Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-27 08:30
nc / Krzysztof Bronk / vaticannews.va

Arcybiskup Paryża na czas epidemii: posługa, sakramenty i możliwość pogrzebu w kościele

Abp Michele Aupetit poinformował dyrektorów paryskich szpitali, że ma 55 młodych kapłanów gotowych do posługi wśród chorych, z zachowaniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa. On sam natomiast, jako były lekarz, jest gotowy opiekować się chorymi.

Autor/źródło: Olivier LPB/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0

Zdaniem ordynariusza Paryża nie ma powodów dla odmawiania posługi duchowej i sakramentalnej, która może odegrać ważną rolę w leczeniu chorych. Arcybiskup Aupetit wskazuje także, że równie ważne jest zachowanie kościelnych pogrzebów. Potrzebują tego krewni zmarłych. Po rozmowach z merem Paryża ustalono, że w pogrzebach kościelnych może uczestniczyć do 20 osób, zachowujących między sobą odpowiedni dystans. Jeśli służby pogrzebowe odmówią wprowadzenia trumny do kościoła, możemy posłużyć się odpowiednim wózkiem – dodaje metropolita Paryża.


Zapytany, czy osobiście nie boi się koronawirusa, odpowiedział, że wcale. Co więcej, przypuszcza, że sam już był nim zakażony, bo przed 15 dniami miał zaburzenia węchu, ale nie miał innych symptomów. Lęk nie uchroni nas przed śmiercią czy chorobą. Ten, kto się lęka, nie może pokonać wirusa. W obliczu trudnej sytuacji trzeba się zbroić, aby sobie poradzić. A jeśli przyszła moja godzina, to znaczy, że Bóg ją dla mnie wybrał – dodaje abp Aupetit.


Zauważa on, że dzięki tej epidemii ludzie lepiej sobie uświadamiają własną kruchość. Wydawało się nam, że jesteśmy wszechmocni dzięki technice, nad którą mamy pełne panowanie. Ona jednak nie potrafi pokonać tak małego wirusa. Dzięki temu będziemy mniej aroganccy i bardziej pokorni. Będziemy pamiętać, kim jesteśmy, zamiast bawić się w czarodziejów. W każdej katastrofie jest też część odpowiedzialności człowieka. To zbyt łatwe zrzucać całą winę na naturę – powiedział abp Aupetit w wywiadzie dla dziennika „Le Parisien”.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: opieka nad chorymi, Abp Michele Aupetit, posługa duszpasterska, koronawirus, arcybiskup Paryża