Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-13 12:15
nc / KAI

Archidiecezja katowicka: dyspensa dla grup wiernych od Mszy św.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej w archidiecezji katowickiej. Wydał także szereg szczegółowych zaleceń dotyczących stosowania tego zarządzenia na terenie archidiecezji.

Autor/źródło: BP KEP, licencja: Jak album

Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej obowiązuje w archidiecezji katowickiej do 29 marca br. Dyspensa obejmuje:

  • osoby w podeszłym wieku,
  • osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Abp Skworc wyjaśnił, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej 15, 22 i 29 marca br. nie jest grzechem. Jednocześnie metropolita katowicki zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.


Ordynariusz archidiecezji wydał także szereg szczegółowych zaleceń do dokumentu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które zostaną odczytane wiernym. Zgodnie z nimi:

  • W dniach 13–29 marca br. zawieszone zostało odprawianie wszystkich nabożeństw w kościołach, za wyjątkiem codziennej Mszy św.
  • W tym samym okresie należy zawiesić wszystkie spotkania grup formacyjnych i modlitewnych w parafiach i domach rekolekcyjnych, a także zaplanowane dni skupienia, rekolekcje wielkopostne, w tym szkolne oraz spotkania formacyjne duszpasterzy lub odwołać. Metropolita katowicki odwołał także przewidziane wizytacje kanonicze w parafiach i udzielanie sakramentu bierzmowania.
  • Abp Skworc zaprosił wiernych archidiecezji katowickiej do codziennej modlitwy indywidualnej i w rodzinach. Przypomniał też o możliwości uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji:

transmisje telewizyjne: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13.00 w TV Polonia;
transmisje radiowe: o godz. 9.00 w Programie Pierwszym PR, o godz. 10.30 w Radiu Katowice, o godz. 12.00 w Radiu eM;
można też korzystać z transmisji internetowych Mszy św. proponowanych przez poszczególne parafie.

Radio eM organizuje w tym czasie rekolekcje radiowe. Ponadto przeprowadza transmisje Koronki do Bożego Miłosierdzia, czy komentarzy do Słowa Bożego.


Powierzając zaistniałą sytuację Bożej Opatrzności, abp Skworc polecił duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie epidemii, a także śpiew Suplikacji.

Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, metropolita katowicki usilnie zalecił wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę. Przypomniał także o możliwości przyjęcia Komunii św. w sposób duchowy.

Abp Skworc zwrócił również uwagę na sytuację osób samotnych w podeszłym wieku i niepełnosprawnych, które nie są w stanie uzyskać pomocy. Mogą one zwrócić się telefonicznie do parafii, a proboszczowie udzielą im potrzebnego wsparcia.


Metropolita katowicki wydał również zalecenia księżom archidiecezji. Zgodnie z nimi są oni zobowiązani do:

  • rezydencji na probostwie i pozostania do pełnej dyspozycji wiernych, pomimo wymienionych wyżej ograniczeń w funkcjonowaniu parafii. Abp Skworc zachęca do modlitwy i duchowego wsparcia wspólnoty parafialnej.
  • przekazania i wyjaśnienia wiernym zaleceń metropolity katowickiego oraz do regularnego przypominania o nich np. przed każdą Mszą św.
  • wraz z służbą liturgiczną zachowania szczególnej higieny podczas pełnionych posług liturgicznych. Chodzi o mycie dłoni ciepłą wodą z mydłem przed każdym nabożeństwem oraz bezpośrednio po zakończeniu rozdzielania Komunii św. W razie jakichkolwiek objawów chorobowych np. przeziębienia, metropolita katowicki zobowiązał duszpasterzy do domowej kwarantanny i unikania kontaktu z innymi.

Abp Skworc zobowiązał również księży, by podczas koncelebrowania Eucharystii przyjmowali Komunię św. przez „zanurzenie” (oznacza to, że z kielicha może pić w czasie Mszy św. tylko jeden ksiądz). Polecił również, aby nie udzielano wiernym Komunii św. pod dwiema postaciami.

Metropolita katowicki nakazał również regularne mycie i dezynfekowanie powierzchni dotykanych przez wiernych np. ławek, stolików, poręczy i klamek, jak również przemywania ciepłą wodą z odpowiednim detergentem naczyń liturgicznych po każdej Mszy św.


- Przeżywając w tej nadzwyczajnej sytuacji okres Wielkiego Postu, zachęcam duszpasterzy i wiernych świeckich do praktyk pokutnych: modlitwy, postu i jałmużny - napisał w zakończeniu zaleceń abp Wiktor Skworc.


ACI / Katowice


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Msza święta, dyspensa, abp Wiktor Skworc, niedziela, archidiecezja katowicka, koronawirus