Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-14 13:24
JR / BP Archidiecezji Warszawskiej

Archidiecezja Warszawska pożegnała bp. Mariana Dusia

Archidiecezja Warszawska pożegnała dziś bp. Mariana Dusia, biskupa pomocniczego w latach 1986-2013. Mszy pogrzebowej w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie spoczął zmarły biskup, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Autor/źródło: YouTube / Archidiecezja Warszawska

83-letni biskup Marian Duś zmarł po długiej chorobie w piątek 10 września 2021, tuż przed beatyfikacją Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. „Wybrał najlepszy bilet na beatyfikację, bilet do nieba” – powiedział metropolita warszawski na początku Mszy św. pogrzebowej w Świątyni Opatrzności Bożej, przystrojonej jeszcze tak, jak w beatyfikacyjną niedzielę.

„Jeszcze w blasku beatyfikacji gromadzimy się na pogrzebie bp. Mariana Dusia. Na ten moment jego życia chcemy spojrzeć w świetle tego, co się wydarzyło w minionym tygodniu” – mówił kard. Nycz. Metropolita warszawski powiedział, że tę Mszę św. odprawia wraz z koncelebransami jako dziękczynienie za życie bp. Mariana i chciałby mu podziękować za wszystko: kim był i jaki był. „A był człowiekiem dobrym człowiekiem, dobrym kapłanem i biskupem” – dodał.

„Dziękuję zarówno za jego lata wikariuszowskie, kiedy pracował w Grójcu; za jego lata proboszczowskie w Pyrach, później za lata pracy w seminarium i bycie wykładowcą. Za lata posługi biskupiej, 35 lat był biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej”.

Kard. Nycz przypomniał też, że bp Duś został wyświęcony na kapłana 53 lata temu przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i – jak dodał – „to jest jeden z tych związków z beatyfikacją, którą przeżyliśmy”. „Natomiast z bł. matką Różą Czacką łączy go jej pozdrowienie «Przez krzyż do nieba». Krzyż miał wpisany nie tylko w swojej dewizie biskupiej, ale drogą krzyża szedł w czasie kapłańskiego i biskupiego życia. Krzyża doświadczał szczególnie w ostatnich latach i miesiącach życia. Był z nim zjednoczony. W cierpliwości znosił cierpienie” – podkreślił metropolita warszawski. Dziękował także siostrom elżbietankom, które towarzyszyły biskupowi Dusiowi do ostatnich chwil życia, przez 36 lat.

Msza św. pogrzebowa bp. Mariana Dusia została odprawiona w dniu, w którym Kościół obchodzi święto Podwyższenia Krzyża. Wraz z kard. Nyczem Eucharystię koncelebrowali m.in. metropolita warmiński abp Józef Górzyński, metropolita białostocki abp Józef Guzdek, biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskupi pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej: Piotr Jarecki, Rafał Markowski i Michał Janocha. Obecny był także bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, z której pochodził bp Duś.

Homilię wygłosił bp Tadeusz Pikus, biskup drohiczyński w latach 2014-2019 a wcześniej biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. „Dzisiaj żegnamy człowieka serdecznego, ciepłego, nieleniwego” – powiedział w homilii. „Modlił się, często spotykałem go na dziedzińcu z różańcem w ręku” – wspominał w homilii wzruszony kaznodzieja, który przybliżył sylwetkę zmarłego biskupa.

Przypomniał, że z woli prymasa Józefa Glempa bp Duś był także prezesem zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej. „Jako biskup emeryt mieszkał w Wilanowie, zmagał się z trawiącą go chorobą, którą znosił z cierpliwością a 19 sierpnia przyjął sakrament namaszczenia chorych z rąk kard. Nycza, w obecności biskupów pomocniczych” – mówił bp Pikus.

Na zakończenie Mszy św. zmarłego biskupa pożegnał w imieniu duchowieństwa ks. prałat Grzegorz Kozicki, który przez 30 lat współpracował z bp. Dusiem. „Jego choroba zjednoczyła wielu ludzi. Wszystkich nas łączyła żarliwa modlitwa” – stwierdził kapłan, wypowiadając słowa podziękowania w imieniu zmarłego.

Trumna z ciałem zmarłego biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej została złożona w Świątyni Opatrzności Bożej, w Panteonie Wielkich Polaków. Zmarłego pożegnali kapłani śpiewając wspólnie „Salve Regina”.

W pogrzebie uczestniczyli m.in. krewni bp. Dusia, duchowieństwo, przedstawiciele Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Akademii Katolickiej w Warszawie. Wielu świeckich zapamiętało bp. Mariana Dusia, jako tego, który udzielił im sakramentu bierzmowania.

Bp Marian Duś żył w latach 1938-2021. Święcenia kapłańskie przyjął w 1968 z rąk Prymasa Wyszyńskiego, a święcenia biskupie w 1986 z rąk Prymasa Józefa Glempa. W latach 1986-2013 był biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. Zmarł 10 września 2021 r. w Warszawie.

Źródło: BP Archideicezji Warszawskiej 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-14 12:31:46
miniaturka

Kard. Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Czacka ogłoszeni błogosławionymi!

12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie papieski delegat kard. Marcello Semeraro ogłosił kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbietę Czacką nowymi błogosławionymi. Od 20 października 1964 roku kard. Wyszyński był Protektorem duszpasterstwa polskich emigrantów. Jego dalszej protekcji u Boga zawierzamy Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny!
2021-09-14 12:54:57
miniaturka

Kalifornia: uczniowie modlą się do azteckich bóstw o „dekolonizację” Ameryki

Modlitwa do pogańskich bóstw o „wyzwolenie, transformację, dekolonizację” Ameryki to część programu Ethnic Studies Model Curriculum. Początkowo był on dobrowolny, jak jednak donosi Christian Post, część szkół włączyła pogańskie śpiewy jako element lekcji dla wszystkich uczniów.
2021-09-14 12:55:34
miniaturka

Papież mianował nowego metropolitę mińsko-mohylewskiego

Ojciec Święty mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej Iosifa Staneuskiego arcybiskupem metropolitą mińsko-mohylewskim na Białorusi.
2021-09-14 14:07:06
miniaturka

Płaca minimalna wzrośnie o 7,5 proc. Została określona na 3010 zł

Na wtorkowej Radzie Ministrów płaca minimalna na rok 2022 została określona na 3010 zł, co oznacza, że w porównaniu do roku 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł, tj. o 7,5 proc. – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
2021-09-14 14:09:49
miniaturka

Czesi i Polacy nie chcą sporu o Turów – wynika z badań mieszkańców

Relacje przygraniczne stanowią ważny element rozwoju dla całego regionu trójstyku granic, zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie. Z badań przeprowadzonych przez pracownię iAnswer.pl wynika, że Polaków z Czechami łączą bliskie relacje, a sąsiadom zależy na podtrzymaniu dobrych relacji przygranicznych.
2021-09-14 15:52:26
miniaturka

Zacząć od „tak”. Katolicka szkoła cieszy się z pierwszej absolwentki z zespołem Downa

Łzy wzruszenia płynęły po twarzach koleżanek z klasy Abigail „Abby” Agudelo, gdy kończyła ona swoją edukację w szkole św. Augustyna w Andover w stanie Massachusetts. Uczniowie i nauczyciele cieszą się sukcesem Abby – ich pierwszej absolwentki z zespołem Downa.