Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-08 14:11
mk / CNA

Arcybiskup Wilna: mamy nieść światu sztandar Bożego Miłosierdzia

„Cztery miasta związane ze św. Faustyną – Warszawa, Kraków, Płock i Wilno – otrzymały podczas jej kanonizacji przez św. Jana Pawła II mandat do niesienia światu sztandaru Bożego Miłosierdzia” – przypomina abp Gintaras Grušas w rozmowie z Catholic News Agency.

Autor/źródło: G.Tuono&Ipatiy Vashchyshyn, OSBM /Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Arcybiskup zwraca uwagę, że Wilno było świadkiem jednego z najbardziej doniosłych wydarzeń w XX-wiecznej historii Kościoła – przypomina, że to tam św. Faustyna Kowalska doświadczyła objawień Jezusa Miłosiernego, które opisała w swoim „Dzienniczku”.

„Mamy rozwijające się sanktuarium Bożego Miłosierdzia” – mówi abp Gintaras Grušas. „Klasztor, w którym mieszkała i widziała św. Faustyna, jest nadal otwarty. To klasztor, ale jest to także miejsce pielgrzymek” – dodaje.

„Cztery miasta związane ze św. Faustyną – Warszawa, Kraków, Płock i Wilno – otrzymały podczas jej kanonizacji przez św. Jana Pawła II mandat do niesienia światu sztandaru Bożego Miłosierdzia” – przypomina.

Podkreśla, że zwłaszcza w czasie pandemii ważna jest modlitwa o Boże Miłosierdzie. Dodaje, że istotne jest również dbanie o dzieła miłosierdzia wobec bliźnich. „To przesłanie, które bardzo często powtarza i o którym przypomina nam papież Franciszek” – mówi arcybiskup.

W wywiadzie opowiada też o tym, jak litewski Kościół radzi sobie z pandemią. Jak mówi, koronawirus ograniczył liczbę uczestniczących w Mszach św. o połowę. Stan ten utrzymuje się od pierwszej fali zakażeń wiosną ubiegłego roku. W grudniu litewscy biskupi przyjęli zasadę, że przy przekroczeniu 500 zakażeń na 100 tys. mieszkańców liturgia będzie sprawowana bez udziału wiernych.

„Udało nam się jednak zapewnić dostęp do spowiedzi i komunii św. w ciągu dnia dla każdego kto przyjdzie i o to poprosi. Kapłani udzielają też porad i spotykają się z ludźmi” – tłumaczy abp Gintaras Grušas.

Jego zdaniem jest jeszcze zbyt wcześnie, by ocenić, czy lokalny Kościół wyjdzie z pandemii słabszy czy silniejszy. „Ludziom, którzy porzucą zwyczaj uczestniczenia we Mszy św., powrót do tego nawyku zajmie trochę czasu” – przyznaje arcybiskup. Z drugiej strony, zauważa, „w kryzysie ludzie tęsknią za duchowością, a także za wspólnotą, za modlitwą i pomocą”.

Wśród pozytywnych zjawisk w czasie pandemii wymienia „twórczość duszpasterską”. „Nasi księża i zakonnicy znajdują nowe sposoby dotarcia do ludzi, zwłaszcza podczas kwarantanny” – przyznaje.

„Inną rzeczą, z której jako biskup bardzo się cieszę, jest duża liczba ludzi, którzy zgłosili się do pomocy innym. Cała idea aktów miłosierdzia naprawdę znalazła nowe zakorzenienie. Posłużyło to również wzmocnieniu Kościoła w jego misji” – dodaje.

Źródło: Catholic News Agency

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-08 12:14:48
miniaturka

Przeor Taizé: młodzi tęsknią za spotkaniem we wspólnocie chrześcijańskiej

Bracia z Taizé doświadczają, jak bardzo ludzie młodzi tęsknią za spotkaniem we wspólnocie chrześcijańskiej, w okresie, gdy Francja i inne kraje europejskie wprowadziły surowe restrykcje sanitarne – powiedział w wywiadzie dla telewizji EWTN przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois.
2021-04-08 12:47:56
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej online - zapisy

Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy cykl spotkań "Kongres młodzieży Polonijnej online". Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 kwietnia i poświęcone będzie relacjom rodzinnym. Gościem wydarzenia będzie ks. .Marek Dziewecki. Zapraszamy Was serdecznie i prosimy zaproście na nasze spotkanie swoich bliskich!
2021-04-08 13:03:35
miniaturka
play

To nie takie trudne, jak myślisz. Animowany kurs teologii św. Tomasza z Akwinu

Czy w kilkuminutowym, animowanym filmiku można opowiedzieć o myśli XIII-wiecznego teologa i filozofa? Twórcy projektu „Akwinata 101” udowadniają, że tak i pracują już nad drugim sezonem kursu, poświęconego św. Tomaszowi z Akwinu.
2021-04-08 14:48:53
miniaturka

Niezwykły festiwal: Razem w XXI wieku!

Twórcy z sześciu kontynentów biorą udział w XVI Międzynarodowym Spotkaniu Twórczym i Festiwalu „Razem w XXI wieku”, który odbywa się pod patronatem „Sophia zaprasza sztukę wiary, nadziei i miłości”.
2021-04-08 15:00:38
miniaturka

Papież w młodości był... nocnym czcicielem Najświętszego Sakramentu!

Franciszek wysłał odręczny list do dziennikarza z tygodnika „Alfa i Omega” po otrzymaniu zdjęcia kartki ze spisu pochodzącego z lat 50-tych ubiegłego stulecia ze swoim nazwiskiem i numerem. Jorge Mario Bergoglio był zarejestrowany pod numerem 9 195 jako nocny czciciel Jezusa eucharystycznego w Bazylice Najświętszego Sakramentu w Buenos Aires.
2021-04-09 08:43:31
miniaturka

Kościół we Francji: rozwiązaniem nie jest eutanazja, ale odpowiednia terapia

We francuskim parlamencie rozpoczyna się dziś debata na temat legalizacji eutanazji. Jest to inicjatywa Oliviera Falroniego deputowanego lewicowej Partii Radykalnej, który wskazuje na wysokie poparcie społeczne dla tej inicjatywy. Sprzeciwia się temu Kościół, ale też wiele osobistości życia publicznego.