Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-16 09:37
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Argentyna: wystawa fotograficzna o Papieżu Franciszku

„Gesty i słowa Jorge Mario Bergoglio, szczególna obecność” – to tytuł wystawy fotograficznej poświęconej Papieżowi, a zaprezentowanej w Buenos Aires, w Argentynie.

Młody Jorge Mario Bergoglio
Autor/źródło: VaticanNews

Pomysł zrodził się z potrzeby przybliżenia jego postaci zwykłym Argentyńczykom, którzy, paradoksalnie, niewiele wiedzą na jego temat – powiedział jeden z kuratorów wystawy.

Massimo Borghesi, wykładowca filozofii i autor intelektualnej biografii Papieża Franciszka, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wskazał na to, co jego zdaniem szczególnie charakteryzuje Ojca Świętego.

Papież głęboko zakorzeniony w duchowości ignacjańskiej

    “Czymś takim jest na pewno jego powołanie, które się ukonkretniło w spotkaniu z charyzmatem św. Ignacego, a więc z jego przynależnością do Towarzystwa Jezusowego. Duchowość ignacjańska jest głęboko chrystocentryczna, a więc skoncentrowana na osobie Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Jest duchowością , co wielkie i małe, to znaczy z jednej strony czyni obecną łaskę Bożą, ciągle większą, a z drugiej wolność człowieka ciągle zachęcanego do działania w historii i świecie. Powołanie Franciszka jest na pewno misyjne. Jego koncepcja chrześcijaństwa i Kościoła jest wybitnie misyjna. Te znane wyrażenia: «Kościół, który wychodzi», «Kościół, który jest szpitalem polowym» wskazują na pragnienie wyjścia z fortecy, getta. Wskazują na ideę obecności chrześcijańskiej w świecie, która jest świadectwem dla tych, którzy są daleko, bo tych, którzy są blisko jest już niewielu.”


Włoski uczony podkreślił także, że wystawa ta ukazuje wieloaspektowość osobowości Franciszka. Z jednej strony jest on Papieżem ubogich, pokornych, opuszczonych, co tak bliskie jest Kościołowi w Ameryce Łacińskiej, a z drugiej miłośnikiem powieści wielkich autorów takich jak Fiodor Dostojewski czy Alessandro Manzoni.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-16 02:22:43
miniaturka
play

O zwykłej a tak niezwykłej ludzkiej życzliwości...

Najprostszy gest podzielenia się czymś „swoim“ okazuje się często dla kogoś ogromną radością.
2019-07-16 07:58:19
miniaturka

Kard. Bertone: kard. Sardi bliski współpracownik Jana Pawła II

W Bazylice Watykańskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe kard. Paolo Sardiego, wieloletniego pracownika Sekretariatu Stanu. Na zakończenie liturgii nad trumną purpurata modlił się Papież Franciszek.
2019-07-16 08:33:28
miniaturka

Francja: czterokrotnie wzrosły ataki na kościoły

Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów europejskich o największej liczbie aktów antychrześcijańskich. W latach 2008–2019 czterokrotnie wzrosła tam liczba ataków na kościoły, cmentarze i inne miejsca kultu.
2019-07-16 10:00:41
miniaturka

Kard. Müller apeluje o krytyczny dialog przed Synodem o Amazonii

O krytyczne podejście do dokumentu roboczego przyszłego Synodu Biskupów o Amazonii apeluje kard. Gerhard Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina, że tekst ten nie ma nic wspólnego z magisterium Papieża. Nie wolno się więc obawiać, że krytykując dokument, atakujemy Ojca Świętego.
2019-07-16 10:15:52
miniaturka

Kanada: Kościół anglikański chciał zmienić definicję małżeństwa

Kościół anglikański w Kanadzie nie zdołał zmienić definicji małżeństwa. Opowiadała się za tym większość uczestników Synodu Generalnego. Aby zmiany mogły wejść w życie wymagana była zgoda dwóch trzecich biskupów i tego nie udało się osiągnąć.
2019-07-16 10:47:52
miniaturka

Musimy przypominać Europie, że nie samym chlebem żyje człowiek

Kościół opowiada się za świeckością państwa, jego rozdziałem od religii, ale nie za wykluczeniem religii z przestrzeni publicznej. Przypomina o tym Prymas Belgii w wywiadzie dla brukselskiego tygodnika New Europe.