Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-29 10:20
nc

Archidiecezja katowicka: nie będzie dyspensy w piątek, 1 maja

Arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował, aby w pierwszy dzień maja, który w tym roku przypada w pierwszy piątek miesiąca, podtrzymać pokutny charakter tego dnia i zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Abp Wiktor Skworc podczas uroczystości w Piekarach Śląskich
Autor/źródło: fotolubecki.pl, Magdalena Lubecka, licencja: CC BY

- Piątek - 1 maja roku 2020 - niech pozostanie dniem postu i modlitwy, zarówno w intencji szybkiego ustania pandemii, jak i obfitego, nawadniającego daru deszczu. Polecajmy ponadto Bożej Opatrzności nasz naród, kraj i osoby, którym powierzono posługę rządzenia, abyśmy, kierując się zasadą wspólnego dobra, w zgodzie oraz w poczuciu odpowiedzialności za słowa i czyny budowali pomyślną codzienność i przyszłość naszej Ojczyzny - napisał abp Skworc.

Oznacza to, że w archidiecezji katowickiej nie będzie dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od potraw mięsnych 1 maja.

Jednocześnie metropolita katowicki zachęcił wiernych do modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa robotnika za tych, którym z powodu pandemii zagraża bezrobocie: - Prośmy o dary Ducha Świętego dla pracodawców, aby roztropnie korzystając z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowali miejsca pracy; aby mężnie odpierali pokusy wykorzystywania trudnej sytuacji do działań na niekorzyść pracowników co do warunków świadczenia pracy i płacy - zachęcił arcybiskup.

Za: Rzecznik Arcybiskupa Katowickiego

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-29 09:28:22
miniaturka

Słowo do Polonii z okazji Uroczystości NMP Królowej Polski

Niech Królowa Polski swoim miłującym spojrzeniem obejmie każdego i każdą z Was oraz zaniesie Wasze modlitwy do stóp Najwyższego Boga, przed którym stajemy w tym wyjątkowym czasie z pokorą, miłością i nadzieją. Zapraszając Was do jednoczącej nas z sobą i z Bogiem modlitwy w obecności Maryi, zapewniam Was o mojej stałej modlitwie i pamięci - napisał w liście do Polonii bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2020-04-29 09:33:33
miniaturka

W niedzielę wierni w Korei Płd. mogli brać udział w Mszach

W niedziele zarejestrowano w Korei najmniejszą liczbę nowych przypadków COVID-19 od 18 lutego. Dlatego władze zdecydowały się na zniesienie niektórych ograniczeń. W kościołach odbyły się zatem niedzielne liturgie z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
2020-04-29 09:54:07
miniaturka

3 maja na Jasnej Górze zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki
2020-04-29 10:21:08
miniaturka

Czechy: nowe kierownictwo episkopatu

Czescy biskupi wybrali nowe prezydium Episkopatu. Jego nowym przewodniczącym, na miejsce kard. Dominika Duki, został abp Jan Graubner z Ołomuńca. Ma on 71 lat i już raz przez dwie kadencje, w latach 2000 – 2010, pełnił tę funkcję.
2020-04-29 11:01:54
miniaturka

Abp Kaigama przekazuje milion dolarów na potrzeby ofiar Covid-19

Metropolita Abudży, w Nigerii, abp Ignatius Kaigama przekazał żywność i maseczki lokalnej produkcji o równowartości miliona dolarów na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z epidemią koronawirusa.
2020-04-29 11:52:19
miniaturka

Ksiądz na oddziale z koronawirusem: stoję przy łóżku i razem odmawiamy pacierz

- O każdym z nich mogę powiedzieć tylko tyle, że chciałbym tak przeżywać swoje człowieczeństwo będąc w świecie, który jest interesowny, często drapieżny, w taki prosty, ludzki sposób – mówi ks. dr Piotr Kot.