Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-03 21:51
ds / opoka.org.pl

ARP wspiera przemysł i gospodarkę osłabioną koronawirusem

Wieloletnie doświadczenie, unikalne kompetencje i szybkość działania Agencji Rozwoju Przemysłu okazują się przydatne nie tylko przy restrukturyzacji i wsparciu polskich przedsiębiorstw, ale też w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Autor/źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu

Sytuacja jest nietypowa nawet dla profesjonalistów zaangażowanych w restrukturyzację i wspieranie rozwoju przedsiębiorstw. Na ogół działalność firm wymaga wsparcia finansowego albo kapitałowego, by ratować je przed utratą płynności lub pomóc w finansowaniu inwestycji oraz procesów zmiany i dostosowania rynkowego w firmach. Tym razem najbardziej zagrożonym jest „kapitał ludzki”, czyli po prostu zdrowie i życie pracowników w wyniku trwającej pandemii koronawirusa.

Dlatego szybkie i efektywne działanie rządu i podległych mu agend, wyspecjalizowanych w działaniach w sferze gospodarczej mają znaczenie dla poszczególnych osób i całych sektorów gospodarki. Ale z pewnością mieć będą też przełożenie na pozycję konkurencyjną gospodarek w wymiarze globalnym. Ten bowiem kto najszybciej upora się z kryzysem szybciej od innych powróci na ścieżkę wzrostu. Ma szansę przejąć rynki zbytu i wejść w łańcuchy dostaw tam , gdzie inni mają kłopoty.

Świat, zwłaszcza ten gospodarczy, istnieje i po pandemii będzie istniał. Im sprawniej dziś działamy, tym lepsze miejsce w nim zajmiemy. To powód, dla którego wszystkie agendy rządowe kładą ręce na pokład. Wśród nich jest także Agencja Rozwoju Przemysłu.

Maseczki, kombinezony i gogle

W trudnym czasie epidemii ważne jest skuteczne i efektywne działanie. Czego warunkiem jest specjalizacja działań. Chodzi o to, by szpitale leczyły i koncentrowały się na zapewnieniu ciągłości działania, zaś biznes i organizacje gospodarcze dostarczały niezbędny sprzęt, korzystając z własnych ,elastycznych kanałów handlowych i szybkich procedur.

Rozumiejąc te wyzwania Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. do tej pory kupiła i sprowadziła z Chin ponad 2,7 mln maseczek, ponad 140 tys. kombinezonów oraz 10 tys. gogli i ponad 416 tys. rękawic. W swoim komunikacie ARP podała, że wydatkowano kwotę ok. 11 mln zł, zaś cała partia sprzętu trafiła do magazynu, do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, które będzie dalej dystrybuować środki ochrony indywidualnej do poszczególnych placówek medycznych.

Wcześniej ARP sprowadziła ze Szwecji 27 tysięcy fartuchów i 5 tysięcy gogli ochronnych. Na początku kwietnia przyleci kolejny samolot z Chin, z zamówioną przez ARP dostawą środków medycznych.

… i testy na koronawirusa

W komunikacie z 03 kwietnia 2020 r. ARP S.A. poinformowała o zakupie pierwszej partii 150 tys. skutecznych, koreańskich testów diagnostycznych, które są kolejnym filarem walki z pandemią. Testy zostały dostarczone na lotnisko Chopina z Seulu już w czwartek 2 kwietnia, zaś kolejne 150 tys. testów dostarczone zostanie w przeciągu najbliższego tygodnia. Zatem łącznie Agencja Rozwoju Przemysłu, na zlecenie rządu, zakupiła 300 tysięcy koreańskich testów genetycznych wykrywających wirusa SARS-CoV-2. Testy bazują na rekomendowanej przez WHO metodzie RT-PCR, a ich skuteczność została już wielokrotnie potwierdzona. Testy, których koszt zakupu wynosi około 6 mln euro są przekazywane przez ARP do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, jednostki podległej Ministerstwu Zdrowia.

