Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-19 07:55
MG / PAP

Aspiryna może chronić przed ciężkim przebiegiem Covid-19

Małe dawki aspiryny mogą ochraniać płuca i zmniejszać potrzebę stosowania respiratora, hospitalizacji i redukować ryzyko śmierci u osób zakażonych SARS-CoV2. Ten tani i łatwo dostępny lek stosowany jest obecnie przez miliony ludzi.

Autor/źródło: PAP

„Kiedy dowiedzieliśmy się o powiązaniu między zakrzepami krwi i Covid-19, wiedzieliśmy, że aspiryna stosowana w zapobieganiu udarom i atakom serca może być ważna dla pacjentów z Covid-19” - mówi prof. Jonathan Chow z George Washington University, autor publikacji na łamach pisma „Anesthesia & Analgesia”.


„Nasze badanie pokazało związek między małymi dawkami aspiryny a zmniejszonym natężeniem Covid-19 oraz mniejszym ryzykiem zgonu” - wyjaśnia ekspert.


Badanie objęło ponad 400 pacjentów, leczonych w różnych szpitalach na terenie Stanów Zjednoczonych. Po uwzględnieniu czynników demograficznych i chorób towarzyszących okazało się, że aspiryna aż o 44 proc. zmniejszała ryzyko konieczności zastosowania respiratora, o 43 proc. - konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii oraz o 47 proc. - ryzyko zgonu w szpitalu.


Naukowcy nie zauważyli wyraźnych różnic, jeśli chodzi o zagrożenie krwotokami czy zakrzepami.


Wstępne wyniki naukowcy opublikowali już jesienią 2020 roku i jak donoszą, od tej pory także inne badania wskazały na to, że aspiryna do pewnego stopnia chroni przed ciężkim przebiegiem Covid-19, a także przed samą infekcją.


Kolejne projekty badawcze - zdaniem ekspertów - będą mogły pokazać, czy istnieje związek między stosowaniem aspiryny i uszkodzeniem płuc.


„Aspiryna jest niedroga, łatwo dostępna i miliony ludzi już ją stosuje do leczenia swoich przypadłości. Odkrycie opisanej korelacji ma ogromne znaczenie dla tych, którzy chcą zmniejszyć ryzyko niektórych najgroźniejszych skutków Covid-19” - podkreśla prof. Chow.


Więcej informacji na stronie https://journals.lww.com/anesthesia-analgesia/Fulltext/2021/04000/Aspirin_Use_Is_Associated_With_Decreased.2.aspx (PAP)


Marek Matacz

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-19 10:00:44
miniaturka

Ksiądz bohater! Uratował matkę z dzieckiem. Sam utonął...

W swoim kapłańskim życiu ks. Fernando de Lima Silva z Brazylii kierował się mottem: „Dobry Pasterz oddaje życie swoje za owce”. Motto się wypełniło. Oddał życie, ratując czteroletniego chłopca i jego matkę.
2021-03-19 10:21:04
miniaturka

Misjonarki, które zmarły służąc ofiarom Eboli, w drodze na ołtarze

Siostry ze zgromadzenia Sióstr Ubogich z Bergamo, które zmarły podczas epidemii wirusa Ebola w Kongo, mogą być wzorem ofiarności, poświęcenia i gotowości służenia chorym nawet w najtrudniejszych warunkach
2021-03-19 10:30:01
miniaturka

Raport o nadużyciach w Kolonii: systemowa niekompetencja i osobiste zaniedbania

Opublikowany 18 marca 800-stronicowy, niezależny Raport Gercke'a wyjaśnia zaangażowanie poszczególnych osób w archidiecezji kolońskiej w skandale związane z nadużyciami seksualnymi. W jego wyniku zwolnieni zostali z natychmiastowym skutkiem biskup pomocniczy oraz oficjał sądu w Kolonii
2021-03-19 11:39:19
miniaturka

Od dziś Rok Rodziny. Potrzeba przeorientowania duszpasterstwa

Rok Rodziny, rozpoczynający się dzisiaj, powinien skierować naszą uwagę ku duszpasterstwu rodzin i problemom, z jakimi mierzą się rodziny. Obecnie Kościół za bardzo zorientowany jest na singli i osoby starsze, a za mało uwagi poświęca rodzinom - uważa Gabriela Gambino z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia
2021-03-19 12:07:47
miniaturka

Hiszpania walczy o dzieci. Rośnie sprzeciw przeciwko lewicowej indoktrynacji

Dzieci już nie należą do rodziców – powiedziała rok temu wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo. Temu dyktatowi ideologii gender wprowadzanemu przez lewicowy rząd przeciwstawiają się działacze prawicowych ugrupowań, ale także sami rodzice, którzy chcą decydować o edukacji ich dzieci.
2021-03-19 12:18:16
miniaturka

Rok Rodziny „Amoris laetitia” niezbędny do pokonania kryzysu rodziny

Rodzina jest głęboko zakorzeniona w systemie wartości Polaków, ale zaczyna być spychana na drugi plan. Dlatego warto skonkretyzować działania związane z Rokiem Rodziny. Potrzebna jest troska zarówno o formację przed zawarciem sakramentu małżeństwa, jak i o późniejsze budowanie więzi rodzinnych