Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-26 10:39
Anna Bajon / KAI

Asyryjska zakonnica o ratowaniu niewolnic seksualnych: najmłodsza ofiara miała 5,5 roku

Najmłodsza dziewczynka, którą uratowałam, a która była bestialsko gwałcona, w chwili porwania miała zaledwie pięć i pół roku - mówiła s. Hatune Dogan z Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego podczas środowego spotkania „Gość na Polach” w Krakowie.

Autor/źródło: Pixabay, rubberduck1951, licencja: CC0

Wydarzenie zorganizował krakowski oddział Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Urodziłam się w Turcji. Zanim osiągnęłam wiek 14 lat, wielokrotnie próbowano mnie zgwałcić, a moja rodzina była ofiarą różnego rodzaju ataków na tle religijnym. Postanowiliśmy uciec do Niemiec - mówiła siostra Hatune Dogan do zebranych w „Polach Dialogu”. Jak podkreślała, to doświadczenie sprawiło, że teraz sama zajmuje się ofiarami gwałtów.

Siostra Dogan jest założycielką Hatune Foundation, organizacji, która zajmuje się m.in. wykupem niewolnic seksualnych z rąk ISIS. – Ponad 200 uratowanych dziewczynek wypłakiwało się na moim ramieniu - mówiła. – One były okaleczane w przeróżny sposób. Wycinano im wargi sromowe, obcinano piersi, a jeszcze innym nożem rozcinano twarz, by chwilę później, po zapłaceniu okupu, wypuścić na wolność - mówiła siostra, opisując tortury stosowane przez oprawców Państwa Islamskiego.

Jak mówiła prelegentka, chrześcijanki i jazydki były i są porywane i sprzedawane na targowiskach. – Te rzeczy działy się jeszcze zanim powstało Państwo Islamskie - zaznaczyła. Zebranym przytaczała wiele historii, które słyszała z ust ofiar. – Najmłodsza dziewczynka, którą uratowałam, a która była bestialsko gwałcona, w chwili porwania miała zaledwie pięć i pół roku - opowiadała ze łzami w oczach. – Za każdą taką dziewczynkę mogłabym zapłacić i 100 tysięcy euro, byleby wszystkie uratować - dodała.

– Moim życiowym motto są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". Dlatego pomagam innym - wyjaśniła.

– Nie wrzucam wszystkich muzułmanów do jednego worka. Nie zrozumcie mnie źle. Ale ci, którzy radykalnie przyjmują Koran, którzy są fanatykami, są po prostu niebezpieczni - podkreślała, mówiąc o działaniach Państwa Islamskiego. Ponadto siostra odniosła się do polityki niemieckiego rządu, który przyjmuje uchodźców. - Mnie kiedyś nie wpuszczono do Arabii Saudyjskiej, bo miałam lekko zniszczony paszport, a do Europy docierają ludzie, od których nie bierze się nawet odcisków palców - mówiła wzburzona.

Zebrani w „Polach Dialogu” pytali m.in. o to, dlaczego Europejczycy wstępują w szeregi Państwa Islamskiego. – Europa przestaje wierzyć w Chrystusa. Dlatego młodzi ludzie szukają czegoś, czemu mogliby się poświęcić. Ideały radykalnego islamu są dla nich czymś nowym, nieodkrytym i ciekawym. Dlatego chętnie się angażują i wyjeżdżają na Bliski Wschód - zaznaczyła.

„Gość na Polach” to owoc współpracy Papieskiego Stowarzyszenia PKWP z krakowską redakcją "Gościa Niedzielnego”. Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie sytuacji z krajów objętych konfliktami zbrojnym oraz tych, gdzie chrześcijanie są zagrożeni. Kolejne spotkanie z tej serii odbędzie się 22 listopada.

kana / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-26 08:52:23
miniaturka

Kończąc nasze refleksje o chrześcijańskiej nadziei, kierujemy wzrok ku rajowi

W pozdrowieniu skierowanym do Polaków Franciszek zachęcał, aby z nadzieją zwracali się do Pana: „Jezu wspomnij na nas, gdy przyjdziesz do swego królestwa”.
2017-10-26 09:18:25
miniaturka

Diecezja Ełcka ofiaruje choinkę na Plac św. Piotra

Jak informuje Gubernatorat Państwa Watykańskiego w tym roku tradycyjna choinka, która stanie na Placu św. Piotra zostanie ofiarowana przez diecezję ełcką.
2017-10-26 09:22:49
miniaturka

Zimbabwe: zamordowano katolicką zakonnicę

W Mutoko w Zimbabwe została zgwałcona, a następnie zamordowana katolicka zakonnica, s. Plaxedes Kamundiya. Jej ciało znaleziono po kilku dniach poszukiwań. Sprawca wrzucił je do zbiornika wodnego.
2017-10-26 11:17:27
miniaturka
play

O 15-ej papież Franciszek połączy się z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dziś Ojciec Święty będzie rozmawiał z kosmonautami przebywającymi na międzynarodowej stacji kosmicznej
2017-10-26 11:41:55
miniaturka

Współpraca Torunia z Fundacją Ratzingera

Jak podaje BP Urzędu Marszałkowskiego woj. Kujawsko-Pomorskiego marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera Benedykta XVI o. Federico Lombardi SJ złożyli 25 października podpisy pod listem intencyjnym.
2017-10-26 11:58:45
miniaturka

Rosja: luteranie odzyskali katedrę w Moskwie

Kościół ewangelicko-luterański odzyskał moskiewską katedrę św. Piotra i Pawła. W ceremonii, która odbyła się wczoraj w Moskwie wzięli udział m. in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i bp Bedford-Strohm, z Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD).