg nie jest nimi ograniczony.