Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-17 09:14
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Arcybiskup Paryża odwiedza migrantów, Macron uszczelnia granice

We Francji rząd wprowadza nowe atymigracyjne prawo. W przededniu parlamentarnej debaty arcybiskup Paryża odwiedził stołeczne koczowisko migrantów. Wyraził przekonanie, że Francję stać na więcej.

Autor/źródło: pixabay, CShin, licencja: CC0

Nowy arcybiskup Paryża złożył wczoraj wizytę w jednym ze stołecznych skupisk migrantów i uchodźców. Wzdłuż kanału Sain-Denis, w północno-wschodniej części miasta koczuje 1,5 tys. osób. „Jestem tu, by okazać uwagę naszym braciom. To wynika z naszej wiary” – powiedział abp Michel Aupetit. Rozmawiając z dziennikarzami podkreślił, że polityka migracyjna musi pogodzić z jednej strony wymóg gościnności względem tych, którzy znaleźli się na francuskim terytorium, a zarazem dobro wspólne. Chodzi o to, by jak najlepiej przyjąć tych ludzi, a zarazem nie naruszyć tkanki społecznej – dodał paryski arcybiskup. Wyraził przekonanie, że dziś Francja „posiada chyba środki, by przyjmować więcej migrantów”.

Innego zdania jest francuska władza. Dziś w parlamencie rozpoczyna się debata nad nowym prawem migracyjnym. Jak twierdzi Didier Degremon dyrektor Secours Catholic, francuskiego odpowiednika Caritas, w Calais, celem forsowanej przez rząd ustawy jest zamknięcie francuskich granic na migrantów i uchodźców.

“Wbrew temu, co mówił podczas kampanii wyborczej Macron, że trzeba być otwartym i zapewnić ludzkie przyjęcie, mamy dziś rząd, który dąży do twardej polityki antymigracyjnej – powiedział Radiu Watykańskiemu Didier Degrement. – Chodzi o to by zniechęcić ludzi do przyjazdu i wydalić tych, którzy mieliby prawo do azylu. Ich pobyt, oczywiście, nie jest nielegalny, nie może być przestępstwem, ale wprowadza się takie obostrzenia, że ich sytuacja staje się bardzo niepewna, doświadczają odrzucenia, nowej przemocy. Pokazuje się im, że nie życzymy sobie ich obecności w naszym kraju. Brakuje odwagi politycznej, więc odmawia się przyjęcia migrantów. Rząd chce wprowadzić środki, które zapewnią ograniczenie napływu migrantów. Wiemy, że w Turcji, Libii czy Grecji zostały uruchomione w tym celu pewne mechanizmy i funkcjonują całkiem dobrze. Teraz chodzi o to, by tych, którzy znajdują na terytorium Francji zniechęcić do ubiegania się o azyl.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-16 20:04:59
miniaturka

„Nie zostawcie nas samych tutaj. Pamiętajcie o nas”

15 kwietnia zostały przekazane dary siostrom serafitkom posługującym w Sopoćkinach, które zostaną rozdysponowane wśród Polaków mieszkających w tym małym miasteczku na Białorusi.
2018-04-17 08:21:05
miniaturka

Papież: potrzeba oczyszczania wiary z interesowności

Na Mszy w Domu św. Marty Papież przestrzegł przed interesownym kroczeniem za Jezusem. Zachęcił, aby pytać się siebie o motywy bycia z Jezusem.
2018-04-17 08:48:33
miniaturka

Synod nt. Amazonii: przyjęto dokument przygotowawczy

„Amazonia: nowe drogi dla Kościoła oraz na rzecz ekologii integralnej” to temat mającego odbyć się w październiku 2019 r. Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów poświęconego temu regionowi Ameryki Południowej.
2018-04-17 09:43:22
miniaturka

Kard. Blázquez: import kapłanów z innych krajów to rozwiązanie tymczasowe

W Madrycie rozpoczęła się wiosenna sesja plenarna Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Obrady, które potrwają do piątku otworzył kard. Ricardo Blázquez.
2018-04-17 10:23:53
miniaturka
play

Konferencja prasowa przed beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej

- Praca charytatywna, której celem jest niesienie pomocy ze względu na Pana Jezusa. Tego nauczyła swoje pielęgniarki i swoje uczennice - mówił w Warszawie o Hannie Chrzanowskiej abp Marek Jędraszewski.
2018-04-17 10:48:52
miniaturka

Biskupi Europy i Afryki o globalizacji

O wyzwaniach jakie globalizacja stawia przed Kościołami i kulturami Europy oraz Afryki rozmawiali w Fatimie biskupi obu tych kontynentów. Zaapelowali o większą troskę o rodziny i wspomożenie rodziców w wychowaniu dzieci.