Transporty środków medycznych został przeprowadzone bardzo sprawnie, przy wykorzystaniu floty samolotów narodowego przewoźnika LOT. Warto więc zwrócić uwagę, że logistyka to skomplikowany proces wymagający współdziałania i zaangażowania wielu partnerów i wiarygodności zamawiającego. To bardzo skuteczne działanie ARP w zakresie zakupu produktów medycznych i wyrobów leczniczych jest możliwe, gdyż na czas została z kolei przez Rząd RP wydana decyzja o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

ARP S.A. dokonuje zakupu produktów medycznych i wyrobów leczniczych na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Działania ARP wpisują się w akcję wsparcia spółek skarbu państwa jednostek i instytucji służby zdrowia działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Akcję koordynuje i wspiera Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Opakowania i pojemniki

Agencja Rozwoju Przemysłu z punktu widzenia menadżerskiego to skomplikowana struktura holdingowa, w skład której wchodzą inne spółki. Część z nich, razem z Polfą Tarchomin i Polskim Koncernem Naftowym ORLEN, włączyła się w działania mające na celu zwalczanie skutków epidemii.

Opakomet Kraków, który produkuje pojemniki do płynu dezynfekcyjnego, jest położony niedaleko zakładu produkcyjnego ORLEN OIL w Jedliczu. To znacznie ułatwiło współpracę i Opakomet stał się dostawcą opakowań do płynu do dezynfekcji rąk. Jego produkcja ruszyła 12 marca, zaś obecnie uruchomiono drugą linię produkcyjną. Pojemniki z Krakowa trafiają także do Polfy Tarchomin, która produkuje płyn do dezynfekcji rąk w mniejszych opakowaniach, przeznaczonych dla klienta detalicznego. Większościowy pakiet akcji spółki nabyła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w grudniu 2019 r. ARP planuje rozbudować park maszynowy krakowskiego zakładu, co z pewnością ułatwi poszerzenie współpracy z krajowymi potentatami w branży chemicznej i farmaceutycznej.

Kolejna spółka, Opakomet Łowicz pozyskuje fizelinę, z której powstają kombinezony ochronne.

To dwa przykłady, gdy szybko podjęte decyzje wpływają na możliwość wykorzystania szansy rynkowej, ale też pozwalają na szybkie i skuteczne działania z zakresu odpowiedzialności społecznej biznesu. Oba cele można połączyć i działać na rzecz społeczeństwa i budować biznes.

Jak podkreśla Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., spółki Skarbu Państwa powinny kierować się zyskiem, ale mają też obowiązek realizować cele społeczne. Wejście w łańcuch dostaw produktów niezbędnych do wzmocnienia bezpieczeństwa sanitarnego kraju to prawdziwy biznes z misją.

Pieniądze dla szpitali

Niedawno Prezes Zarządu ARP S.A. Cezariusz Lesisz poinformował, że Fundacja ARP przeznaczyła 3 mln złotych bezpośrednio na wsparcie dla szpitali. Fundacja ARP to kolejna jednostka organizacyjna Agenci Rozwoju Przemysłu, która zdecydowała się na działania, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Uznano, że nie wszystkie potrzeby w tym zakresie uda się zdefiniować bezpośrednio i dlatego zdecydowano się na przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio podmiotom, które działają „na pierwszej linii frontu” – do szpitali. Pieniądze trafią do czterech szpitali – dwóch z województwa podlaskiego: Szpitala Wojewódzkiego w Łomży oraz Szpitala MSWiA w Białymstoku i po jednym z województwa lubuskiego i wielkopolskiego: Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Łącznie to kwota ponad 2,25 mln złotych. Agnieszka Wasilewska, która jest Prezesem Fundacji ARP poinformowała też o tym, że fundacja rozpoczęła zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na zakup środków ochrony sanitarnej. Środki uzyskane ze zbiórki przeprowadzonej w spółkach Grupy Kapitałowej ARP zostaną przekazane m.in. na wsparcie szpitali, domów dziecka i domów seniora.

Działania systemowe

Agencja Rozwoju Przemysłu to także jeden z filarów Tarczy Antykryzysowej. ARP wspiera między innymi branżę transportową oferując na korzystnych warunkach leasing operacyjny z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty, pożyczkę obrotową finansującą wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP oraz pożyczkę obrotową na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym.

Rządowa agenda otrzyma 1,7 mld zł na działania służące przeciwdziałaniu skutkom epidemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 w gospodarce. Chodzi o to, by szczególnie firmy z branży transportowej, które stanowią swoisty krwiobieg gospodarki mogły przetrwać trudny czas, utrzymać miejsca pracy i działać, gdy czas hibernacji gospodarki zakończy się. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem strony internetowej www.arp.pl. Będą one procedowane w trybie uproszczonym.

Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu

Partnerem publikacji jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pomoc, wsparcie, współpraca, wsparcie finansowe, Agencja Rozwoju Przemysłu, koronawirus